Buenos Aires 2018: Biegi przełajowe w programie IO młodzieży?

Biegi przełajowe mogą znaleźć się w programie 3. Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, które rozegrane zostaną w 2018 roku w Buenos Aires. Organizatorzy chcą dołączyć do grona dyscyplin olimpijskich m.in. plażową odmianę piłki ręcznej.

W stolicy Argentyny młodzi lekkoatleci mieliby rywalizować w biegu przełajowym na dystansie 4-6 kilometrów. 3. Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży odbędą się w Buenos Aires od 1 do 12 października 2018 roku. Obecnie zawodnicy z kategorii U18 nie rywalizują w biegach przełajowych na żadnych imprezach o zasięgu światowym bądź kontynentalnym.

IAAF co pewien czas wraca do pomysłu włączenia biegów przełajowych do programu zimowych igrzysk olimpijskich. Warto odnotować, że rywalizacja w crossie rozgrywana była na letnich igrzyskach w Sztokholmie (1912), Antwerpii (1920) oraz Paryżu (1924) – triumfy święcił wówczas m.in. legendarny fiński długodystansowiec Paavo Nurmi.

W igrzyskach olimpijskich młodzieży rywalizują zawodnicy w wieku 14 – 18 lat.  Pierwsza edycja odbyła się w Singapurze (2010), a druga w Nankinie (2014). Podstawowym celem organizacji YOG jest nie tylko rywalizacja sportowa, ale zainspirowanie młodych ludzi z całego świata do poznania i wyrażania wartości olimpijskich jakimi są doskonałość, przyjaźń i wzajemne poszanowanie.

źródło: pzla.pl

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password