Czas na Wrocław (24) – Kick-boxing

Kick-boxing nie jest stałym bywalcem The World Games. Ta odmiana sportów walki znalazła się we wrocławskiej imprezie dzięki zaproszenie miasta Wrocław, które chce maksymalnie uatrakcyjnić zawody. Kick-boxing wydaje się być ku temu doskonałym pomysłem.

Fenomen kick-boxingu

Kick-boxing powstał w latach 60. XX wieku z połączenia boksu tajskiego i karate. Jest to niezwykle efektowny sport walki, który cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją efektowność oraz różnorodność. Aby osiągać sukcesy w tej dyscyplinie, należy charakteryzować się wieloma walorami fizycznymi m.in. szybkością, gibkością, wytrzymałością czy siłą. Trenowanie kick-boxingu rozwija także cechy psychologiczne. Pozwala nauczyć się panować nad stresem czy zwiększyć poczucie własnej wartości.

Dwa nurty kick-boxing

W początkowym okresie rozwoju kick-boxingu wyróżnialiśmy dwa nurty tego sportu: kick-boxing japoński i kick-boxing amerykański. Kick-boxing japoński to specyficzne połączenie technik boksu tajskiego oraz karate. Największą popularnością cieszył się w drugiej połowie lat 60., kiedy to był ciekawą, wcześniej niespotykaną nowością. Pomysł stworzenia kick-boxingu wyszedł ze strony promotora bokserskiego Osamu Noguchiego, który chciał zaszczepić boks tajski w Japonii. Aby to osiągnąć, sprowadził z Tajlandii trzech tajskich bokserów, aby walczyli przeciwko karatekom z klasycznej szkoły Kyokushin. Dozwolone były kopnięcia, uderzenia kolanem, łokciem, pięścią, rzut judo czy nawet ciosy głową. Największą gwiazdą kick-boxingu japońskiego do dziś pozoztał Tadashi Sawamura. Kiedy zakończył karierę, kick-boxing zaczął tracić na popularności. Kick-boxing amerykański rozpoczął się w drugiej połowie lat 70., kiedy to amerykańscy karatecy chcieli móc zadawać ciosy z pełną silą i rywalizować na zasadach bardziej realistycznej walki. Dzięki teku narodził się tzw. full-contact karate, gdzie dopuszczalne były uderzenia pięścią oraz kopniecia w głowę. Zawodnicy zaczęli dążyć do nokautu, który kończył pojedynek. Z początku używano typoych dla karate mat oraz nie stosowana limitów wagowych, jednak z biegiem czasu przeniesiono się na ring bokserski i prowadzono kategorie wagowe

Czas na Wrocław!

Kick-boxing podczas The World Games we Wrocławiu odbędzie się we wrocławskiej hali Orbita. Panie rywalizować będą w czterech kategoriach wagowych, natomiast panowie aż w ośmiu. Reprezentacja Polski wystawia aż dziewięciu swoich reprezentantów, gdzie każdy będzie miał szansę powalczyć o medal. Polska to kraj bardzo utalentowanych kick-boxerów, którzy są w stanie odnosić sukcesy na wielkich międzynarodowych imprezach. Wydaje się, że we Wrocławiu powinno być podobnie i możemy liczyć minimum na 2-3 krążki zdobyte przez reprezentantów naszego kraju. Przypomnijmy, Polskę na The World Games reprezentować będą: Małgorzata Dymus, Marta Waliczek, Róża Gumienna, Marcin Kret, Michał Ronkiewicz, Arkadiusz Kaszuba, Dawid Kasperski, Mateusz Pluta oraz Michał Turyński.

CO? – kick-boxing kobiet i mężczyzn

KIEDY?Program

GDZIE?Hala Orbita

KTO?Kadra Polski

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password