Bobsleje: Czwórka jednak pojedzie na igrzyska?!

Wiele wskazuje na to, że Mateusz Luty wraz ze swoją załogą wystąpi w konkurencji bobslejowych czwórek podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Polak może bowiem skorzystać na wycofaniu się dwóch innych osad.

Embed from Getty Images

Polska czwórka, która dopiero pod koniec okresu kwalifikacyjnego uzyskała sprzęt pozwalający myśleć o walce o awans na igrzyska, w ostatnich zawodach zaliczanych do rankingu olimpijskiego spisała się dość słabo i nie zdołała odrobić start punktowych do poprzedzających ją rywali. Mateusz Luty i spółka zostali zatem drugą osadą na liście rezerwowej.

Światło w tunelu zapaliło się jednak dzisiaj. Już wcześniej Holendrzy zapowiedzieli bowiem, że zrezygnują z kwoty wywalczonej przez Ivo de Bruina. Problemy formalne stanęły natomiast na drodze Słowaków. Radek Matousek, pilot słowackiego boba jeszcze do niedawno reprezentował barwy czeskie i pomimo posiadania obywatelstwa nowej reprezentacji, nie może wziąć udziału w olimpijskich zmaganiach. Wszystko przez zapis znajdujący się w Karcie Olimpijskiej, który jasno określa, że okres karencji w przypadku zmiany barw reprezentacyjnych musi wynosić co najmniej trzy lata.

Rezygnacje Holendrów i Słowaków zostały już potwierdzone przez Międzynarodową Federację Bobslei i Toboganu. Zgodnie z rankingiem olimpijskim miejsce tych dwóch krajów powinny zająć osady z Rumunii i Polski. Kwestię Mateusza Lutego ostatecznie rozstrzygnie jednak Polski Komitet Olimpijski, gdyż jak wiemy Polakowi w okresie kwalifikacyjnym nie udało się wypełnić minimum PKOl-u i dwukrotnie zająć miejsca w czołowej „18” zawodów Pucharu Świata. Biorąc pod uwagę, iż Luty już wcześniej zagwarantował sobie miejsce w zawodach dwójek, decyzja komitetu powinna być przychylna.

Źródło: totallympics.com/IBSF

Mateusz Górecki2036 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password