Czas na Wrocław (5) – Sporty bilardowe

Sporty bilardowe to dla wielu kibiców najbliższe sercem dyscypliny, które będą rozgrywane na The World Games 2017 we Wrocławiu. Gra w bilard i jego odmiany zyskuje w Polsce coraz więcej fanów – nie tylko wyczynowców, ale też amatorów, więc można sądzić, że Wrocławskie Centrum Kongresowe, które będzie gościć te dyscypliny, przyciągnie na trybuny sporą rzeszę widzów. 

Zasady

Na TWG 2017 zmagania będą się toczyć w trzech odmianach – Pool 9-bilowy, karambol i snooker.

a) Pool 9-bilowy

Gra odbywa się na standardowym stole, który jest używany również podczas gry w tradycyjną „ósemkę”. Jego wymiary to 127 x 254 centymetry. Wysokość, na którym znajduje się pole gry, musi mieścić się w przedziale 74,295 – 78,74 cm. Grubość płyty musi wynosić co najmniej 2,54 cm.

Do gry w dziewiątkę potrzebnych jest dziewięć kolorowych kolejno ponumerowanych bil (z czego najważniejszą rolę odgrywa właśnie bila z numerem 9) oraz biała bila rozgrywająca.
Celem gry w dziewiątkę jest wbicie do łuzy bili numer 9. Zawodnik wbija po kolei bile – od najniższego numeru. Po prawidłowym wbiciu bili do łuzy, zawodnik ma prawo do kolejnego uderzenia i może pozostać przy stole tak długo, aż nie uda mu się prawidłowo wbić żadnej bili, spowoduje faul lub zakończy partię. Jeśli zawodnik spudłuje bile, drugi gracz musi wykonać uderzenie z ustawienia zostawionego przez rywala, chyba że ten sfaulował, co skutkuje faktem, że drugi zawodnik może ustawić bile rozgrywającą w dowolnym miejscu na stole.

Faule zostają popełnione w następujących sytuacjach:

 • uderzenie jako pierwszej bili nie mającej najniższego numeru na stole
 • żadna z kolorowych bil nie została wbita do łuzy, a biała bila, ani żadna z kolorowych po pierwszym zderzeniu z białą, nie dotknęła bandy stołu
 • biała, lub kolorowa bila została wybita poza stół (z zastrzeżeniem, że bile kolorowe, z wyjątkiem bili nr 9, nie wracają po takim wybiciu do gry)

Jeżeli w obrębie jednej partii gracz popełni trzy faule z rzędu, nie wykonując pomiędzy nimi prawidłowego uderzenia, przegrywa on partię. Po drugim faulu sędzia czuwający nad przebiegiem gry powinien udzielić ostrzeżenia.

b) Karambol

Stół karambolowy jest dłuższy niż stół do „ósemki”; ma długość 3,04 m i szerokość 1,52 m. Jedyną i główną różnicą jest to, że stół karambolowy nie ma żadnych łuz. Nie posiada również tzw. pola D; posiada tylko trzy znaczenia, na których stawia się bile.

Na stole umieszczone są trzy bile; biała, biała z kropką (tzw. „bila pikowa”) lub żółta oraz czerwona. Każdy gracz ma swoją bilę – białą lub pikową. Na początku partii odbywa się losowanie – jego zwycięzca otrzymuje bilę pikową.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby zderzeń. Zderzenie następuje wtedy, kiedy bila danego gracza dotknie pozostałych dwóch bil; za każde zderzenie gracz dostaje 1 punkt. Nie ma punktów ujemnych; punkty raz już zdobyte nie mogą być odjęte. Gra toczy się do zdobycia określonej wcześniej liczby punktów.

Odejście od stołu następuje, gdy:

 • podczas zagrania nie doszło do zderzenia;
 • bila wypadła poza stół (w takiej sytuacji umieszcza się ją na początkowej pozycji dla niej przeznaczonej);
 • zawodnik poruszył lub dotknął jakąś bilę czymś innym niż swój kij;
 • zawodnik uderza w swoją bilę gdy ta jest ciągle w ruchu (takie zagranie nazywa się „popchnięciem”);
 • gracz robi jakiekolwiek znaki na bandzie w celu ułatwienia sobie zagrania;
 • podczas wykonywania zagrania gracz siedzi na stole bądź jest w innej pozycji, w której nie dotyka podłogi ani jedną nogą (musi dotykać jej przynajmniej jedną stopą).

c) Snooker

Dyscyplina, która nawet w naszym kraju posiada już bardzo wielu sympatyków. Rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczy dwóch zawodników.

Zadaniem graczy jest uderzanie kijem bili białej w taki sposób, aby pozostałe bile w odpowiednim porządku wpadały do kieszeni. Można uderzać kijem jedynie w białą bilę.

Przed rozpoczęciem każdej partii bile są ustawiane na stole przez sędziego w następujący sposób:

 • Bile czerwone ułożone są w formie trójkąta równobocznego.
 • Bila żółta w prawym rogu pola D;
 • Bila zielona w lewym rogu pola D;
 • Brązowa bila w środkowym punkcie pola D;
 • Bila niebieska w punkcie centralnym;
 • Różowa bila w punkcie piramidy;
 • Czarna bila w punkcie głównym;
 • Biała bila rozgrywająca w pozycji „w ręce”.

Gracz podchodząc do stołu stara się wbić czerwoną bilę, za co otrzymuje jeden punkt. Następnie ma obowiązek wbijania jednej z bil kolorowych, innych niż czerwona. Informuje przeciwnika i sędziego, którą bilę wybrał, po czym stara się ją wbić do kieszeni. Jeśli mu się nie powiedzie, kolejka przechodzi na przeciwnika. Jeśli mu się uda, otrzymuje odpowiednią liczbę punktów (2 – za żółtą, 3 – za zieloną, 4 – za brązową, 5 – za niebieską, 6 – za różową i 7 – za czarną) i kontynuuje grę znów próbując wbić bilę czerwoną. Bile czerwone nie wracają na stół, zaś bile kolorowe wracają na swoje miejsce.

Gdy gracz wbije ostatnią czerwoną bilę i przypadającą na nią kolorową, rozpoczyna wbijanie wszystkich bil kolorowych zgodnie z ich wartością punktową od najniższej do najwyższej. Po wbiciu do kieszeni bile te nie wracają już na stół.

Jeśli gracz przegrywający posiada większą stratę, niż liczba punktów, która w postaci bil została na stole, może po błędzie rywala i podejściu do stołu, rozpocząć stawianie snookerów. Termin snooker oznacza sytuację, gdy zawodnik nie może bezpośrednio (po linii prostej) uderzyć odpowiedniej bili, gdyż na drodze stoją bile, które nie mogą być zagrywane. Musi wtedy próbować uderzać białą bilę od bandy lub z odpowiednią rotacją, ryzykując faulem. Dzięki umiejętnemu stawianiu snookerów gracz może zdobywać punkty za faule przeciwnika, co może umożliwić mu zwycięstwo, także w sytuacji, gdy normalnie liczba punktów za bile pozostające na stole jest zbyt mała do uzyskania przewagi.

Sporty bilardowe na TWG

Swój debiut na The World Games sporty bilardowe miały w 2001 roku. Od tamtego czasu rywalizacja toczy się o cztery komplety medali: w snookerze, karambolu (3 bandy) oraz w Poolu 9-bilowym kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji medalowej obejmującej te sporty prowadzą – co nie dziwi – Brytyjczycy (7 medali – 4-2-1), przed Tajwanem (8 medali 3-3-2) oraz Hiszpanią (2 medale 2-0-0). Medale na tej imprezie zdobywały takie sławy sportów bilardowych jak Dick Jaspers (karambol), Ralf Souquet (Pool 9-bilowy) czy wreszcie Ding Junhui (snooker).

W Stolicy Dolnego Śląska rywalizacja będzie się odbywać drogą pucharową w następującej konfiguracji:

Pool bilard – odmiana 9-bil – 16 mężczyzn, 16 kobiet
Karambol – odmiana 3-bandy – 16 mężczyzn
Snooker – 16 mężczyzn

Polacy 

Po zakończeniu Mistrzostw Polski w pool bilardzie, które odbyły się w Rumii zamknięto dwuletni ranking ” „Droga do World Games 2017”, z którego kwalifikacje na igrzyska uzyskała trójka sportowców – wsród kobiet zwyciężyła Oliwia Czupryńska, ranking mężczyzn wygrał Mieszko Fortuński, a w klasyfikacji Karambola najlepszy okazał się Dawid Tonojan z klubu MOSiR Kętrzyn.

Na razie nie jest znany polski reprezentant w snookerze. Wśród kandydatów znajdują się: Marcin Nitschke, Kacper Filipiak, Mateusz Baranowski oraz Paweł Rogoza. W innych krajach cały czas trwają eliminacje, więc do zamknięcia całej listy zawodników jeszcze sporo czasu.

Radosław Kępys524 Posts

Mam 26 lat. W październiku 2017 roku uzyskałem dyplom magistra Politologii na Wydziale Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na stronie od 2015 roku. Odpowiedzialny za biathlon, kajakarstwo i pływanie, ale w tym czasie pisałem informacje z bardzo wielu sportów - od lekkiej atletyki po narciarstwo alpejskie. Sport to moja pasja od najmłodszych lat i na zawsze taką pozostanie. Poza nim uwielbiam dobrą literaturę, dobrą muzykę i dobre jedzenie. Interesuje się też historią najnowszą i polityką.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password