Curling: Polskie drużyny za rok znów w dywizji B

Męska reprezentacja Polski w curlingu zakończyła swoje zmagania na mistrzostwach Europy dywizji B na szóstym miejscu w tabeli grupy A. Żeńska reprezentacja, której do rozegrania pozostało jeszcze jedno spotkanie, również pewna jest utrzymania na zapleczu europejskiej elity,

Środa w hali Esbjerg Curling Club rozpoczęła się od szóstej kolejki gier grupy B dywizji B mężczyzn. Piąte zwycięstwa, dające awans do fazy play-off, odnieśli Austriacy (11:4 z Chorwatami) i Łotysze (8:6 z Hiszpanami), swój czwarty mecz wygrali Izraelczycy (8:2 z Estończykami), a trzeci Anglicy (8:6 ze Słowakami).

W południe na lodzie pojawiły się drużyny żeńskie, w tym ta dowodzona przez Martę Szeligę-Frynię. Biało-Czerwone zmierzyły się z Austriaczkami. Nasze rywalki wygrały dwie pierwsze partie 1:0, jednak trzeci end zakończył się czteropunktowym zwycięstwem Polek. Kolejna partia została wyzerowana, a piątą nasze zawodniczki przejęły za jeden punkt. W szóstej „oczko” na konto zapisał zespół Anny Weghuber, siódma zakończyła się wynikiem 0:0, w ósmej natomiast kolejny punkt zdobyły Polki. W dziewiątym endzie 1:0 zwyciężyły Austriaczki, natomiast w dziesiątym tak samo wysoko wygrała ekipa Marty Szeligi-Fryni, triumfując w całym meczu 7:4 i ciesząc się z czwartego zwycięstwa w turnieju. Swój siódmy mecz wygrały Czeszki (9:4 ze Słowaczkami), a szósty Łotyszki (9:1 z Francuzkami) i Turczynki (4:3 z Holenderkami).

Po południu ostatnią serię gier rozegrali panowie z grupy A. Polska reprezentacja w walce o gwarancję utrzymania na zapleczu elity zmierzyła się z Turkami. Pierwsze dwa endy zostały wyzerowane, w kolejnych dwóch nasi rywale wygrywali 1:0, a w piątym zdobyli dwa punkty. Szósta i siódma partia zakończyły się jednopunktowym zwycięstwem zespołu Tomasza Zioło, jednak w dwóch następnych tak samo wysoko triumfowała ekipa Alicana Karatasa. Przed ostatnią partią przy stanie 2:6 Biało-Czerwoni poddali mecz, kończąc fazę grupową z dwoma wygranymi spotkaniami. Na nasze szczęście w ostatniej kolejce zwycięstwo nad Walijczykami odnieśli Litwini (5:2), dzięki czemu nasi zawodnicy zajęli w tabeli grupy A szóste miejsce, dające pewne utrzymanie w dywizji B. W pozostałych meczach tej sesji Duńczycy pokonali 10:3 Słoweńców, a Węgrzy wygrali 7:4 z Belgami. Oprócz gospodarzy, którzy awans do półfinałów mieli zagwarantowany już we wtorek, w fazie play-off na pewno zobaczymy Litwinów. Słoweńcy i Turcy rozegrają natomiast w czwartek spotkanie, który zadecyduje o tym, która z tych drużyn zajmie trzecie miejsce w grupie.

Panie zaprezentowały się ponownie w sesji wieczornej, w której reprezentacja Polski grała z Angielkami. Pierwszy end zakończył się wynikiem 0:0, w drugim punkt zdobyły nasze zawodniczki, jednak kolejne dwa zespół Anny Fowler wygrał za dwa punkty. W piątej partii drugie „oczko” na konto zapisały Biało-Czerwone, w szóstej natomiast po raz trzeci 2:0 wygrały Wyspiarki, a w siódmej powiększyły prowadzenie o jeszcze jeden punkt. Ósmy end zakończył się jednopunktowym zwycięstwem drużyny Marty Szeligi-Fryni, w dziewiątym natomiast dwa punkty zdobyły Angielki, po czym Polki poddały mecz przy stanie 3:9, tracąc szanse na grę w fazie play-off i awans do europejskiej elity. Gwarancję gry w półfinałach dywizji wywalczyły Łotyszki, które pokonując Słowaczki 8:4 odniosły siódme zwycięstwo w turnieju. W pozostałych meczach szóstą wygraną świętowały Włoszki (6:5 z Turczynkami), a drugą Holenderki (8:5 z Francuzkami).

Tabela grupy A dywizji B mężczyzn:
1. Dania 7:0 – awans do półfinału
2. Litwa 5:2 – awans do fazy play-off
3. Słowenia 4:3 – awans do tie-breaka
3. Turcja 4:3 – awans do tie-breaka
5. Węgry 3:4
6. Polska 2:5
7. Walia 2:5 – walka o utrzymanie
8. Belgia 1:6 – walka o utrzymanie

Tabela grupy B dywizji B mężczyzn:
1. Austria 5:1
1. Łotwa 5:1
3. Izrael 4:2
4. Anglia 3:3
4. Słowacja 3:3
6. Chorwacja 2:4
6. Hiszpania 2:4
8. Estonia 0:6

Tabela dywizji B kobiet:
1. Czechy 7:2
1. Łotwa 7:2
3. Włochy 6:2
4. Anglia 6:3
4. Turcja 6:3
6. Polska 4:4
7. Słowacja 3:5
8. Holandia 2:7
9. Francja 1:7
10. Austria 1:8


W porannej sesji turnieju dywizji A mężczyzn Norwegowie zagwarantowali sobie grę w półfinałach, pokonując Szwedów 9:2. Czwarte zwycięstwo odniosły reprezentacje Szwajcarii (10:4 z Czechami), Rosji (8:7 z Finami) i Niemiec (7:4 z Holendrami), a trzecie Szkocji (6:4 z Włochami).

W południe rozegrano przedostatnią kolejkę fazy grupowej turnieju pań. Kwalifikację do półfinałów uzyskały Rosjanki, które pokonały 12:9 Szwedki, Szkotki, które wygrały 7:5 ze Szwajcarkami, a także Dunki, pomimo że uległy Finkom 6:7. W pozostałych meczach Niemki zwyciężyły 9:4 z Norweżkami, a Estonki triumfowały 8:6 nad Węgierkami. Taki układ wyników oznacza, że te ostatnie dwie drużyny pożegnają się z elitą przynajmniej na jeden sezon.

W sesji popołudniowej na lód powrócili panowie. Zwycięską serię kontynuowali niepokonani wciąż Norwegowie, którzy zwyciężyli ze Szwajcarami 6:5. Piątą wygraną na tym turnieju odnieśli Szwedzi (7:1 z Holendrami), czwartą Szkoci (8:6 z Rosjanami) i Finowie (10:4 z Czechami), a trzecie Włosi (9:1 z Niemcami).

Wieczorem w Granly Hockey Arena odbyły się ostatnie grupowe spotkania turnieju kobiet. W pojedynku o pierwsze miejsce w tabeli Rosjanki pokonał Dunki 8:5. Gospodynie spadły z drugiego na rzecz Szkotek po ich zwycięstwie 9:4 nad Norweżkami. Jako ostatnia drużyna do półfinałów awansowała reprezentacja Finlandii, która triumfowała nad Estonkami 7:4. W pozostałych meczach wygrały Niemki (8:5 z Węgierkami) i Szwedki (8:6 ze Szwajcarkami).

Tabela dywizji A mężczyzn:
1. Norwegia 8:0
2. Szwecja 5:3
3. Finlandia 4:4
3. Niemcy 4:4
3. Rosja 4:4
3. Szkocja 4:4
3. Szwajcaria 4:4
8. Włochy 3:5
9. Czechy 2:6
9. Holandia 2:6

Tabela dywizji A kobiet:
1. Rosja 8:1 – awans do półfinału
2. Szkocja 7:2 – awans do półfinału
3. Finlandia 6:3 – awans do półfinału
4. Dania 6:3 – awans do półfinału
5. Szwecja 5:4
6. Szwajcaria 4:5
7. Niemcy 4:5
8. Norwegia 3:6
9. Estonia 1:8
10. Węgry 1:8

Wojciech Nowakowski2406 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password