Czas na Wrocław! (12) – Kajak polo

Niemal każdy z nas pływał kiedyś na kajakach, prawda? Jednak czy ktoś z Was wpadł kiedyś na taki szalony pomysł, by pływając na kajakach grać w piłkę wodną? Okazuję się, że ktoś musiał na coś takiego wpaść, skoro powstało kajak polo. Jak się w to gra? Odpowiedź poniżej.

Wstęp

Kajak polo (zwane też czasem piłką kajakową, bądź z angielska canoe polo), to sport nieco podobny do piłki wodnej. W grze uczestniczą dwie pięcioosobowe drużyny (jest też trzech zawodników rezerwowych). Zadaniem jest oczywiście zdobycie większej liczby bramek, niż rywal.

Zasady

Piłkę można zarówno rzucać rękami, jak i odbijać wiosłem. Bramki w kajak polo są zawieszone na wysokości dwóch metrów nad wodą, ze względów bezpieczeństwa zawodników. W grze nie ma stałych bramkarzy. Rolę takowego pełni zawodnik będący najbliżej swojej bramki. Zawodnicy mogą walczyć między sobą poprzez zderzanie się kajakami, popychanie, czy nawet przewracanie zawodnika drużyny przeciwnej (dlatego zawodnicy noszą kaski i kapoki), o ile ten nie jest akurat bramkarzem. Zawodnik przewrócony musi wykonać tak zwaną „eskimoskę”, to jest odwrócić się znów ponad wodę za pomocą wiosła, bądź siły rąk.

Mecz kajak polo trwa 2×10 minut (przerwa jest trzyminutowa). Mecz jest prowadzony przez 8 sędziów dwóch prowadzących mecz znajdujących się po przeciwnej stronie boiska, dwóch sędziów chronometrażystów, dwóch sędziów liniowych, sędzia kontroler i sędzia kontroler wyników. Mecz rozpoczyna sędzia, który po gwizdku rzuca piłkę na środek boiska i w tym momencie zawodnicy ruszają w jej kierunku.

Boisko do piłki kajakowej ma 35 metrów długości, 23 metry szerokości i minimum 90 centymetrów głębokości. Zawieszone 2 metry nad lustrem wody bramki mają wymiary 1×1,5 m

Autor: Wormsikk z polskiej Wikipedii [Public domain], Wikimedia Commons
Piłka waży 400-500 gram, ma obwód 68-71 cm i ciśnienie rzędu 90-97 kPa. Kajaki mają długość 2,1-3,1 metra, szerokość 50-60 centymetrów i nie mogą być lżejsze, niż 7 kilogramów.

W kajak polo wyróżnia się cztery główne faule. Zawodnicy nie mogą:

• podeprzeć się wiosłem o kajak przeciwnika lub się od niego odepchnąć
  • wpłynąć na kajak rywala pod kątem prostym
  • wepchnąć do wody przeciwnika znajdującego się od piłki dalej niż 3 metry
  • dotknąć kajakiem zawodnika będącego akurat bramkarzem

Za te przewinienia przewiduje się cztery rodzaje kar, zależne od brutalności czynu. Najczęstszą i najmniej dotkliwą karą jest oddanie piłki rywalom. Można również otrzymać zieloną kartkę (ostrzeżenie), żółtą kartkę (wykluczenie na 2 minuty) i czerwoną kartkę (wykluczenie do końca meczu).

Kajak polo podczas TWG

W trakcie The World Games we Wrocławiu zobaczymy zarówno turniej mężczyzn, jak i kobiet. W obydwu zobaczymy reprezentacje Polski. Zawody odbędą się na basenie Orbita, przy hali o tej samej nazwie.

Co? – Kajak polo (turniej kobiet i mężczyzn)