Curling – MŚ: Bez porażki po złoto

Kanadyjczycy wygrali rozgrywane w Edmonton mistrzostwa świata mężczyzn w curlingu. Zespół pod dowództwem Brada Gushue w trakcie całego turnieju nie przegrał ani jednego meczu, jako pierwszy w historii mistrzostw w obecnym, dwunastozespołowym formacie.

W meczu o brąz Szwajcarzy zmierzyli się z Amerykanami. Pierwszą partię 1:0 wygrał zespół Johna Shustera, w drugiej dwa punkty zdobyli Helweci, natomiast w trzeciej i czwartej ponownie po oczku na konto zapisał zespół USA. Kolejne dwa endy zostały wyzerowane, siódmy natomiast okazał się kluczowy dla wyniku spotkania – w nim aż czteropunktowe zwycięstwo odniosła ekipa Petera de Cruza. Amerykanie odpowiedzieli na to wygraną zaledwie 1:0 w partii ósmej, tak samo wysoką jak wygrana Szwajcarów w partii dziewiątej. Drużyna Johna Shustera nie zdołała odrobić strat i w ostatniej partii zdobyła zaledwie punkt, przegrywając mecz o brąz 5:7.

Finał pomiędzy Kanadyjczykami i Szwedami rozpoczął się od wyzerowania pierwszej partii. W kolejnych drużyny zdobywały naprzemiennie po punkcie – w drugim i czwartym endzie ekipa Brada Gushue, a w trzecim i piątym zespół Niklasa Edina. Następne trzy endy kończyły się wynikiem 0:0, w dziewiątym z kolei dwa punkty trafiły na konto zespołu spod znaku klonowego liścia. Szwedzi nie odrobili szans w ostatnim endzie i tym samym Kanadyjczycy wygrali cały mecz 4:2, zostając po raz 36. w historii mistrzami świata.

Podium mistrzostw świata mężczyzn w curlingu:
1. Kanada (Geoff Walker, Brett Gallant, Mark Nichols, Brad Gushue – skip, Tom Sallows – rezerwowy)
2. Szwecja (Christoffer Sundgren, Rasmus Wranå, Oskar Eriksson, Niklas Edin – skip, Henrik Leek – rezerwowy)
3. Szwajcaria (Valentin Tanner, Peter de Cruz – skip, Claudio Pätz, Benoît Schwarz, Romano Meier – rezerwowy)

Wojciech Nowakowski2403 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password