Bobsleje – PŚ: Czwórka bez kwalifikacji

Wczoraj w St. Moritz mieliśmy powody do radości po dobrym występie bobslejowej dwójki. Dziś osada czteroosbowa zawiodła. Zajęła 23. miejsce, nie kwalifikując się do drugiego ślizgu i tracąc jednocześnie szansę na występ na igrzyskach w Pjongczangu.

Mateusz Luty, Łukasz Miedzik, Arnold Zdębiak i Grzegorz Kossakowski potrzebowali do zdobycia olimpijskiej kwalifikacji 19. miejsca (według kryteriów PKOl by pojechać do Pjongczangu musieli być o miejsce wyżej). Polacy ten warunek znali, bo otrzymali wyniki zawodów pucharu Europy, w którym Słowacy, z którymi walczyliśmy o miejsce na igrzyskach, zajęli szóste miejsce. Zadanie wydawało się wykonalne, zwłaszcza w kontekście ostatnich występów czwórki Lutego.

Niestety chyba świadomość bliskości celu sparaliżowała naszą czwórkę. Przejazd po pięknym, naturalnie mrożonym szwajcarskim torze był daleki od perfekcji i dał Polakom 23. miejsce w pierwszym ślizu. Do 20. miejsca, dającego drugi przejazd i możliwość poprawienia miejsca zabrakło polskiej osadzie niespełna 0.1 sekundy. Pech, smutek, niedowierzanie.

Triumfy świętowali ponownie Niemcy, choć miały one słodko-gorzki smak. Osada Nico Walthera po raz drugi została w tym sezonie zdyskwalifikowana, na pierwszych dwóch miejscach znaleźli się jednak i tak przedstawiciele tej najmocniejszej obecnie w bobslejach nacji – zwyciężył Johannes Lochner przed Francesco Friedrichem. Na podium zmieścił się też Kanadyjczyk Chris Spring.

Ostateczna lista kwalifikacji w czwórkach:
3 osady: Niemcy, Kanada, Olimpijczycy z Rosji
2 osady: Łotwa, Wielka Brytania, USA, Austria, Szwajcaria, Czechy
1 osada: Francja, Brazylia, Włochy, Chiny, Chorwacja, Holandia, Słowacja, Australia, Korea Południowa

Bartosz Szafran4791 Posts

<p>Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.</p>