Czas na Wrocław – futbol amerykański (11)

Futbol amerykański będzie na The World Games we Wrocławiu jedną z dyscyplin „na zaproszenie”. Oznacza to, że nie będzie liczył się w klasyfikacji medalowej. Mimo to cztery mecze, które zobaczymy, powinny dostarczyć kibicom sporej dawki emocji.

Co zobaczymy?

Futbol amerykański zdaje się być dyscypliną powszechnie znaną. No właśnie – „zdaje się” jest tu bardzo dobrym sformułowaniem. Statystyczny kibic nie rozróżnia bowiem czym ta dyscyplina różni się od rugby, często myląc te dwie dyscypliny sportu. A różnic jest naprawdę wiele.

Ba! Wpatrując się głębiej w rugby i futbol amerykański, można powiedzieć wręcz, że niemal nic nie jest identyczne. Piłka jest tylko podobna – ma taki sam kształt, ale już inny rozmiar. Ta do rugby musi spełniać wymiary 280×720 mm. W futbolu amerykańskim zaś piłka powinna mieć 279×711 mm. Znaczącą różnicą, którą można zauważyć również na pierwszy rzut oka jest choćby wygląd boiska – na tym od futbolu amerykańskiego, w przeciwieństwie do rugby, mamy narysowane linie, wyznaczające odległość co 5 jardów.

Kolejne różnice dostrzec można w zawodnikach. Przede wszystkim – w futbolu amerykańskim na murawie biega jedenastu graczy, podczas gdy w rugby jest to – w zależności od odmiany – piętnastu lub siedmiu zawodników. Ci różnią się również ubiorem. W przeciwieństwie do rugby, które jest dyscypliną mniej niebezpieczną dla zdrowia zawodników, w futbolu amerykańskim obowiązkowe są kaski, kratki na twarz, pady, nakolanniki, ochraniacze i osłony na zęby.

Dochodząc jednak do sedna – różnice między znanym nam rugby, a futbolem amerykańskim widać także (i przede wszystkim) w zasadach rozgrywania meczu. Mecz rugbystów dzielony jest na połowy. Zegar nie jest nigdy zatrzymywany, lecz sędzia pozwala grać po upływie czasu aż do tzw. martwej piłki. W futbolu amerykańskim takie sytuacje na pewno nie będą mieć miejsca. Spotkanie dzieli się bowiem na cztery kwarty, z czego każda ma 15 minut i kończy się wraz z upływem czasu. Zegar jest jednak zatrzymywany przy okazji każdego przewinienia, tak aby żaden z zespołów nie mógł mieć pretensji do rywali o „grę na czas”.

Ważną różnicą jest również styl gry i punktacja. W futbolu amerykańskim dozwolone jest podawanie do przodu, co w rugby zostałoby karane utratą piłki. Dodatkowo następują znaczące zmiany, jeśli chodzi o punktację. W futbolu amerykańskim za przyłożenie otrzymać można 6 punktów, natomiast podwyższenie to kolejne 1 lub 2 „oczka”. Punktowane są również kopy na bramkę. Za celny kop otrzymać można 3 punkty.

Na co możemy liczyć?

We Wrocławiu zobaczymy zaledwie cztery drużyny. Wśród nich oczywiście, jako gospodarze, szerszej publiczności pokażą się również biało-czerwoni. Polacy w swoim meczu półfinałowym zmierzą się z Francuzami. W drugim spotkaniu zaś, o finał powalczą Niemcy i Amerykanie.

Taki format rozgrywek powoduje, że niezależnie od okoliczności, nasi rodacy zagrają we Wrocławiu dwa spotkania. I – mimo tak małej liczby drużyn – trudno liczyć jednak, że turniej zakończymy zdobywając medal. Każde osiągnięte zwycięstwo będzie tu sporym sukcesem.

Gdzie? STADION OLIMPIJSKI

Kiedy? PROGRAM