Czas na Wrocław (27) – Sumo

Ogromni, półnadzy i ociężali niczym Hulk. Są to pierwsze skojarzenia z zawodnikami sumo. Wbrew pozorom są oni bardzo zręczni, a walki z ich udziałem bardzo dynamiczne. Już niedługo będziemy mieli okazję oglądać amatorską wersję tego japońskiego sportu narodowego podczas The World Games we Wrocławiu. Czy polscy zawodnicy mają szansę w starciu z Azjatami ?

Na czym to polega

Zasady sumo są stosunkowo proste. Wygrywa zawodnik, który wypchnie rywala poza pole walki lub sprawi aby dotknął on podłożą inną częścią ciała niż podeszwa stopy. Aby to osiągnąć zawodnik wykorzystuje chwyty za poziome części pasa, rzucanie przeciwnika oraz uderzanie otwartą dłonią. Zabronione są natomiast ciosy zamkniętą dłonią, duszenie, kopnięcia powyżej kolana, ciągnięcie za włosy oraz chwyt za pionową część pasa.

Dużo bardziej skomplikowany jest tradycyjny ceremoniał poprzedzający pojedynek, który zazwyczaj trwa dłużej niż sama walka. Najpierw zawodnicy rzucają przed siebie garść soli, co ma na celu oczyszczenie areny od złych mocy, a po wejściu na pole walki wykonują shiko, czyli przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę i opuszczanie ich z mocnym tąpnięciem. Następnie przykucają i wyciągają ręce w przód imitując mycie rąk. Symbolizuje to czystość reguł i szlachetność walki. Następnie przenoszą w bok otwarte dłonie, wykazując że mają je czyste i nie posiadają broni. W amatorskim sumo odstępuję się od niektórych części ceremoniału, jednak w japońskich turniejach wszystkie elementy są zachowane.

Polem walki jest koło o średnicy 4,55 m., wyznaczone przez okrąg wykonany najczęściej ze słomy ryżowej. Całość znajduje się na podwyższonym, kwadratowym ringu o szerokości 6,7 m i wysokości ok. 0,5 m. Powierzchnia dohyō posypana jest piaskiem lub gliną.

Nad prawidłowym przebiegiem pojedynku czuwa Gyōji, sędzia ringowy. Wokół ringu zasiada pięciu sędziów bocznych, którzy w spornych sytuacjach, pomagają sędziemu ringowemu podjąć prawidłową decyzję.

Zawodnicy ubrani są w pas mawashi. Jest to opaska biodrowa o długości ok. 8 m. Jest odpowiednio twarda i sztywna.

Na co możemy liczyć 

Sumo to sport, który stopniowo zyskuję popularność oraz kolejnych adeptów w naszym kraju. Świadczyć o tym może fakt, że to właśnie nasz kraj organizował ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy w sumo, a podczas tegorocznej edycji, która była ostatnim dużym sprawdzianem przed TWG, nasi reprezentanci zdobyli aż 37 medali.
We Wrocławiu, czołową rolę wśród kobiet powinny odegrać nasze zawodniczki. Magdalena Macios, mistrzyni Europy, która również została uznana najlepszą zawodniczką mistrzostw, Monika Skiba, brązowa  medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Świata oraz Olimpia Robakowska, trzecia zawodniczka tegorocznych Mistrzostw Europy.
Nieco większe szanse na medalowy występ mają polscy sumici – Aron Rozum, Michał Luto i Jacek Piersiak. Cała trójka to niezwykle doświadczeni zawodnicy, jak i również medaliści Mistrzostw Świata z 2016 roku.

Co? – Turniej sumo kobiet i mężczyzn
Gdzie?Hala Orbita
Kiedy?Terminarz
Kto? – Kadra Polski

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password