Curling – ME: Rosjanki i Szwedzi z tytułami mistrzowskimi

Zakończyły się rozgrywane w Renfrewshire mistrzostwa Europy w curlingu. Wśród kobiet złote medale zdobyły Rosjanki, natomiast wśród mężczyzn triumfowali Szwedzi.

Finał kobiet rozpoczął się od partii wygranej 2:0 przez Szwedki, na co zespół Wiktorii Mojsiejewej odpowiedział jednopunktowym zwycięstwem w partii drugiej. Trzecia została wyzerowana, w czwartej punkt zdobyła drużyna Anny Hasselborg, natomiast w piątej i szóstej po oczku na konto zapisała Sborna. W siódmym endzie ponownie padł remis 0:0, w ósmym z kolei na jednopunktowe prowadzenie wyszła ekipa Trzech Koron. W dziewiątej partii Rosjanki wyrównały stan meczu, a w dziesiątej po fatalnym błędzie szwedzkiej kapitan zdobyły dwa punkty na wagę złotego medalu mistrzostw Europy.

Podium ME w curlingu kobiet 2016:
1. Rosja (Julia Portunowa, Galina Arsenkina, Uliana Wasiliewa, Wiktoria Mojsiejewa – skip, Julia Guziewa – rezerwowa)
2. Szwecja (Sofia Mabergs, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Anna Hasselborg – skip, Maria Prytz – rezerwowa)
3. Szkocja – (Lauren Gray, Vicki Adams, Anna Sloan, Eve Muirhead – skip, Kelly Schafer – rezerwowa)

W pierwszym endzie finału mężczyzn punkt zdobyli Szwedzi, w drugim natomiast Norwegowie. Trzecia partia została wyzerowana, w kolejnych dwóch po oczku na koncie zapisał zespół Trzech Koron, ale w szóstej ekipa Thomasa Ulsruda doprowadziła do remisu. Następne dwa endy zakończyły się wynikiem bezpunktowym, w dziewiątym 2:0 wygrała drużyna Niklasa Edina, ale w dziesiątym Norwegowie wyrównali stan meczu na 5:5. W dogrywce punkt na wagę zwycięstwa zdobyli Szwedzi i to oni zdobyli złoty medal.

Podium ME w curlingu mężczyzn 2016:
1. Szwecja (Christoffer Sundgren, Rasmus Wrana, Oskar Eriksson, Niklas Edin – skip, Henrik Leek – rezerwowy)
2. Norwegia (Håvard Vad Peterson, Christoffer Svae, Torger Nergård, Thomas Ulsrud – skip, Sander Rølvåg – rezerwowy)
3. Szwajcaria (Valentin Tanner, Peter de Cruz – skip, Claudio Pätz, Benoît Schwarz, Reto Gribi – rezerwowy)

W hali obok w tym czasie rozgrywano mecze o awans na mistrzostwa świata. Drugie zwycięstwo nad Węgierkami odniosły Włoszki (7:6) i tym samym zapewniły sobie start w Pekinie. Wśród panów Holendrzy wygrali z Austriakami 9:2, wyrównując stan rywalizacji do dwóch wygranych. W decydującym pojedynku 6:5 triumfowali Pomarańczowi, uzyskując tym samym kwalifikację na mistrzostwa świata w Edmonton. Odbył się też ostatni mecz decydujący o spadku do dywizji C – Słoweńcy pokonali w nim Francuzów 6:3 i to Trójkolorowi zagrają na wiosnę o powrót na zaplecze europejskiej elity.

Wojciech Nowakowski2407 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password