Czas na Wrocław! (8) – Beach handball

Beach handball, czyli… piłka ręczna na plaży. W dużym uproszczeniu. W rzeczywistości przepisy plażowej odmiany piłki ręcznej zdecydowanie różnią się bowiem od tych znanych nam z halowego szczypiorniaka.

foto: Armin Kübelbeck, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

PRZEPISY GRY

Boisko: Mecze plażowej piłki ręcznej rozgrywane są na piaskowym boisku w kształcie prostokąta o wymiarach: 27m długości i 12m szerokości.

Drużyny: W rywalizacji biorą udział dwa zespoły złożone z trzech zawodników grających w polu i jednego bramkarza plus od dwóch do czterech rezerwowych.

Czas gry: Mecz trwa dwie połowy po dziesięć minut każda (przerwa między połowami – pięć minut). W każdej połowie musi zostać wyłoniony zwycięzca. W przypadku remisu po dziesięciu minutach, gra toczy się dalej aż do zdobycia przez któryś z zespołów tzw. złotej bramki.

Punktacja: Jeden punkt za normalną bramkę, dwa punkty za bramkę zdobytą w spektakularny sposób, zdobytą przez bramkarza lub zdobytą z rzutu karnego. Za zwycięstwo w połowie drużyna otrzymuje jeden punkt meczowy. Mecz wygrywa drużyna, która będzie miała na koncie więcej punktów meczowych. W przypadku remisu 1:1 rozgrywany jest tzw. shootout.

Kary: Zawodnik, który naruszy przepisy gry opuszcza boisko i może na nie powrócić dopiero, gdy między drużynami nastąpi zmiana posiadania piłki.

Krótka historia plażowej piłki ręcznej

1991 – Pierwszy mecz rozegrany na włoskiej wyspie Ponza
1994 – Pierwsza oficjalna wersja przepisów gry stworzona przez IHF
2000
– Pierwsze Mistrzostwa Europy we Włoszech. Po tytuł najlepszych na Starym Kontynencie sięgają Białorusini i Ukrainki
2001 – Debiut beach handballu na World Games w Akicie
2004 – Pierwsze Mistrzostwa Świata w Egipcie zakończone triumfem gospodarzy oraz Rosjanek

POLACY

Jeśli chodzi o polski beach handball w wydaniu reprezentacyjnym, zdecydowanie lepiej wypadają nasze panie – dziesiąta drużyna ubiegłorocznych mistrzostw świata i piąta rozgrywanych przed dwoma laty mistrzostw Europy. Niżej w światowej hierarchii plasują się panowie, którzy na mistrzostwach świata nigdy nie grali, na mistrzostwach Starego Kontynentu nigdy nie udało im się natomiast wskoczyć do pierwszej „ósemki” (9. miejsce w 2013 i 2015).

Dla obu naszych reprezentacji występ we Wrocławiu będzie debiutem na World Games.

WORLD GAMES

W turnieju piłki ręcznej plażowej na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu weźmie udział osiem męskich i osiem żeńskich reprezentacji. Podstawą kwalifikacji były ubiegłoroczne mistrzostwa świata w Budapeszcie – awans uzyskali finaliści oraz najlepsze drużyny z: Azji, Afryki, Ameryki, Australii i Oceanii oraz Europy. Tytułu sprzed czterech lat będą bronić obie reprezentacje Brazylii.

TURNIEJ MĘŻCZYZN Kwalifikacja TURNIEJ KOBIET
Polska Gospodarz Polska
Chorwacja Mistrz Świata Hiszpania
Brazylia Wicemistrz Świata Brazylia
Katar Najlepsza drużyna z Azji Chińskie Tajpej
Egipt Najlepsza drużyna z Afryki Tunezja
Urugwaj Najlepsza drużyna z Ameryki Argentyna
Australia Najlepsza drużna z Australii i Oceanii Australia
Węgry Najlepsza drużyna z Europy Norwegia

Co? ˜– Turniej piłki ręcznej plażowej (mężczyzn i kobiet)
Gdzie? – Pola Marsowe
Kiedy? – Program
Kto? – Reprezentacje Polski kobiet i mężczyzn

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password