Curling: Dodatkowa szansa na kwalifikację olimpijską dla Polski

Powiększenie mistrzostw świata, usunięcie tie-breaków czy zmiana przepisów dotyczących strefy ustawiania strażników to niektóre decyzje podjęte przez Walne Zgromadzenie Światowej Federacji Curlingu (WCF). Postanowiono także o zwiększeniu szans na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej.

W 2021 roku przeprowadzony zostanie dodatkowy turniej prekwalifikacyjny dla drużyn, które nie uzyskają przepustki do turnieju kwalifikacyjnego (w przypadku kwalifikacji na igrzyska w Pjongcznangu konieczny był przynajmniej jeden występ w ciągu ostatniego cyklu olimpijskiego na mistrzostwach świata). Dodatkowa impreza będzie otwarta dla wszystkich państw członkowskich WCF, co oznacza, że możemy tam zobaczyć też Polskę. Awans do turnieju kwalifikacyjnego uzyskają po dwie najlepsze drużyny męskie i żeńskie. Na chwilę obecną nie ma zmian w systemie kwalifikacji w turnieju par mieszanych, gdzie wszystkie miejsca przyznawane są na podstawie wyników na mistrzostwach świata.

Zmiany dotknęły też mistrzostwa świata. W turniejach męskim i żeńskim startować będzie od tego sezonu 13 drużyn (odrzucono propozycję, według której miałoby wystartować 16 drużyn). Dodatkowe miejsce w tym roku przyznano strefie Azji i Pacyfiku. Od przyszłego sezonu natomiast rozgrywany będzie turniej kwalifikacyjny, z którego awans uzyskają dwie drużyny. Na mistrzostwach wystąpią też, włączając gospodarza, dwie drużyny z Azji i Pacyfiku, dwie z Ameryki oraz osiem z Europy, przy czym kontynent, którego przedstawiciel zajmie ostatnie miejsce w poprzedniej edycji mistrzostw, traci jedno ze swoich miejsc.

Ponadto zadecydowano o wprowadzeniu zmian w fazie play-off, które wejdą w życie już w tym sezonie. W walce o medale zobaczymy sześć drużyn, a pierwsza i druga w tabeli będą miały wolny los, dający im bezpośredni awans do półfinału. W przypadku remisu w rundzie wstępnej nie będą rozgrywane tie-breaki.

Zwiększono też liczbę uczestników mistrzostw świata w curlingu na wózkach – z dziesięciu do dwunastu drużyn. W nowym formacie mistrzostwa rozgrywane będą od 2019 roku. Pomimo planów postanowiono nie zmieniać systemu rozgrywek o mistrzostwo świata par mieszanych.

Najważniejszą zmianą w przepisach samej gry jest zwiększenie liczby strażników niepodlegających wybiciu na początku enda – do tej pory nie wolno było wybijać pierwszych czterech kamieni poza domem, teraz będzie to dotyczyło również pierwszego kamienia rzuconego przez drugiego w ekipie otwierającej partię.

CHCESZ ZAROBIĆ? MAMY DLA CIEBIE SPECJALNĄ OFERTĘ!
ZAGRAJ RAZEM Z NAMI!

Wojciech Nowakowski2402 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password