Czas na Wrocław (23) – Żużel

Motocykl bez skrzyni biegów i hamulców? Dla nich to codzienność! W kolejnej części naszego cyklu prezentujemy żużel, którego we Wrocławiu po prostu nie mogło zabraknąć. 

Historia

Dokładne pochodzenie tego sportu jest nieznane, ale wiele wskazuje na to, że swoje początki żużel miał w Stanach Zjednoczonych i w Australii w podobnym okresie – jeszcze przed I wojną światową. Później czarny sport, jak jest nazywany ze względu na nawierzchnię, na której zawodnicy jeżdżą, przeniósł się do Europy. Pierwsze oficjalne zawody żużlowe w Wielkiej Brytanii odbyły się w 1928 roku, choć niektórzy twierdzą, że ścigano się już rok wcześniej. Z czasem ten sport zaczął się rozwijać i powstawały kolejne ośrodki w różnych krajach. W Polsce żużel pojawił się na początku lat 30. ubiegłego wieku. Minęły kolejne lata i powstały rozgrywki ligowe, turnieje o mistrzostwo Polski, mistrzostwo Europy i mistrzostwo świata. Pierwsze zawody o tytuł najlepszego zawodnika globu odbyły się w Londynie w 1936 roku, a zwyciężył Lionel Van Praag. W historii żużla tylko dwóch Polaków stawało na najwyższym stopniu podium podczas IMŚ. Byli to Jerzy Szczakiel (1973 r.) oraz Tomasz Gollob (2010 r.). Obecnie najlepszą ligą żużlową jest nasza PGE Ekstraliga i to właśnie w Polsce jeżdżą mistrzowie świata. Natomiast najlepszą reprezentacją na świecie jest Polska, która w ubiegłą sobotę zdobyła tytuł Drużynowych Mistrzów Świata po raz 13. w historii.

Sport bez hamulców

Sport motorowy jest niebezpieczny, a jazda bez hamulców? Motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów, nie mają też hamulców, a prędkości rozwijane przez zawodników często przekraczają 100 km/h. Maszyny żużlowe ważą mniej niż 77 kg, posiadają silniki o pojemności 500 centymetrów sześciennych. Motocykle wyposażone są dodatkowo w deflektor, który jest zamocowany tuż za tylnym kołem, aby nieco zatrzymywać odsypującą się nawierzchnię. Paliwem, jakie jest wlewane do motocykla żużlowego jest metanol. Oczywiście wszystkie części, jak tłumik, silnik, gaźnik itp. muszą posiadać homologację Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM), aby mogły być dopuszczone do użytku.

Żużlowy owal

FIM ustaliła, że zawody mogą się odbywać na torach składających się z dwóch prostych i dwóch łuków, a długość całego toru musi mieć od 260 do 425 metrów. Minimalna szerokość toru na prostych to 10 metrów, a na łukach musi ona wynosić co najmniej 14 metrów. Dodatkowo obecnie na łukach montowane są pneumatyczne bandy, które mają zmniejszyć ilość kontuzji i niebezpiecznych zdarzeń na torze. Tory są naturalne, ale są też sztuczne, tzw. jednodniowe, na których rozgrywane są niektóre rundy zawodów cyklu o mistrzostwo świata.

Zasady

W najbardziej klasycznej odmianie żużla na torze ściga się czterech zawodników, a wyścig (zwany też biegiem) rozgrywany jest na dystansie czterech okrążeń. Żużlowcy startują spod taśmy, ze startu wspólnego, a taśmę maszyny startowej zwalnia sędzia, po uprzednim zapaleniu zielonego światła tuż za linią startu. Zawodnicy wspomniany dystans pokonują w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Istnieją także inne odmiany żużla, jak chociażby żużel na trawie czy żużel na lodzie, ale we Wrocławiu zawody rozgrywane będą w najbardziej klasycznej wersji. Na nowym Stadionie Olimpijskim zawodnicy z siedmiu krajów powalczą o tytuł w formule turnieju drużynowego, parowego. Zwycięzca każdego wyścigu otrzyma 3 punkty, za drugie miejsce zawodnik dostanie 2 punkty, trzeci otrzyma 1 punkt, a ostatni na mecie będzie miał zapisane 0 przy swoim nazwisku.

Czas na Wrocław!

Po raz pierwszy żużel debiutował w 1985 roku w Londynie, na słynnym Wimbledonie. Speedway jest jednak także bardzo popularny we Wrocławiu, dlatego też nie mogło go zabraknąć podczas The World Games. Jest to jedna z dyscyplin, która ma miano „sportu na zaproszenie”, a ambasadorem TWG jest Maciej Janowski, żużlowiec miejscowej Betard Sparty Wrocław. Na nowym Stadionie Olimpijskim Polacy będą rywalizować z reprezentantami: Danii, Szwecji, Rosji, Australii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. W kadrze biało-czerwonych na ten turniej znaleźli się Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek oraz wspomniany Maciej Janowski. Ta trójka w ubiegłą sobotę cieszyła się z kolejnego złota w Drużynowych Pucharze Świata, a to oznacza, że gospodarze będą faworytami do zwycięstwa. Inne rozstrzygnięcie będzie odbierane przez kibiców tego sportu jako niespodzianka, choć trzeba podkreślić, że Australijczycy, Duńczycy i Szwedzi na pewno będą chcieli przeszkodzić biało-czerwonym w zdobyciu tego najcenniejszego medalu.

Co? – Żużel – turniej drużynowy

Gdzie? – Stadion Olimpijski

Kiedy? – 29 lipca 2017

Kto?Polska, Dania, Szwecja, Rosja, Australia, Niemcy, Wielka Brytania

Zdjęcia: Zuzanna Kloskowska

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password