Podnoszenie ciężarów – MŚ: Dobre wyniki Polaków na czempionacie globu

Jeden medal juniora i wiele miejsc w czołowej „ósemce” seniorów. Takie osiągnięcia przywiozą do Polski ciężarowcy, walczący o laury na mistrzostwach świata osób z niepełnosprawnościami, które od 2 do 8 grudnia rozgrywane były w Meksyku.

Festiwal Sportu, który przez pierwszą dekadę grudnia zbudował emocje na olimpijskiej pływalni i pomoście do wyciskania sztangi leżąc zakończył się w miniony piątek. Z powodzeniem dla reprezentacji Polski.

10 MEDALI PŁYWAKÓW NA MISTRZOSTWACH ŚWIATA!

Pływacy 10. razy stawali na podium, w tym trzykrotnie słuchali Mazurka Dąbrowskiego, a ciężarowcy raz „wycisnęli” medal, dokładnie w rywalizacji juniorskiej Sebastian Świtoński.

Blisko, a zarazem daleko do medalu był w rywalizacji seniorskiej Marek Trykacz, który w kat. do 65 kg zajął 4. miejsce z wynikiem 179 kg. Jeśli mówimy o podium w tej kategorii, to niestety trzeba było wycisnąć 9 kg więcej, aby na nie wskoczyć. Jeszcze więcej aby zostać mistrzem świata. Dokładnie 220,5 kg podniósł Nigeryjczyk Paul Kehinde, bijąc rekord świata, wycisnął ciężar, który trzykrotnie przewyższył jego masę ciała! 5. miejsce zajął drugi z Polaków, Grzegorz Lanzer z rezultatem 178 kg.

Embed from Getty Images

Na paraolimpiadzie w Rio de Janerio srebrny medal w kat. powyżej 86 kg wywalczyła Marzena Zięba. Tutaj w Meksyku była na miejscu 5., z wynikiem 129 kg. Gdyby podniosła tyle co w Brazylii czyli 134 kg miałaby brąz.

Również piąta była Justyna Kozdryk w kat. do 45 kg. To miejsce osiągnęła dzięki udanym podejściu na 93 kg. Do brązu brakło 4. kilogramów. O tyle więcej podniosła, ale przy niższej wadze ciała od Kozdryk, Brytyjka Zoe Newson. Tu również padł rekord świata. Jej autorem i zarazem złotą medalistką Chinka Lingling Guo.

🤗🇵🇱🤗🇮🇷🤗🇲🇽 Last Day in Mexico #powerlifring #Poland #Iran #Mexico

A post shared by Justyna Kozdryk (@justynakozdryk) on

Mateusz Woroszył w kat. do 97 kg był 7., z rezultatem 200 kg. To samo miejsce, tylko w kat. do 80 kg zajął Wawrzyniec Latus, wyciskając 186 kg.

Beata Jankowska w kat. do 73 kg była 8. z wynikiem 85 kg. Podobne miejsce do Jankowskiej zajęła Paulina Przywecka-Puziak w kat. do 67 kg, podniosła 90 kg.

Sławomir Szymański był 9. w kat. do 49 kg – 133 kg, Mariusz Salwa – 11. w kat. do 107 kg – 185 kg. a Mariusz Tomczyk 14. w kat. do 59 kg – 161 kg.  Niestety w kat. do 61 kg Małgorzata Hałas-Koralewska nie została sklasyfikowana ze względu na trzy nieudane próby.

Jakie kraje zdominowały mistrzostwa? Podobnie jak u pływaków, Chińczycy. Ciężarowcy z tego kraju wywalczyli 12 medali (5 złotych, 5 srebrnych, 2 brązowe). Nigeryjczycy, którzy bardzo dobrze spisywali się na paraolimpiadzie w Rio, ponownie byli w wysokiej dyspozycji, sięgając po 10 medali (5-3-2).