Czas na Wrocław (20) – Karate

Karate to jedna z najbardziej widowiskowych i zróżnicowanych odmian sztuk walki. Pochodzi ono z Japonii i jest powszechnie uważane za najbardziej klasyczną. We Wrocławiu karate po raz ostatni znajdzie się w programie The World Games, bowiem od 2020 roku będziemy je oglądali podczas Igrzysk Olimpijskich. Aby dokładnie wyjaśnić na czym polega karate sportowe, należy wrócić do korzeni i dowiedzieć się, co to jest karate tradycyjne.

20 zasad karate tradycyjnego (Funakoshi)

1. Nigdy nie zapominaj, że w karate najważniejszy jest szacunek
2. Karate nie uderza pierwsze.
3. Karate kształtuje prawość.
4. Zanim poznasz innych, poznaj samego siebie.
5. Znacznie ważniejszy od treningu fizycznego jest trening duchowy.
6. Otwórz swój umysł i pozwól mu płynąć.
7. Przyczynami nieszczęścia są nieuwaga i zaniedbanie.
8. Karate należy praktykować w każdym miejscu i o każdej porze.
9. Nauka karate trwa całe życie.
10. Wszystko, czego doświadczasz, stanowi przejaw karate i odkrywa przed tobą cudowną prawdę.
11. Karate jest jak wrząca woda; jeśli jej dostatecznie nie podgrzewasz, stygnie.
12. Nie myśl o zwycięstwie. Myśl o tym, aby nie przegrać.
13. Reaguj na każdy ruch przeciwnika.
14. Walkę prowadź w sposób naturalny.
15. Swoich rąk i nóg używaj jako ostrych mieczy.
16. Przekraczając próg domu, stajesz twarzą w twarz z dziesięcioma tysiącami wrogów.
17. Jako początkujący, ucz się różnych pozycji walki, jako zaawansowany polegaj na swojej naturalnej postawie.
18. Kata należy zawsze wykonywać poprawnie; w prawdziwej walce zdarzają się błędy.
19. Pamiętaj o swoich słabych i mocnych stronach, ograniczeniach swojego ciała, a także o tym, że jakość wykonywanych przez ciebie technik jest względna.
20. Nieustannie pracuj nad swoim umysłem.

Karate tradycyjne a szkoły nowoczesne

Karate tradycyjne opiera się na koncepcji „ciosu kończącego”, który należy definiować jako ten unieszkodliwiający przeciwnika. Technika ciosu kończącego skupia się na celu uderzenia, jednocząc wcześniej w sobie moc swojego ciała. Karate tradycyjne jest oparte na sztuce samoobrony.

Karate jako dyscyplina sportu ma na celu przede wszystkim wzbogacenie ogólnego rozwoju człowieka poprzez osiągnięcie lepszej równowagi emocjonalnej, dyscypliny wewnętrznej oraz zgodności z zasadami etykiety. Szkoły nowoczesne przyjęły z tradycyjnego karate sposoby wykonywana uderzeń i kopnięć w bardzo dowolny sposób. Punkty w walce sportowej są przyznawane za jak najszybsze i jak najbardziej precyzyjne trafienie w cel pięścią lub stopą, stąd też „umarł” wymóg ciosu kończącego, a co za tym idzie nie potrzeba już wkładać w uderzenie siły powstałej z ruchu całego ciała. Najważniejsza jest dynamika. Poprzez brak ciosu kończącego, przepisy sportowe opierają się na systemie wielopunktowym. Karate dzisiaj stanowi doskonały trening przygotowawczy do startów w walkach MMA. Lyoto Machida i John Makdessi wciąż praktykują Shotokan, natomiast George St-Pierre – Kyukoshin.

Reprezentacja Polski

Polska jako gospodarz The World Games 2017 może wystawić swojego zawodnika w każdej konkurencji. Wśród kobiet zobaczymy Olgę Chmielewską (kata indywidualna), Magdalenę Nowakowską (50 kg), Dorotę Banaszczyk (55 kg), Justynę Gradowską (61 kg), Kamilę Wardę (68 kg) i Berenikę Prządkę (+68 kg). W kategoriach męskich reprezentować nas będą: Bartosz Mączka (kata indywidualna), Maciej Drążewski (60 kg), Maciej Boguszewski (75 kg), Kamil Warda (84 kg), Michał Bąbos (+84 kg).

GDZIE? Kompleks GEM

KIEDY? PROGRAM

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password