Bobsleje: Steven Holcomb nie żyje

Szokująca informacja napłynęła z Lake Placid. Steven Holcomb, znakomity amerykański pilot bobslejowy, został znaleziony martwy w pokoju w amerykańskim centrum przygotowań olimpijskich, gdzie wraz z kolegami szykował się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pjongczang. 

Jak podaje New York Times przyczyna śmierci nie jest znana, więcej będzie wiadomo po przeprowadzeniu sekcji zwłok, ale wstępnie wykluczono udział osób trzecich w zdarzeniu, przyczyną zgonu nie wydaje się też być samobójstwo.

Holcomb to jeden z najwybitniejszych amerykańskich pilotów bobslejowych w historii. W dorobku ma trzy olimpijskie medale – złoty w czwórce wywalczony w 2010 roku oraz dwa brązowe z Soczi – zdobyte w dwójkach i czwórkach. W dorobku ma też 10 medali mistrzostw świata, w tym pięć złotych (z tego cztery, w tym dwa złote, w nieolimpijskiej konkurencji drużyn mieszanych). Wszystkie tytuły mistrzowskie w dwójkach i czwórkach wywalczył w Lake Placid, zresztą zawsze najlepiej czuł się na torach po tamtej stronie Atlantyku. Amerykanin aż 60 razy stawał na podium zawodów pucharu świata, czterokrotnie wygrywał klasyfikację generalną.

W ostatnim sezonie w klasyfikacji dwójek zajął drugie miejsce. w czwórkach uplasował się jedno miejsce niżej. Rozpoczął własnie przygotowania do sezonu olimpijskiego, w Pjongczang po raz czwarty miał walczyć na igrzyskach. Na pewno byłby jednym z faworytów do medali.

Życie nie oszczędzało Holcomba. Chorował na stożek rogówki, co spowodowało, że przez jakiś czas zagrożona była nie tylko jego kariera bobsleisty, ale nawet normalne funkcjonowanie. Skomplikowana operacja oczu uratowała mu wzrok i dała możliwość sportowej rywalizacji. Calą historię przypłacił jednak głęboką depresją i nieudaną próbą samobójczą  w 2007 roku. Historię opisał w autobiografii  “But Now I See: My Journey from Blindness to Olympic Gold”.

Sport olimpijski poniósł wielką stratę.

Bartosz Szafran4843 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password