Curling – ME: Polacy wciąż w grze o awans

Polscy curlerzy przegrali ostatnie spotkanie fazy grupowej mistrzostw Europy w curlingu dywizji B, jednak wciąż pozostają w grze o awans do elity. Tymczasem nasza żeńska reprezentacja spada do dywizji C bez zwycięstwa na koncie.

Do porannego spotkania z Węgrami Biało-Czerwoni podeszli osłabieni brakiem kapitana, Borysa Jasieckiego, który doznał niegroźnego urazu i postanowił odpocząć przed ważniejszą fazą zmagań w Renfrewshire. Rolę skipa pełnił Krzysztof Domin, natomiast po raz pierwszy widowni w Braehead Arena zaprezentował się Maciej Kołodziej. Pierwsza partia została wyzerowana, w kolejnych pięciu natomiast padały wyniki 1:0 – drugą, czwartą i szóstą wygrali Polacy, trzecią i piątą natomiast ich rywale. Zespół Gergelya Szabó zwyciężył także w endzie siódmym i ósmym, zdobywając w nich po dwa punkty. W ostatnich dwóch partiach po punkcie na konto zapisali nasi zawodnicy, zmniejszając jedynie rozmiary porażki do wyniku 5:6.

Swoje mecze w tej sesji wygrali też Holendrzy (7:5 z Belgami), Łotysze (7:0 ze Słoweńcami) i Anglicy (7:5 z Estończykami). Taki układ spowodował, że Holendrzy zajęli pierwsze miejsce w grupie B i awansowali do półfinału, a Łotysze z drugiego miejsca pewni byli gry w barażu. Dopiero popołudniowy pojedynek Węgrów z Estończykami, wygrany przez Madziarów 9:7, zadecydował o tym, że z walki o trzecie miejsce ze względu na najsłabszy bilans meczów bezpośrednich odpadli Anglicy. W czwartek rano w tie-breaku ponownie zmierzą się Polacy i Węgrzy.

W grupie A dwa zwycięstwa na wagę półfinału dywizji odnieśli Czesi (10:4 z Hiszpanami i 13:3 z Francuzami). Miejsce w barażu zapewnili sobie natomiast Izraelczycy, wygrywając z Turkami 7:6. Zespół z kraju znad Bosforu przegrał też 6:9 ze Słowakami, ale dzięki zwycięstwu naszych południowych sąsiadów 7:2 nad Walijczykami będzie miał okazję do rewanżu w tie-breaku o fazę play-off. W pozostałych dwóch meczach Walijczycy wygrali z Izraelczykami 7:2, a Litwini pokonali 8:6 Hiszpanów.

Tabela grupy A dywizji B mężczyzn:
1. Czechy 6:1 – awans do półfinału
2. Izrael 5:2 – awans do barażu
3. Słowacja 5:2 – awans do tie-breaka
3. Turcja 5:2 – awans do tie-breaka
5. Walia 4:3
6. Litwa 2:5
7. Francja 1:6 – walka o utrzymanie
8. Hiszpania 0:7 – walka o utrzymanie

Tabela grupy B dywizji B mężczyzn:
1. Holandia 6:1 – awans do półfinału
2. Łotwa 5:2 – awans do barażu
3. Węgry 4:3 – awans do tie-breaka
3. Polska 4:3 – awans do tie-breaka
5. Anglia 4:3
6. Belgia 2:5
7. Estonia 2:5 – walka o utrzymanie
8. Słowenia 1:6 – walka o utrzymanie

W południe nasza żeńska reprezentacja rozegrała spotkanie z Białorusinkami. W pierwszym endzie Polki wygrały 1:0, ale w drugim dwa punkty zdobyły nasze wschodnie sąsiadki. Kolejne dwie partie zostały wyzerowane, w piątej Biało-Czerwone zapisały na konto jedno oczko, a w szóstej dwa. Takie same wyniki uzyskała jednak drużyna Aliny Pauliuczyk w endzie siódmym i ósmym. W dziewiątym ekipa Marty Pluty wygrała 1:0 i wyrównała stan meczu, ale w dziesiątym nasze rywalki zdobyły punkt na wagę zwycięstwa 6:5.

Na zakończenie gry w Renfrewshire Polki zmierzyły się z Holenderkami. Po przegranych za jeden i dwa w endzie pierwszym i drugim nasze zawodniczki zwyciężyły trzecią partię 2:0, a czwartą 1:0. W piątej trzy oczka trafiły na konto zespołu Marianne Neeleman, na co Biało-Czerwone odpowiedziały jednopunktową wygraną w endzie szóstym i dwupunktową w siódmym. Ósma i dziewiąta partia zostały wyzerowane, natomiast w dziesiątej punkt na wagę zwycięstwa 7:6 zdobyły Pomarańczowe. Polki tym samym zakończyły turniej bez zwycięstwa i spadły do dywizji C.

W środę dwa mecze wygrały Węgierki (9:8 z Angielkami i 9:6 ze Słowaczkami), pieczętując tym samym swoje zwycięstwo w fazie grupowej. Do półfinałów zakwalifikowały się też Turczynki (8:2 z Holenderkami) i Estonki (10:6 z Łotyszkami). W tie-breaku o ostatnie miejsce w półfinałach spotkają się Holenderki oraz Angielki – te ostatnie wygrały w ostatnim swoim meczu grupowym z Litwinkami 7:6. Nasze północno-wschodnie sąsiadki z kolei zagrają w tie-breaku o utrzymanie w dywizji B ze Słowaczkami.

Tabela dywizji B kobiet:
1. Węgry 8:1 – awans do półfinału
2. Turcja 7:2 – awans do półfinału
3. Estonia 7:2 – awans do półfinału
4. Holandia 5:4 – awans do tie-breaka
4. Anglia 5:4 – awans do tie-breaka
6. Łotwa 5:4
7. Białoruś 4:5
8. Słowacja 2:7 – tie-break o utrzymanie
8. Litwa 2:7 – tie-break o utrzymanie
10. Polska 0:9 – spadek do dywizji C

W zmaganiach elity mężczyzn rozegrano ostatnie dwie kolejki fazy grupowej. Oba swoje mecze wygrali Szwedzi (10:3 z Austriakami i 6:3 z Norwegami), dzięki czemu zajęli w tabeli pierwsze miejsce. Dwa zwycięstwa w środę odnieśli też Rosjanie (8:6 z Duńczykami i Szkotami), dzięki czemu rzutem na taśmę znaleźli się w gronie drużyn, które zagrają w półfinałach, razem z Norwegami i Szwajcarami. Te drużyny wygrały ostatniego dnia zmagań grupowych po jednym zwycięstwie – w bezpośrednim pojedynku między nimi triumfowali Skandynawowie, natomiast zespół z kraju zegarków i czekolady pokonał Duńczyków 4:3. Zwycięstwa na wagę utrzymania w dywizji A odnieśli Niemcy (11:3 z Austriakami) i Szkoci (6:4 z Włochami). Pewni spadku po fazie grupowej są Duńczycy, natomiast spośród trzech drużyn, które wygrały o jeden mecz więcej od nich na pewno utrzymają się Włosi. W tie-breaku o ósme miejsce zagrają natomiast Austriacy oraz Finowie, którzy przed bezpośrednim spadkiem uchronili się wygrywając ostatnie dwa mecze – 6:5 z Niemcami i 5:4 z Włochami. Co ciekawe, do ustalenia końcowej klasyfikacji nie wystarczył bilans bezpośrednich spotkań – Włochom utrzymanie dał dopiero wynik Draw Shot Challenge.

Tabela dywizji A mężczyzn:
1. Szwecja 8:1 – awans do półfinału
2. Norwegia 6:3 – awans do półfinału
3. Szwajcaria 6:3 – awans do półfinału
4. Rosja 6:3 – awans do półfinału
5. Niemcy 4:5
6. Szkocja 4:5
7. Włochy 3:6
8. Finlandia 3:6 – tie-break o utrzymanie
8. Austria 3:6 – tie-break o utrzymanie
10. Dania 2:7 – spadek do dywizji B

Dwie kolejki rozegrały też panie z dywizji A. Po dwa mecze wygrały Szkotki (10:5 z Czeszkami i 7:3 z Dunkami), Szwedki (7:2 ze Szwajcarkami i 11:2 z Finkami) i Rosjanki (5:3 z Włoszkami i 6:4 z Niemkami), gwarantując sobie tym samym grę w półfinałach jeszcze przed ostatnią serią gier. Po jednym zwycięstwie odniosły natomiast Czeszki (8:7 ze Szwajcarkami), Niemki (9:3 z Dunkami) oraz po raz pierwszy na tym turnieju Norweżki (6:3 z Finkami) i Włoszki (7:5 z Norweżkami).

Tabela dywizji A kobiet:
1. Szkocja 8:0
2. Szwecja 7:1
3. Rosja 6:2
4. Czechy 5:3
5. Dania 4:4
5. Niemcy 4:4
7. Szwajcaria 3:5
8. Finlandia 1:7
8. Norwegia 1:7
8. Włochy 1:7

Wojciech Nowakowski2408 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password