Czas na Wrocław – Squash (14)

Squash to jedna z tych dyscyplin rozgrywanych podczas The World Games, która od lat zgłasza swoje aspiracje do bycia dyscypliną olimpijską. Jak dotąd bezskutecznie. Dzięki temu w dniach 25-28 lipca będziemy we Wrocławiu świadkami widowiskowego turnieju, w którym zagrają najlepsi zawodnicy na świecie.

Historia

Geneza squasha łączy się z Wielką Brytanią i sięga początku XIX wieku, kiedy to więźniowie londyńskiego zakładu karnego „The Fleet” spędzali czas na odbijaniu piłek tenisowych o ścianę. Po krótkim czasie gra rozwinęła się dzięki uczniom jednej z elitarnych szkół dla chłopców. Uznali oni, że o wiele bardziej interesująca będzie rozgrywka z użyciem przekłutej piłeczki, która przy kontakcie ze ścianą ulegała deformacji. Ten pomysł zyskał duża aprobatę i już w drugiej połowie tego wieku, a dokładnie w 1864 roku squash został uznany za dyscyplinę sportową.
Pierwszy turniej międzynarodowy rozegrano w 1922 roku, kiedy to zmierzyli się ze sobą zawodnicy z Kanady i USA. Po II wojnie światowej squash zaczął docierać do innych państw, głównie byłych kolonii brytyjskich m.in. Indii i Pakistanu. Właśnie reprezentanci drugiej z tych nacji zdominowali ten sport w drugiej połowie XX wieku, wielokrotnie triumfując we wszystkich najważniejszych imprezach. Najwybitniejszy z pakistańskich zawodników – Jahangir Khan zwyciężył dziesięciokrotnie w British Open i sześciokrotnie w World Open.
Początki tej dyscypliny w Polsce sięgają lat 90. XX wieku. Wówczas zaczęły pojawiać się pierwsze kluby squashowe, Prawdziwy wzrost zainteresowania squashem nastąpił jednak kilka lat później, Efektem czego było powołanie w 2002 roku Polskiej Federacji Squasha.

Zasady w pigułce

Gra rozgrywana jest pomiędzy dwoma zawodnikami na specjalnym korcie. Mecz trwa do trzech wygranych setów, zaś każdy z nich toczy się do jedenastu punktów. W sytuacji remisu 10:10 w partii wygrywa ten zawodnik, który uzyska dwupunktową przewagę. Mecz rozpoczyna się serwisem, a zawodnika rozpoczynającego spotkanie losuje się poprzez pokręcenie rakiety na podłodze kortu. Serwujący podczas wykonywania tego elementu musi przynajmniej częścią jednej nogi znajdować się w kwadracie serwisowym. Serwis zostanie uznany za prawidłowy, jeżeli piłeczka trafi powyżej linii serwisowej, a także poniżej linii autowej frontowej ściany i odbije się w polu serwisowym rywala, bądź zostanie przez niego odegrana volleyem. Odegranie piłki jest możliwe do momentu drugiego odbicia od podłogi kortu. Zawodnik wygrywa zatem wymianę w przypadku złego serwisu lub uderzenia przeciwnika, a także w momencie trafienia piłeczką w zawodnika zanim odda on uderzenie. Wiąże się z tym także inny przepis, zgodnie z którym gra zostaje przerwana jeśli zawodnik trafi piłką przeciwnika, jego rakietę, lub części ubrania. Ważną rolę w trakcie rozgrywki odgrywa także kwestia przeszkadzania. Zawodnik wykonujący uderzenie ma prawo do przestrzeni umożliwiającej zagranie. W przypadku, gdy przeciwnik przeszkadza mu, może on kontynuować grę lub przerwać wymianę.

Squash na The World Games

Squash zadebiutował na igrzyskach sportów nieolimpijskich w 1997 roku i z wyjątkiem imprezy rozgrywanej cztery lata później w japońskiej Akicie na stałe zagościł w programie TWG. W klasyfikacji medalowej wszechczasów na czele znajduje się Malezja (3 złote i 1 brązowy). Jest to głównie zasługą Nicol David, która od 2005 roku nie przegrała meczu podczas igrzysk, wygrywając trzy kolejne edycje. Oprócz niej we Wrocławiu tytułu będzie bronił Francuz Grégory Gaultier, który od lat utrzymuje się w ścisłej światowej czołówce.