Czas na Wrocław (25) – Ju-jitsu

Ju-jitsu to jedna z tych sztuk walki, która opiera się przede wszystkim na samoobronie. Nie jest to zbytnio widowiskowa dyscyplina sportu, ale zawodnicy uprawiający ten sport muszą być doskonale przygotowani w wielu aspektach, zarówno ofensywnych jak i ofensywnych. Techniki ju-jitsu zostały przywłaszczone przez armię USA, która stosowała się do zasad tej sztuki.

HISTORIA
Historia ju-jitsu sięga starożytności, bowiem jest to jedna z najbardziej klasycznych japońskich sztuk walki. Bardzo ważną postacią dla rozwoju tego sportu był Maeda Mitsuyo, uczeń słynnego Jigoro Kano. To on zaczął nauczać swoich podopiecznych mieszanki judo Kodokan i walki catch-as-catch-can, a następnie nazwał to „ju-jitsu”. Jeden z jego podopiecznych utworzył komercyjną akademię sztuk walki, która spowodowała, że ju-jitsu rozprzestrzeniało się i zyskiwało coraz to większą popularność.

CHARAKTERYSTYKA DYSCYPLINY
W tradycyjnym ju-jitsu używa się bardzo wielu technik, które mają na celu unieruchomienie przeciwnika. Można stosować kumi (chwyty), nage (rzuty), osae (trzymania), kansetsu (dźwignie), shime (duszenia), uchi (uderzenia), geri (kopnięcia) oraz kushio i tsubo (ataki na punkty witalne). Celem walki jest kontrola nad przeciwnikiem poprzez zadawanie mu kontrolowanego bólu czy pod utratą przytomności. Wykorzystuje się do tego dźwignie, które dobrze zaciśnięte mogą powodować nawet złamanie kończyny, czy duszenia, które czasami doprowadzają nawet do utraty przytomności z powodu odcięcia możliwości oddychania. Są to też tzw. techniki kończące, bowiem dobrze wykonanie któregoś z elementów najczęściej wyklucza rywala z dalszej rywalizacji. Cechą charakterystyczną ju-jitsu jest brak uderzeń, bowiem sport ten opiera się na chwytach. Jest to sztuka oparta na samoobronie, jednak sportowcy uprawiający zawodowo ten sport nie realizują wszystkich kanonów tradycyjnego ju-jitsu. Tam codziennością była nauka kopnięć w krocze, wyprowadzanie ciosów w oczy czy kantem dłoni. Uczono się też walki z wieloma przeciwnikami jednocześnie.

JU-JITSU W MMA
Ju-jitsu to podstawowy element mieszanych sztuk walki, które zyskują coraz to większą popularność na całym świecie. Można powiedzieć, że większość walki w parterze opiera się na ju-jitsu. Najlepsi grapplerzy dążą do tego, żeby skutecznie założyć dźwignie bądź wykonać duszenie, które da im zwycięstwo. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod w MMA, bowiem dobrze wykonane te techniki powodują, że rywal staje się bezradny, a jego siły znacznie opadają.

CZAS NA WROCŁAW!
Zawody ju-jitsu odbywać się będą w kompleksie hotelu GEM przy ul. Mianowskiego. Polscy kibice zgromadzeni w tym miejscu, mogą liczyć na grad medali. Podczas poprzednich Igrzysk sportów nieolimpijskich rozgrywanych w kolumbijskim Cali, „biało-czerwoni” zdobyli aż cztery krążki. Polacy zdominowali również zeszłoroczne mistrzostwa świata we Wrocławiu, wygrywając klasyfikację medalową. Tym razem powinno być podobnie. Ju-jitsu we Wrocławiu rozegrane zostanie w trzech systemach: Fighting, Duo-system oraz Ne-Waza. W tym pierwszym reprezentować nas będą: Martyna Bierońska, Emilia Maćkowiak, Tomasz Szewczak, Rafał Riss; a w tym ostatnim: Martyna Bierońska, Emilia Maćkowiak, Jędrzej Loska, Maciej Polok i Maciej Kozak.

CO? – ju-jitsu kobiet i mężczyzn

KIEDY?Program

GDZIE? – Kompleks GEM

KTO?Kadra Polski

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password