Co nas czeka za miesiąc – 17 lutego

Po kilku dniach posuchy sobota 17 lutego powinna być dniem pełnym emocji dla polskiego kibica sportów zimowych. Dodatkowo by być świadkiem najważniejszych dla nas wydarzeń wcale nie trzeba będzie zarywać nocy, bo to co najważniejsze zaplanowano koło południa polskiego czasu.

Czy Kamil Stoch obroni tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni? Czy któryś z pozostałych naszych skoczków włączy się do rywalizacji o podium? Te pytania stawiać sobie będziemy przez następne 31 dni, analizując każdy kolejny występ naszej reprezentacji w pucharze świata. Stoch ma szansę w Pjongczangu dołączyć do panteonu najwybitniejszych polskich olimpijczyków, ma szanse wyjechać z Korei jako lider tabeli polskich olimpijskich multimedalistów. To będzie jego druga szansa na złoto, przecież tydzień wcześniej odbędzie się konkurs na skoczni normalnej. W dyspozycji z Turnieju Czterech Skoczni nasz mistrz jest trudny do pokonania, więc… No nie nadmuchujmy już dziś balonika, wszyscy wiemy na co będziemy w te sobotnie wczesne popołudnie liczyli i ja wierzę, że będziemy się też cieszyli z czwartego tytułu mistrza olimpijskiego Kamila.

Około pół godziny przed pierwszymi skokami zakończyć się powinien bieg masowy biathlonistek. I tu bardzo liczymy na kolejny dobry występ, zwłaszcza Weroniki Nowakowskiej. Po raz czwarty będziemy się zastanawiali, czy jej dyspozycja (zwłaszcza na strzelnicy) pozwoli włączyć się do walki o medale. 17 lutego będziemy mądrzejsi o trzy wcześniejsze olimpijskie starty naszej najlepszej biathlonistki. Jeśli w tych pierwszych trzech będzie dobrze, to i w czwartym nie powinno być gorzej. Waham się czy to napisać, bo nie chcę wyjść na oderwanego od rzeczywistości, ale czuję, że to będą igrzyska Weroniki, że nie wróci z Pjongczangu z pustymi rękami, a wręcz odwrotnie. Ale to tylko przeczucia, marzenia, wizje.

W tym samym mniej więcej czasie zobaczymy jeszcze jedną Polkę – zapewne Magdalenę Warakomską w rywalizacji w short tracku na 1500 metrów. Tu szansy medalowej trudno się dopatrywać, choć jest to dyscyplina, w której może zdarzyć się nieomal wszystko – upadki, dyskwalifikacje często zabierają faworytom medale, a dają je tym, którzy mieli być jedynie statystami. Pewnie i dlatego ten sport jest tak ciekawy. Oczywiście prawie na pewno największe sukcesy świętować będą gospodarze igrzysk, od lat dominują przecież na najważniejszych imprezach.

Odbędzie się też biegowa sztafeta kobiet 4×5 kilometrów. Absolutnymi faworytkami będą Norweżki, a Polki… Jeśli wystąpią to miejsce w czołowej ósemce będzie znakomitym wynikiem, a trójka biegaczek będzie miała stypendium przez następne lata – to już ostatnia szansa, by Justyna Kowalczyk im to załatwiła. Kowalczyk też oczywiście dostanie stypendium jeśli wprowadzi sztafetę do ósemki, żeby nie było, ale i bez niego poradzi sobie lepiej niż dobrze.

Jeśli chodzi o inne rozstrzygnięcia finałowe, to rywalizację zakończą skeletonistki, a w nocy program dowolny pojadą soliści (jak to dobrze dla fanów łyżwiarstwa figurowego, że to będzie noc z piątku na sobotę). Medale zostaną także w supergigancie kobiet, gdzie wystartuje prawdopodobnie Maryna Gąsienica-Daniel i slopestyle’u kobiet. W tej konkurencji naszych reprezentantów nie zobaczymy.

Dwa klasyki czekają nas w turnieju hokejowym mężczyzn – o 6:05 zagrają Kanadyjczycy ze Szwedami, a o 13:13 olimpijczycy z Rosji z Amerykanami. Szkoda, że na igrzyskach nie zagrają najlepsi hokeiści z NHL, bo byłyby to uczty hokejowe prima sort. No i oczywiście będzie curling. Od rana do wieczora.

Program 17 lutego

Będziemy wniebowzięci: medale Stocha i Nowakowskiej
Realnie: medal Stocha, Nowakowska w dziesiątce

Bartosz Szafran4870 Posts

Jeden z założycieli portalu, przez kilka lat jego redaktor naczelny. Obecnie zajmuje się na stronie badmintonem, boksem, bobslejami, skeletonem, szermierką. Były sędzia piłkarski, obecnie badmintonowy, z zawodu lekarz. Miłośnik dobrych książek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password