Cadet Circuit w szabli – Polki wygrywają drużynowo

W ten weekend rozgrywane były w Ośrodku Szermierczym w Koninie pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Europy w szabli chłopców i dziewcząt.  Gospodarze imprezy wystawili do boju bardzo szeroką reprezentację, ale i tym razem ilość nie przeszła w jakość. W turniejach indywidualnych zabrakło miejsc na podium, ale humory w niedzielę polskim kibicom poprawiły szablistki, które wygrały turniej drużynowy.

W Koninie rywalizowano w turniejach indywidualnych i drużynowych chłopców i dziewcząt. Indywidualnie nasi reprezentanci spisali się słabo. Najwyższe – 28. miejsce zajął Stefan Witkowski (Pałac Młodzieży Katowice). Pozostali nasi zawodnicy przegrywali albo w jeszcze wcześniejszych rundach, albo w ogóle nie zakwalifikowali się do eliminacji bezpośrednich. Turniej wygrał Węgier Ballint Kossuth, który w finale pokonał Amerykanina Edwarda Chin’a 15:5. Na najniższym stopniu podium stanęli Samuel Kwong z USA i Wladislaw Szpunow z  Rosji.

Nieco lepiej radziły sobie polskie szablistki. Aż do ćwierćfinału dotarła Martyna Trzmielewska z W=AZS AWF Warszawa. Na tym etapie turnieju przegrała jednak z Rosjanką Swietłaną Szewalewą i sklasyfikowana została na miejscu 5.  Także w 1/4 finału karierę w turnieju zakończyła Karolina Cieślar (TMS Sosnowiec) – przegrała z późniejszą tryumfatorką całego turnieju Węgierką Mirą Kelecsenyi. Dało to Polce 7. miejsce w klasyfikacji końcowej. Z pozostałych polskich występów warto jeszcze odnotować 15. miejsce Marty Mazurek z UKS 13 Białystok. Najlepsza okazała się wspomniana już Kelecsenyi, pokonując w finale Rosjankę Polinę Stadniczuk. Trzecie miejsce podium zapewniły sobie dwie Rosjanki – Szewalewa i Anastasia Gogoleva.

W niedzielę rozgrywane były turnieje drużynowe. Bardzo dobrze spisała się reprezentacja Polski I. Walczące w składzie: Karolina Cieślar, Anna Cios, Karolina Kaleta, Martyna Trzmielewska Polki pokonały kolejno drużynę TMS Sosnowiec 45:41, w półfinale drużyną Rosji IV 45:39, a w finale Rosję III 45:38. Zawodniczki z Sosnowca sklasyfikowane zostały ostatecznie na 7. pozycji, na (. miejscu zameldowała się Polska II. W turnieju męskim reprezentacja Polski I w fatalnym stylu przegrała w ćwierćfinale z Rosją I 12:45.  Nasi młodzi szabliści póxniej walczyli nieco lepiej i zajęli ostatecznie 6. miejsce.

W turnieju florecistek tej samej kategorii 17. miejsce w zawodach w Manchesterze zajęła Maria Vetulani.

Następne zawody z cyklu Cadet Circuit za dwa tygodnie.