Czas na Wrocław! (9) – Lacrosse

Lacrosse jest jedną z niewielu dyscyplin drużynowych, która pojawi się w programie tegorocznej edycji The World Games. Sport ten znany jest w Stanach Zjednoczonych od stuleci, a w Polsce zainteresowanie nim stopniowo wzrasta. We Wrocławiu będziemy mogli obserwować jednak jedynie rywalizację kobiet.

źródło:pixabay, autor: Keith JJ

Garść historii

Lacrosse zadebiutuje w Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich. Dyscyplina ta znana jest od wieków, a powstała na terenach Stanów Zjednoczonych. Gra na początku nie miała ściśle określonych zasad. Początkowo rdzenne plemiona indiańskie rywalizowały czasami przez trzy dni na boiskach, których długość sięgała nawet kilku kilometrów. Za bramki bardzo często uchodziły skały lub drzewa. Indianie używali do gry dwóch kijów, a drużyny liczyły bagatela 1000 zawodników. Rywalizacja nie miała charakteru sportowego, ale była bardzo ważna na wielu płaszczyznach np. religijnej i wojskowej. Lacrosse był pokojowym sposobem rozwiązywania konfliktów.

Ta dyscyplina sportu swoją nazwę zawdzięcza misjonarzom z Francji. Używane do gry przez Indian kije, skojarzyły się im z pastorałami, które w tłumaczeniu na język francuski znane są pod nazwą la crosse. Za twórcę współczesnych zasad uznaje się dr George’a Beers’a. Warto wspomnieć, że lacrosse był też sportem olimpijskim – na igrzyskach pojawił się w 1904 i 1908 roku.

Na The World Games we Wrocławiu swoje umiejętności zademonstrują kobiety. Po raz pierwszy lacrosse w damskim wydaniu pojawił się w 1890 roku. 102 lata później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Aktualnymi obrończyniami tytułu mistrza globu są Amerykanki. Wśród mężczyzn prym na świecie wiodą Kanadyjczycy.

Zasady – podstawowe informacje.

Rywalizacja kobiet różni się znacząco od mężczyzn, przede wszystkim w aspekcie fizyczności. Kontakt pomiędzy zawodniczkami jest ograniczony, a kobiety wyposażone są jedynie w gogle i ustnik.

Boisko:

Mecze lacrosse rozgrywane są najczęściej na boisku trawiastym o wymiarach 100×60 m. Czasami też spotkania obywają się na boiskach o sztucznej nawierzchni. Ważne jest również to, że podobnie jak w hokeju na lodzie zawodnicy mogą rozgrywać swoje akcje za bramkami (kwadrat o długości boku 1,83 m).

Piłka i kije:

Piłka do lacrosse wykonana jest z gumy i jej masa powinna się mieścić w przedziale od 142 do 149 gram. Obwód piłki to 20 cm. Piłkę rzuca się,  łapie , podaje, przenosi za pośrednictwem długiego kija, który zakończony jest główką z siatką w środku. Długość kija nie może być krótsza u zawodniczek z pola niż 90 cm, ale nie może być dłuższa też niż 110 cm. Odrębną kwestią jest szerokość główki z siatką – najszersze miejsce może wynosić 15-16 cm. Kije bramkarek mają mieścić się w przedziale od 90 do 135 cm (długość) i szerokość główki 28,5 – 30,5 cm.

Drużyny:

Zespół może maksymalnie składać się z 18 zawodniczek – dwunastu w podstawowym składzie i sześciu rezerwowych. Na boisku w jednej drużynie przebywa – bramkarka, sześć obrończyń i pięć atakujących.

Czas gry:

Mecz lacrosse’a kobiet trwa 60 minut (dwie połowy po 30 minut). Tradycyjnie zwycięża ten zespół, który zdobył więcej punktów. Spotkanie nie może zakończyć się remisem, więc w przypadku równej liczby punktów rozgrywana jest dogrywka (dwie połowy po 3 minuty)/ Gdy dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, przeprowadzane są kolejne sześciominutowe dogrywki, w których funkcjonuje zasada ,,złotej bramki”.

Przewinienia:

Faule dzieli się na ,,małe” i ,,duże”. Przewinienie poważniejsze jest  większą karą. Faul oznacza rzut wolny dla przeciwników.

Sędziowie:

Mecz prowadzi dwóch albo trzech sędziów boiskowych (sędzia główny podejmuje ostateczne decyzje) oraz sędziów tzw. pomocniczych.

Szanse Polek

Faworytkami do końcowego zwycięstwa w The World Games są Amerykanki i Kanadyjki. Trudno tak naprawdę powiedzieć na co stać naszą reprezentację. Igrzyska Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu są dla Polek imprezą docelową, do której przygotowywały się przez ostatni czas.