Czas na Wrocław (28) – sporty wrotkarskie

Szybkie, nieprzewidywalne, czasem niebezpieczne, ale za to piekielnie emocjonujące – takie właśnie jest wrotkarstwo, które może być znakomitym letnim zamiennikiem dla wszystkich kibiców zakochanych w… łyżwiarstwie.

Łyżwiarstwo na wrotkach?

Tak jest! Wrotkarstwo nie bez powodu porównywane jest do łyżwiarstwa szybkiego, czy też short tracku. Często zdarza się bowiem, że profesjonalni łyżwiarze – czy to w letniej przerwie, czy to już po zakończeniu kariery, zamieniają łyżwy na wrotki. Najpopularniejszy ze sportów wrotkarskich, a zatem jazda szybka, jest oblegana przez tego typu zawodników. Na The World Games we Wrocławiu wystąpią choćby bracia Mulderowie, a zatem… medaliści olimpijscy w łyżwiarstwie szybkim (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Z tego właśnie powodu, a także dzięki swojej widowiskowości, to właśnie jazda szybka powinna być prawdziwą gratką dla przybyłych do Wrocławia kibiców. Czym dyscyplina ta różni się od znanego nam łyżwiarstwa szybkiego czy short tracku? W technice jazdy nie ma wielu różnic – te następują natomiast w formie rozgrywania wyścigu. Każdy ze startów jest bowiem masowy. Oznacza to, że ściga się wielu zawodników równocześnie, a wszystko odbywa się na dość wąskim torze.

Jazda szybka nie jest jednak jedyną odmianą sportów wrotkarskich, którą podziwiać będziemy mogli na tegorocznych The World Games. Obok niej zobaczyć będziemy mogli również rywalizację w jeździe figurowej. Ta dyscyplina jest z kolei przybliżona do łyżwiarstwa figurowego i to fani tego sportu powinni zwrócić na nią szczególną uwagę. Podobnie jak na lodzie, tak i w parku, na wrotkach – zawodnicy rywalizować będą w parach tanecznych oraz indywidualnie. Tu z kolei emocje związane z adrenaliną i szybkością, zastąpi zatem piękno choreografii. tańca i muzyki.

Obok tych dwóch dyscyplin, będziemy mogli podziwiać także rywalizację w nieco odmiennej zdawałoby się kategorii. I ona wlicza się jednak do sportów wrotkarskich. Chodzi tu mianowicie o hokej na wrotkach. Tutaj również nie trzeba wiele tłumaczyć – zasady obowiązujące na hali, do złudzenia przypominają te z lodowisk. Hokeiści zamieniają tylko łyżwy na wrotki.

Polskie nadzieje

Jeśli chodzi o biało-czerwonych, kciuki będziemy mogli trzymać za wrotkarzy przy jeździe szybkiej oraz w trakcie turnieju hokeja na wrotkach. Hokeiści grać będą poza Wrocławiem – na hali w zaprzyjaźnionej Świdnicy. Na zawody wystawiamy jedynie kadrę męską, która realnie patrząc nie będzie miała większych szans na medale.

Inaczej wygląda sprawa, jeśli chodzi o naszych wrotkarzy szybkich. Tutaj na jakiś krążek możemy już liczyć. W zawodach kobiet na dystansach krótkich (300m, 500m i 1000m) reprezentować będzie nas Aleksandra Glamkowska. W rywalizacji na 10 000m i 15 000m wystąpią zaś Aleksandra Goss i Sonia Gach. Jeśli chodzi zaś o kadrę męską – we wszystkich konkurencjach reprezentować będzie nas Jan Świątek. Wraz z nim na 300, 500 i 1000 metrów ścigać się będzie także Gaweł Oficjalski. Na 10 000m i 15 000m pojedzie natomiast Paweł Ciężki.

Kiedy? PROGRAM

Gdzie? Park Tysiąclecia (wrotkarstwo szybkie), Lodowisko w Świdnicy (jazda figurowa, hokej na wrotkach)

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password