Czas na Wrocław! – Bieg na orientację (18)

O biegach na orientację słyszał chyba każdy, wiele osób brało w nich czynny udział. Rywalizację w tej dyscyplinie będziemy mogli obserwować także na The World Games we Wrocławiu. Dowiedzmy się w jaki sposób będą odbywały się biegi na orientację.

Historia dyscypliny

Początków biegów na orientację należy szukać w Skandynawii. Pierwsze zawody odbyły się w norweskim Bergen w 1897 roku. Dyscyplina ta zaczęła szybko się rozwijać po I wojnie światowej. Jej zasięg rozszerzył się poza Skandynawię na inne państwa europejskie oraz do Ameryki Północnej i Australii. Historia biegów na orientację w Polsce sięga 1967 roku, kiedy to Polska dołączyła do Międzynarodowej Federacji Biegów na Orientację (IOF). Obecnie w federacji tej znajduje się 78 państw z 4 kontynentów. Obecnie odbywają się mistrzostwa świata i mistrzostwa kontynentów w biegach na orientację.

Bieg na orientację na The World Games

Bieg na orientację rozgrywany jest na igrzyskach sportów nieolimpijskich od igrzysk w 2001 roku w Akicie. Na ostatnich The World Games w Cali złote medale zdobyli Finka Minna Kauppi i Szwajcar Matthias Kyburz (na średnim dystansie), Kyburz i Szwedka Annika Billstam (w sprincie) oraz szwajcarska sztafeta mieszana.

Zasady zawodów

Zawodnicy wyposażeni są podczas zawodów w mapę w określonej skali oraz kompas. Mapa jest bardzo szczegółowa i każdy element na trasie jest na niej dokładnie zaznaczony. Zadaniem zawodników jest dotarcie ze startu na metę w jak najszybszym czasie, meldując się na wszystkich punktach kontrolnych. Na każdym punkcie kontrolnym znajduje się stojak, kod punktu kontrolnego, lampion oraz urządzenie do potwierdzania obecności w punkcie.

Bieg na orientację we Wrocławiu

Na The World Games we Wrocławiu rozegrane zostaną 3 konkurencje: sprint, średni dystans i sztafeta mieszana. W składzie reprezentacji Polski na The World Games znaleźli się Aleksandra Hornik, Piotr Parfianowicz, Weronika Cych i Bartosz Pawlak. Hornik zdobyła w ubiegłym roku srebrny medal mistrzostw świata juniorów na średnim dystansie. Parfianowicz 4 lata temu był nawet mistrzem świata juniorów, ale później nie miał znaczących sukcesów. Weronika Cych to zdobyła złoty medal mistrzostw Europy juniorów w 2014 roku. O medale walczyć naszych reprezentantom powinno być ciężko.


Co? – Bieg na orientację (sprint, średni dystans, sztafeta mieszana)
Gdzie? – Plac Nowy Targ (sprint) Pergola (sztafeta mieszana) Las Bukowy i Park Zdrojowy (średni dystans)
Kiedy? – Program
Kto? – Aleksandra Hornik, Piotr Parfianowicz, Weronika Cych i Bartosz Pawlak

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password