Czas na Wrocław! – Narciarstwo wodne (17)

Narciarstwo wodne to jedna z tych dyscyplin na The World Games we Wrocławiu, która niewątpliwie zachwyci swoją dynamiką i widowiskowością. Niezwykle popularne w Stanach Zjednoczonych. W Polsce ta dyscyplina sportu mimo, że pojawiła się stosunkowo dawno nadal należy do sportów niszowych. Zmagania polskich reprezentantów – Kamila Borysewicza w skokach na odległość oraz Magdy Kado w wakeboardingu śledzić będziemy mogli już niebawem. 

Narciarstwo wodne – początki

Dyscyplina sportowa, której prekursorem był Ralph Samuelson; stało się bardzo popularne w wielu krajach świata. Narciarstwo wodne swój początek miało w 1922 roku w Lake City w stanie Minnesota (USA). Dyscyplinę tę uprawia się na dużych akwenach bez fal, rzekach, jeziorach lub na zamkniętych morskich zatokach; bez względu na sprzyjające w danej chwili warunki pogodowe. W 1939 roku, 17 lat później stworzono Amerykańską Federację Nart Wodnych (AWSA), była to pierwsza tego typu organizacja. W Szwajcarii w 1946 roku założono Światową Federację Nart Wodnych (WWSU), która do chwili obecnej co dwa lata organizuje Mistrzostwa Świata, natomiast co roku Mistrzostwa Europy. Narciarstwo wodne w 1976 roku zostało uznane za sport olimpijski. W 1972 podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich odbyły się pokazowe zawody, po których podarowano pamiątkowe medale. Na chwilę obecną narciarstwo wodne rozgrywane jest podczas Igrzysk Sportów Nieolimpijskich (The World Games), igrzysk śródziemnomorskich oraz plażowych igrzysk azjatyckich.

Początki tej dyscypliny w Polsce datuje się na lata 50. Pierwszych narciarzy wodnych w naszym kraju można było zobaczyć na największych jeziorach min. na Śląsku, Mazurach oraz nad Zalewem Szczecińskim.

ABC narciarstwa wodnego

Narty wodne to sport, który polega na jeździe na 1 lub 2 nartach po powierzchni wody. Narciarz wodny holowany jest za pomocą motorówki lub wyciągu elektrycznego. Najtrudniejszym elementem jest wejście do wody z nartami na nogach, kiedy ta umiejętność zostanie opanowana zadaniem narciarza jest złapanie liny rzuconej przez motorniczego łodzi jak najbliżej nart. Kolejno bardzo ważna jest odpowiednia pozycja ciała, mianowicie ramiona narciarza powinny być rozluźnione przy jednoczesnym rozłożeniu ich na tyle szeroko, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe. Narciarz wodny delikatnym przeniesieniem swojego ciała dokonuje skrętu.

Zaostrzone przepisy

Narciarstwo wodne jest nieliczną dyscypliną sportową, która zaostrzona jest specjalnymi przepisami. Dotyczą one nie tylko narciarza, ale także osoby go holującej. Wymagane jest posiadanie licencji na holowanie wodnego narciarza oraz statków powietrznych, min. spadochronu czy paralotni oraz prowadzenie łodzi. Poza osobą holującą na łodzi powinien znajdować się sternik, którego zadaniem jest informowanie o położeniu narciarza. Obserwatora i sternika obowiązują znaki umowne, które poinformują narciarza o kierunku jazdy czy niebezpieczeństwie na wodzie. Przykładowo w naszym kraju licencja wydawana jest Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Konkurencje

W narciarstwie wodnym wyróżnia się trzy konkurencje: jazda figurowa, skoki na odległość i slalom.

Jazda figurowa

Choć jazda figurowa kojarzy się z tańcem na lodzie ma swoją odmianę w narciarstwie wodnym. Polega na dwukrotnym przemierzeniu toru przez narciarza wodnego przy jednoczesnym wykonywaniu ewolucji, które są punktowane przez sędziów. Jazda figurowa na nartach wynosić powinna 20 sekund przy prędkości od 26 do 36 km/h. To niezwykle widowiskowa i dynamiczna dyscyplina sportu.

Skoki na odległość

Jazda na nartach wodnych to również konkurencja w skokach na odległość. Narciarz wodny oddaje skok po najechaniu przy odpowiedniej prędkości na skocznię. Maksymalną prędkością, którą dopuszcza się dla mężczyzn jest 57 km/h, natomiast dla kobiet są to 54 km/h.

Slalom

Polega na ominięciu przez narciarza wodnego w pierwszym przejeździe bojek zewnętrznych. Podczas pierwszego przejazdu linka, której trzyma się narciarz ma długość 18,25 m. Każdy następny przejazd to skrócenie linki. Konkurencja ma swój koniec w momencie, gdy narciarz upada do wody. Tor slalomowy składa się z bramki wjazdowej, sześciu boi zewnętrznych, bramki wyjazdowej, a także z dwunastu boi tworzących tor dla motorówki. Mężczyźni mogą pokonywać tor slalomowy z maksymalną prędkością do 58 km/h, w przypadku kobiet jest to prędkość 55 km/h. Narty wodne do slalomu są szersze z przodu oraz zwężane z tyłu.

Wakeboarding

Dyscyplina sportu wodnego, którą będzie można śledzić podczas The World Games we Wrocławiu. Wakeboarding w ostatnich latach zaczął cieszyć się ogromną popularnością, jest to połączenie nart wodnych, snowboardu oraz surfingu. Wykonywane na specjalnej desce liczne ewolucje i triki przez wakebordzistów ciągniętych za łodzią lub wyciągiem sprawiają, że jest to nie zwykle efektowna dyscyplina sportu. Podczas The World Games wakebordziści wezmą udział w konkurencji freestyle/ jazda dowolna.

Polskie nadzieje

Kamil Borysewicz – jako jedyny zakwalifikował się w kategorii skoków na odległość do turnieju na The World Games we Wrocławiu. Polski narciarz wodny to wychowanek Augustowskiego Klubu Sportowego „Sparta”. Kamil Borysewicz ma 22 lata i na swoim koncie medale Mistrzostw Polski, a także Mistrzostw Świata i Europy w różnych kategoriach wiekowych. W wakeboardzie oglądać będziemy mogli zmagania reprezentantki Polski. Magda Kado jest najbardziej utytułowaną zawodniczką, w 2015 roku wywalczyła złoty medal dla naszego kraju podczas Mistrzostw Europy w kategorii wiekowej U19, mając zaledwie 16 lat. Magda Kado reprezentuje miejscowy Klub Wakeboardowy MARGO9. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

KIEDY? PROGRAM

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password