Chińskie przypadki – felieton Magdy Piekarskiej

Szermiercze puchary świata odbywają się jak wiecie w różnych zakątkach naszego globu. Są takie miejsca, które odwiedzam kolejny raz bardzo chętnie, a są takie, które zamieniłabym na inne. Świetnym przykładem takiego miejsca może być chińskie Nanjing, w którym przyszło nam przebywać przez tydzień.

pieksa2Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wielu ludzi nie może nawet pomarzyć o czymś takim jak wyjazd do Chin, a ja byłam już tam kilka razy (gdyby nie szermierka, pewnie też nie udałoby mi się tam wyjechać), ale chciałabym żebyście wiedzieli z czym wiąże się taki wyjazd. Przede wszystkim, jak już kiedyś podkreślałam, my nie jeździmy na wycieczki. Owszem, przy okazji można zobaczyć to i owo, pod warunkiem, że w ogóle jest co zwiedzać, lub jeśli w ogóle znajdzie się na to czas, ale przede wszystkim jeździmy na zawody. I nie zrozumcie mnie źle, bo ja nie mam na co narzekać i lubie to co robię, ale chcę żebyście wiedzieli, jak to wszystko wygląda od strony technicznej na przykładzie pucharu świata w Chinach.

Podróż zaplanowana na sobotę (7.11.2015) została przesunięta o jeden dzień ze względu na strajk stewardów i stewardess niemieckich linii lotniczych Lufthansa. Na szczęscie całą naszą grupę udało się ”przerzucić” na lot z Warszawy do Pekinu (polskimi liniami lotniczymi), a stamtąd wsiedliśmy do samolotu Air China i polecieliśmy do Nanjing. Na miejscu przywitał nas jak zwykle specyficzny zapach wilgoci oraz smród spalin. Po godzinie dojechaliśmy do naszego hotelu, który okazał się być na odludziu. W pobliżu nie było dosłownie niczego.  Żadnego sklepu, restauracji, że o kumunikacji miejskiej nie wspomnę. Jako że po zmroku również nie było możliwości zamówienia taksówki do miasta, bo owe do tej „pustelni” nie przyjeżdżają, pozostało nam zadowolić się potrawami, które serwowano w hotelowej restauracji. Do wyboru były jedynie dwie możliwości: skrzydełka z kurczaka lub wołowina z ryżem. Dobrze, że tak mało, bo wiecie jak to jest z kobietami… Im więcej do wyboru, tym większy problem. Na szczęście kolacja okazała się być smaczna, a po niej udaliśmy się na zasłużony odpoczynek po kilkunastogodzinnej podróży. Pokoje na pierwszy rzut oka wydawały się być całkiem przytulne, ale szybko okazało się, że mieszka w nich ktoś jeszcze oprócz szpadzistek.

pieksa1Otóż codziennie po zmroku, na ścianach, firanach, a zdażało się, że i na pościeli znajdowało się wielkie, bzyczące, zielonkawe COŚ. Jestem towarzyską osobą, ale takich gości, to ja nie lubię. Jako ciekawostkę dodam, że z powodu robactwa ekipa włoska opuściła hotel organizatora, choć w ich włoskim Legnano dokładnie takie same robaki gościły w naszych pokojach. Nam pozostało mieszkać z tymi towarzyszami przez cały tydzień, bo obsługa hotelowa jedyne co mogła nam zaoferować, to packi na muchy. Na szczęście w pokojach głównie spaliśmy, ponieważ większość czasu spędzaliśmy na treningach i na zawodach. Początkowo wydawało się jednak, że z treningami też będzie problem, ponieważ chińczycy nie chcieli nam udostępnić żadnej sali. We wtorek zrobiłam więc lekcję szermierczą w hotelowym korytarzu, a później (w wyniku nacisków innych ekip) okazało się, że mamy gdzie trenować zarówno we wtorek, jak i w środę. Droga na salę trwała godzinę (autokarem, za który trzeba było zapłacić niemałą sumę), ale najważniejsze było to, że mogliśmy się gdzieś poruszać. Ciekawostką jest, że w klubie szermierczym, w którym mieliśmy okazję przebywać, trenuje 800 zawodników i 20 trenerów, nie dziwi więc fakt, że mają z kogo wybierać przyszłych mistrzów. Dla przykładu, chińskie szpadzistki są przecież aktualnymi jeszcze mistrzyniami olimpijskimi.

pieksa4

Po treningu mieliśmy czas na zakupy spożywcze i zjedzenie kolacji na mieście. Ci bardziej odważni próbowali „szaszłyków” z ośmiorniczek, czy też innych dziwnie wyglądających „smakołyków” , które można było kupić u lokalnych sprzedawców. Ja ograniczyłam się do zamówienia posiłku w restauracji. To jednak nie zawsze jest takie proste. Bariera językowa jest duża. Restauracje bez obrazków w menu odpadają. A bywa, że i obrazki na nic się nie zdają, bo to, co dostajemy nie ma nic wspólnego z naszym wyobrażeniem o zamówionej potrawie. Na szczęście, w przypadku nietrafionego wyboru, zawsze można posilić się ryżem, którego na chińskich stołach przecież nie brakuje. Nie brakuje też humoru przy tego typu okazjach, bo próby wyrażenia naszych potrzeb w języku angielsko-polsko-migowym bywają komiczne. Komiczne są też rozmowy z taksówkarzmi i ciekawskimi przechodniami, ale to opowiem Wam być może innym razem. Wracając do jedzenia. W związku z jednak nieudanymi zamówieniami, do końca wyjazdu pozostało nam jadać w hotelu. Menu zostało poszerzone do około sześciu pozycji, ale my poprzestałyśmy na kurczaku z orzeszkami i ryżem. Dlaczego pisze o jedzeniu? Bo jest to istotny element życia każdego sportowca, a już na pewno jego przygotowania do startów, które związane są z dużym wydatkiem energetycznym. Gdybyśmy tak ciągle miały nieudane wybory w chińskiej kuchni, skończyłoby się na hambugerach, co z dietą nie ma nic wspólnego.

pieksaZawody odbywały się na sali, na którą początkowo mieliśmy jeździć 20 minut, ale okazało się, że czas podróży jest dwa razy dłuższy (tym bardziej nie rozumiem ulokowania nas na odludziu). Sale, choć prezentowały się bardzo dobrze, okazały się być nieogrzewane. Słabe to warunki, jak na turniej rangi światowej. Ubrane na „cebulkę”, w czapkach i szalikach, próbowałyśmy rozgrzewać nasze ciało, co jak możecie się domyślać nie było łatwym zadaniem. Najbardziej obawiałam się o kontuzje w wyniku niedostatecznnego rozgrzania, ale na szczęście nikomu nic się nie stało.

Niestety jeżeli chodzi o występ polskich szpadzistek, to nie mogę napisać zbyt wiele. Do Chin poleciało nas dziewięć, a tylko dwie zdołały się zakwalifikować do turnieju głównego. Ola Zamachowska, po dość wyrównanej większości walki, musiała uznać wyższość Włoszki Roselli Fiamingo. Ja, choć w 1/32 pokonałam Amerykankę Kelly Hurley, to w 1/16 przegrałam z Włoszką Marą Navarrią. Ci, co śledzą wyniki wiedzą, że to ta sama Włoszka, z którą wygrałam w Legnano. Jak już gdzieś mówiłam, piękno szermierki polega na tym, że nigdy nie ma dwóch takich samych pojedynków z tym samym zawodnikiem. Tym razem Włoszka okazała się lepsza, a ja zrobiłam kolejny, ale wciąż mały kroczek. Chciałabym jednak, żeby te kroki stawały się coraz większe i już na początku grudnia,  mam nadzieję takowe poczynić na pucharze świata w Dausze. Wracając jedna do Chin. Po turnieju indywidualnym czekał nas jeszcze turniej drużynowy. Zaczęło się dobrze i planowo od wygranej z Brazylijkami. W 1/8 czekały na nas Rosjanki. Kolejny już mecz w tej fazie turnieju był wyrównany, ale tylko do pewnego momentu. Później przeciwniczki wypracowały ośmiopunktową przewagę i choć na ostatniej walce zdołałam jeszcze odrobić kilka trafień, to było to za mało, by wygrać mecz. Rosjanki wygrały cały turniej, a my po raz kolejny walczyłyśmy w „finale B”. Po wygranej z Izraelem, przegrałyśmy z Ukrainą i wygrałyśmy z Węgierkami, co dało nam 11. miejsce. Nie tego się spodziewałam. Jest mi przykro, że nam się nie udało, choć kolejny raz byłyśmy blisko. Wiem, że w ogólnym rozrachunku nikogo nawet nie interesuje przebieg meczu, bo porażka jest porażką, ale mnie martwi to, że choć stanowimy duże zagrożenie, a przeciwnik nas nie lekceważy, my wciąż nie możemy się przebić. Na tę chwilę pozostała nam analiza walk i wyciągnięcie wniosków tak, by w nowym roku powalczyć lepiej w drużynie. Do tego czasu mamy wolne od rywalizacji drużynowej i możemy się skupić na startach indywidualnych.

pieksa3

Do końca roku czekają nas jeszcze: puchar świata i dwa puchary Polski. Pierwszy z nich odbędzie się już w tę sobotę w Gliwicach. Wszystkich chętnych zapraszam na ul. Warszawską 35 od godziny 10:00 na elimiinacje szpadzistów i od godziny 12:00 na nasze zmagania. Zanim jednak wyjadę na Śląsk, mam jeszcze do zrobienia kilka treningów. Przyznam, że jeszcze nie  do końca odpoczęłam po trzydniowych zmaganiach i kilkunastogodzinnej podróży, ale nie mam czasu na większy odpoczynek, bo trening się przecież sam nie zrobi. Przyznam się Wam też, że z utęsknieniem czekam na  kolejny weekend, który nie dość, że urodzinowy, to jeszcze pierwszy od dwóch miesięcy, spędzony w domu. Takie jest właśnie to nasze sportowe życie. Nie mam za dużo czasu dla bliskich i żyję na walizce, a właściwie na worku szermierczym, ale wiecie co? Lubię to co robię i nie zamieniłabym się z nikim innym.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password