Czas na Wrocław (30) – muay thai

Muay thai, czyli inaczej boks tajski, nazywany jest często „sportem wielkich charakterów”, bowiem zawodnicy muszą wykazać się wielkim hartem ducha i żelaznym przygotowaniem fizycznym, żeby odnieść sukces. Dyscyplina ta powinna być jedną z ciekawszych atrakcji podczas The World Games.

HISTORIA

Boks tajski, jak sama nazwa mówi, wywodzi się z Tajlandii. Chociaż nie zostało to nigdzie udokumentowane, to właśnie tam zanotowano pierwsze walki, przypominające dzisiejsze muay thai. To właśnie dzięki Tajom sport ten stał się bardzo popularny i dzisiaj jest szeroko uprawiany na całym świecie. Pierwsze historyczne wzmianki o sztuce walki, która prezentowała charakterystyczne cechy muay thai, pochodzą z XIII wieku. Czterej wojownicy Jatubaht, którzy osłaniali królewskiego słonia po stracie broni musieli używać muay thai. Na początku sport ten był silnie powiązany z religią. Przed każdym pojedynkiem odbywał się waikhru, czyli taniec rytualny. Z czasem, na potrzeby tajskiej armii, włączono do tego sportu elementy walki bronią, zwane krabi-krabong. Boks tajski charakteryzował się wysoką podatnością na kontuzje zawodników, więc zaczęto go udoskonalać, żeby bezpieczeństwo zawodników było zdecydowanie większe. Zaczęto wycofywać z ringu owijacze „kaad chuek” oraz wyłączać stosowanie takich technik jak: kopięcia w krocze, dźwignie, rzuty czy uderzenia głową. Z czasem wprowadzono liny oraz narożniki, aby mogły odbywać się walki bokserskie w formule muay thai. Zmiany te doprowadziły do tego, że dzisiaj boks tajski jest bardzo spopularyzowanym sportem.

CHARAKTERYSTYKA DYSCYPLINY

Muay thai jest jednym z najbardziej efektownych sportów walki. Zawodnicy walczą bowiem full-contact oraz mogą wyprowadzać ciosy łokciami i kolanami. Taka charakterystyka powoduje, że na ringu zdarzają się szybkie i bardzo brutalnie wyglądające nokauty, które jednak nie pozostawiają większych szkód na zdrowiu zawodnika. Inną ważną cechą muay thai są kopnięcia. Najczęściej są to uderzenia w udo, tak zwane low kicki. Powierzchnią kopiącą jest goleń lub rzadziej stopa. Bardzo popularnym środkiem prowadzenia walki jest też walka w klinczu. Można przechwytywać kopnięcia, robić obalenia czy podcięcia, ale nie można wykonywać rzutów. W muay thai zabroniona jest walka parterowa oraz stosowanie duszeń i dźwigni.

CZAS NA WROCŁAW!

W muay thai zostanie rozdanych 12 kompletów medali. Panie zmierzą się w kategoriach do 51, 54 i 60 kg., a panowie do 54, 57, 63.5, 67, 71, 75, 81, 91 kg. Polska będzie miała swojego reprezentanta w każdej wadze. Bardzo trudno ocenić szanse medalowe polskich bokserów tajskich. Tak naprawdę każdy z nich jest w stanie sprawić nam bardzo miłą niespodziankę i stanąć na podium. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że już 1-2 medale nie byłyby rozczarowaniem. We Wrocławiu szykują się bardzo duże emocje, bowiem muay thai zawsze dostarcza wielu wrażeń. My będziemy przeżywać je podwójnie, bowiem występy polskich zawodników będą grzały nas dodatkowo.

CO? – muay thai kobiet i mężczyzn

KIEDY? – PROGRAM

GDZIE? – Hala Stulecia

KTO? – Kadra Polski

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password