Czas na Wrocław – futbol amerykański (11)

TestYou Timing - profesjonalne fotokomórki sportowe

Futbol amerykański będzie na The World Games we Wrocławiu jedną z dyscyplin „na zaproszenie”. Oznacza to, że nie będzie liczył się w klasyfikacji medalowej. Mimo to cztery mecze, które zobaczymy, powinny dostarczyć kibicom sporej dawki emocji.

Co zobaczymy?

Futbol amerykański zdaje się być dyscypliną powszechnie znaną. No właśnie – „zdaje się” jest tu bardzo dobrym sformułowaniem. Statystyczny kibic nie rozróżnia bowiem czym ta dyscyplina różni się od rugby, często myląc te dwie dyscypliny sportu. A różnic jest naprawdę wiele.

Ba! Wpatrując się głębiej w rugby i futbol amerykański, można powiedzieć wręcz, że niemal nic nie jest identyczne. Piłka jest tylko podobna – ma taki sam kształt, ale już inny rozmiar. Ta do rugby musi spełniać wymiary 280×720 mm. W futbolu amerykańskim zaś piłka powinna mieć 279×711 mm. Znaczącą różnicą, którą można zauważyć również na pierwszy rzut oka jest choćby wygląd boiska – na tym od futbolu amerykańskiego, w przeciwieństwie do rugby, mamy narysowane linie, wyznaczające odległość co 5 jardów.

Kolejne różnice dostrzec można w zawodnikach. Przede wszystkim – w futbolu amerykańskim na murawie biega jedenastu graczy, podczas gdy w rugby jest to – w zależności od odmiany – piętnastu lub siedmiu zawodników. Ci różnią się również ubiorem. W przeciwieństwie do rugby, które jest dyscypliną mniej niebezpieczną dla zdrowia zawodników, w futbolu amerykańskim obowiązkowe są kaski, kratki na twarz, pady, nakolanniki, ochraniacze i osłony na zęby.

Dochodząc jednak do sedna – różnice między znanym nam rugby, a futbolem amerykańskim widać także (i przede wszystkim) w zasadach rozgrywania meczu. Mecz rugbystów dzielony jest na połowy. Zegar nie jest nigdy zatrzymywany, lecz sędzia pozwala grać po upływie czasu aż do tzw. martwej piłki. W futbolu amerykańskim takie sytuacje na pewno nie będą mieć miejsca. Spotkanie dzieli się bowiem na cztery kwarty, z czego każda ma 15 minut i kończy się wraz z upływem czasu. Zegar jest jednak zatrzymywany przy okazji każdego przewinienia, tak aby żaden z zespołów nie mógł mieć pretensji do rywali o „grę na czas”.

Ważną różnicą jest również styl gry i punktacja. W futbolu amerykańskim dozwolone jest podawanie do przodu, co w rugby zostałoby karane utratą piłki. Dodatkowo następują znaczące zmiany, jeśli chodzi o punktację. W futbolu amerykańskim za przyłożenie otrzymać można 6 punktów, natomiast podwyższenie to kolejne 1 lub 2 „oczka”. Punktowane są również kopy na bramkę. Za celny kop otrzymać można 3 punkty.

Na co możemy liczyć?

We Wrocławiu zobaczymy zaledwie cztery drużyny. Wśród nich oczywiście, jako gospodarze, szerszej publiczności pokażą się również biało-czerwoni. Polacy w swoim meczu półfinałowym zmierzą się z Francuzami. W drugim spotkaniu zaś, o finał powalczą Niemcy i Amerykanie.

Taki format rozgrywek powoduje, że niezależnie od okoliczności, nasi rodacy zagrają we Wrocławiu dwa spotkania. I – mimo tak małej liczby drużyn – trudno liczyć jednak, że turniej zakończymy zdobywając medal. Każde osiągnięte zwycięstwo będzie tu sporym sukcesem.

Gdzie? STADION OLIMPIJSKI

Kiedy? PROGRAM

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password