Czas na Wrocław! (8) – Beach handball

Beach handball, czyli… piłka ręczna na plaży. W dużym uproszczeniu. W rzeczywistości przepisy plażowej odmiany piłki ręcznej zdecydowanie różnią się bowiem od tych znanych nam z halowego szczypiorniaka.

PRZEPISY GRY

Boisko: Mecze plażowej piłki ręcznej rozgrywane są na piaskowym boisku w kształcie prostokąta o wymiarach: 27m długości i 12m szerokości.

Drużyny: W rywalizacji biorą udział dwa zespoły złożone z trzech zawodników grających w polu i jednego bramkarza plus od dwóch do czterech rezerwowych.

Czas gry: Mecz trwa dwie połowy po dziesięć minut każda (przerwa między połowami – pięć minut). W każdej połowie musi zostać wyłoniony zwycięzca. W przypadku remisu po dziesięciu minutach, gra toczy się dalej aż do zdobycia przez któryś z zespołów tzw. złotej bramki.

Punktacja: Jeden punkt za normalną bramkę, dwa punkty za bramkę zdobytą w spektakularny sposób, zdobytą przez bramkarza lub zdobytą z rzutu karnego. Za zwycięstwo w połowie drużyna otrzymuje jeden punkt meczowy. Mecz wygrywa drużyna, która będzie miała na koncie więcej punktów meczowych. W przypadku remisu 1:1 rozgrywany jest tzw. shootout.

Kary: Zawodnik, który naruszy przepisy gry opuszcza boisko i może na nie powrócić dopiero, gdy między drużynami nastąpi zmiana posiadania piłki.

Krótka historia plażowej piłki ręcznej

1991 – Pierwszy mecz rozegrany na włoskiej wyspie Ponza
1994 – Pierwsza oficjalna wersja przepisów gry stworzona przez IHF
2000
– Pierwsze Mistrzostwa Europy we Włoszech. Po tytuł najlepszych na Starym Kontynencie sięgają Białorusini i Ukrainki
2001 – Debiut beach handballu na World Games w Akicie
2004 – Pierwsze Mistrzostwa Świata w Egipcie zakończone triumfem gospodarzy oraz Rosjanek

POLACY

Jeśli chodzi o polski beach handball w wydaniu reprezentacyjnym, zdecydowanie lepiej wypadają nasze panie – dziesiąta drużyna ubiegłorocznych mistrzostw świata i piąta rozgrywanych przed dwoma laty mistrzostw Europy. Niżej w światowej hierarchii plasują się panowie, którzy na mistrzostwach świata nigdy nie grali, na mistrzostwach Starego Kontynentu nigdy nie udało im się natomiast wskoczyć do pierwszej „ósemki” (9. miejsce w 2013 i 2015).

Dla obu naszych reprezentacji występ we Wrocławiu będzie debiutem na World Games.

WORLD GAMES

W turnieju piłki ręcznej plażowej na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu weźmie udział osiem męskich i osiem żeńskich reprezentacji. Podstawą kwalifikacji były ubiegłoroczne mistrzostwa świata w Budapeszcie – awans uzyskali finaliści oraz najlepsze drużyny z: Azji, Afryki, Ameryki, Australii i Oceanii oraz Europy. Tytułu sprzed czterech lat będą bronić obie reprezentacje Brazylii.