CAS podtrzymał wyrok dla Marty Dominguez

Hiszpanka Marta Dominguez została zawieszona na trzy lata przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie. Sprawa hiszpańskiej lekkoatletki trwa już kilka lat, ale wygląda na to, że jest to ostateczny wyrok.

Biegaczka została zobowiązana do zwrócenia swojego złotego medalu na dystansie 3000 metrów z przeszkodami, który zdobyła przed sześcioma laty na MŚ w Berlinie. Dyskwalifikacja obowiązuje od lipca 2013 roku, co oznacza, że biegaczka będzie mogła wrócić do rywalizacji tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio, jednak na pewno zabraknie jej na brazylijskiej bieżni.

Geneza sprawy sięga lipca 2013 roku. Wtedy to Miiędzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) wykryło nieprawidłowości w paszporcie biologicznym Marty Dominguez. Sprawa trafiła do Komisji Dyscyplinarnej ds. Sportu przy hiszpańskiej federacji lekkoatletycznej, która – po wyjaśnieniach samej zawodniczki – uchyliła karę, na co IAAF w lutym 2014 roku skierował sprawę do Lozanny. Jeszcze w tym samym roku własne postępowanie w tej sprawie wszczęła WADA, która domagała się kary 4-letniej dyskwalifikacji dla Dominguez. Ostatecznie Trybunał w Lozannie postanowił zawiesić lekkoatletkę na 3 lata.

Należy wspomnieć, że to nie pierwsze dopingowe kłopty Marty Dominguez. W 2010 roku po tym została ona aresztowana, w związku z operacją Galgo – dochodzeniem przez władze hiszpańskie do domniemanego zorganizowanego dopingu w kraju. Ostatecznie Dominguez została uniewinniona.

 

Radosław Kępys540 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password