Brązowy medal Marty Makowskiej w pierwszym dniu rywalizacji szermierzy!!!

Dziś w Londynie zainaugurowano walki szermierzy na wózkach.  Rozegrane zostały cztery konkurencje floretowe – w kategoriach A (szermierze bez upośledzenia funkcji ręki trzymającej broń) i B (szermierze z upośledzoną funkcją ręki trzymającej broń) kobiet i mężczyzn. W pierwszym dniu zanotowaliśmy pierwszy polski sukces. Marta Makowska zdobyła brązowy medal w kategorii A. Startów naszych zawodników poza Martą Makowską nie można zaliczyć do udanych.

Najlepiej radziła sobie Marta Makowska. W kategorii B w walkach grupowych odniosła po dwa zwycięstwa i dwie porażki. W ćwierćfinale trafiła na bardzo dobra Niemkę Simone Briese – Baetke. Na szczęście nie przestraszyła się rywalki, która w rundzie grupowej odniosła komplet czterech zwycięstw, w tym dwukrotnie odprawiła rywalki w stosunku 5:0. Polka cały czas miała kontrolę nad walką i ostatecznie wygrała 15:11 awansując do strefy medalowej. W walce o ścisły finał zawodów jej rywalka była Chinka Yao Fang. Wydawało się, że nasza zawodniczka ma duże szanse na wygraną, bo w rundzie grupowej okazała się lepsza od swojej rywalki (5:3). Nic z tych rzeczy – Fang wyciągnęła wnioski z porannej porażki i tym razem pokonała Makowską 15:10. Pozostał Polce bój o brąz – z inną Chinką Zhou Jingjing. To była najdłuższa z wszystkich dzisiejszych walk o brązowe medale. I najbardziej zacięta, ale zakończona szczęśliwie dla Polki – wygrana 15:14 dała Makowskiej brązowy medal Igrzysk Paraolimpijskich.

W męskim florecie w kategorii A mieliśmy dwóch reprezentantów. Obaj w walkach grupowych nie zachwycili. Stefan Makowski wygrał dwa pojedynki (przy trzech przegranych), zaś Dariusz Pender zanotował wynik 2:2. Obaj więc musieli walczyć w 1/8 finału. Makowski pożegnał się z turniejem na tym etapie przegrywając z Arturem Yusupovem z Rosji 13:15. Pender najpierw po zaciętym boju pokonał jednym trafieniem Francuza Ludovica Lemoine, by w ćwierćfinale nie sprostać Chińczykowi Chen Yijun w stosunku 12:15.

W męskiej kategorii B też mieliśmy dwóch reprezentantów. Zbigniew Wyganowski nie odniósł w rundzie grupowej żadnego zwycięstwa i nie zakwalifikował się do eliminacji bezpośrednich. Nieco lepiej spisał się Piotr czop, który w grupie uzyskał bilans 2:2. Niestety w 1/8 finału trafił na rywala, z którym nie był w stanie sobie poradzić. Pal Szekeres z Węgier rozbił Polaka 15:5 i wyeliminował go z turnieju.

Medaliści turniejów indywidualnych we florecie:

Kobiety kategoria A

1. Yu Chui Ye (Hongkong)

2. Wu Baili (Chiny)

3. Zsuzanna Krajnyak (Węgry)

 

Kobiety kategoria B

1. Yao Fang (Chiny)

2. Gyongyi Dani (Węgry)

3. Marta Makowska (Polska)

 

Mężczyźni kategoria A

1. Ye Ryui (Chiny)

2. Chen Yijun (Chiny)

3. Richard Osvath (Węgry)

 

Mężczyźni kategoria B

1. Hu Daoliang (Chiny)

2. Anton Datsko (Ukraina)

3. Alim Latreche (Francja)

Bartosz Szafran4865 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password