Czas na Wrocław! – Taniec sportowy (16)

Jerzy Stuhr głosił kiedyś, że „Śpiewać każdy może, trochę lepiej, lub trochę gorzej…”. Podobnie można powiedzieć o tańcu. Mistrzów tej artystycznej dyscypliny zobaczymy już niedługo na The World Games we Wrocławiu.

Taniec towarzyszy człowiekowi praktycznie od początków jego obecności na Ziemi. Pierwsze wzmianki o tańcu pochodzą jeszcze z okresu przed naszą erą. W tych czasach taniec był ważnym elementem przekazywania kultury i historii. Tańce plemienne i rytualne były wykorzystywane m.in. by prosić bóstwa o pewne dary lub przygotować się do polowania.

Z biegiem lat taniec ulegał oczywiście przemianom. Dziś różnorakich form tańca nie sposób zliczyć, tak samo jak federacji, które opiekują się sportami tanecznymi. Na ten moment najpoważniejszą i największą z nich jest World DanceSport Federation, która zrzesza większość dyscyplin tanecznych na czele z tańcami standardowymi. Warto wspomnieć także o IDO – International Dance Organization, pod której skrzydłami znajdują się tańce artystyczne, streetowe oraz tańce specjalne w duetach, w tym m.in. obecna na TWG 2017 salsa. W Polsce sporty taneczne znajdujące się w programie Igrzysk Sportów Nieolimpijskich kontroluje Polska Federacja Taneczna oraz Polski Związek Rock’n’Rolla Akrobatycznego.

Rock’n’roll akrobatyczny

Podczas The World Games we Wrocławiu śledzić będziemy zmagania w czterech konkurencjach. Największe nadzieje na sukces wiązać będziemy z rywalizacją w rock’n’rollu akrobatycznym. Ta forma tańca na TWG zaistnieje po raz trzeci. Jedynym mistrzem igrzysk sportów nieolimpijskich w tej specjalności jest jak do tej pory Francuz Christophe Payan, który w 2005 roku w Duisburgu triumfował z Diane  Eonin, a cztery lata później z Kathy Richettą.

W rock’n’rollu zmagania odbywają się w systemie trzech etapów. W pierwszej rundzie eliminacyjnej duety wykonują układ uproszczony, zawierający podstawowe figury akrobatyczne. Najlepsze pary awansują bezpośrednio do finału, natomiast pozostałe przystąpią do dogrywki i po raz drugi wykonają układ uproszczony. W finale sześć par wykona układ taneczny, z elementami kroków rock’n’rolla oraz układ akrobatyczny, zawierający elementy akrobatyczne. Suma punktów za dwa układy będzie stanowić podstawę do wyłonienia medalistów zawodów.

Głównymi faworytami do zwycięstwa będą… Polacy! Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło to w końcu czterokrotni mistrzowie świata, zwycięzcy zawodów pucharu świata oraz zawodów World Dance Games. Blisko medalu TWG byli już w 2009 roku. Podczas zmagań na Tajwanie popełnili jednak błąd w finałowym układzie i ostatecznie uplasowali się na piątej lokacie. Teraz celować będą w miejsce na najwyższym stopniu podium.

Tańce towarzyskie

Nieco osobną kategorię stanowić będą tańce towarzyskie, podzielone na dwie konkurencje – tańce standardowe i latynoamerykańskie.

Rywalizacja w tańcach standardowych i latynoamerykańskich będzie wyglądała praktycznie tak samo. 24 duety zaprezentują pięć tańców grupowych w ćwierćfinale. Następnie w półfinale walczyć będzie 12 duetów z których sześć awansuje do wąskiego finału. Tam wszystkie pary zaprezentują 3 tańce w grupie i dwa indywidualnie. W standardzie do zatańczenia są walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot i quickstep. W finale indywidualnie wykonywane są quickstep i walc angielski. W tańcach latynoamerykańskich pary wykonują sambę, cha-chę, rumbę, paso doble i jive’a. Pierwszy i ostatni taniec w finałach wykonywane są indywidualnie.

Sędziowie oceniający pary szczególną uwagę zwracać będą na technikę, choreografię, muzykalność czy partnerowanie. Każdy z oceniających przyzna każdej z par oceny za poszczególne tańce, a o końcowej kolejności decydować będzie suma punktów za wszystkie prezentacje wykonane na danym etapie zawodów.

W historii tańców towarzyskich, które na The World Games pojawiły się w 1997 roku, nie doczekaliśmy się jeszcze polskiego medalu. Trzeba jednak przyznać, że bardzo często nasze pary tańczyły w finale i od 2005 roku za każdym razem zajmowały piąte miejsca. Zdecydowanie najbliżej medalu byli w 2001 roku Iwona Golczak i Michał Malitowski, którzy w japońskiej Akicie zajęli czwarte miejsce w rywalizacji w tańcach latynoskich. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dla Malitowskiego był to początek pięknej kariery, zwieńczonej dwoma tytułami mistrza świata i czterema mistrza Europy, zdobytymi w parze z Joanną Leunis.

Wyniki polskich par w finałach The World Games:
– 5. Karina Nawrot/Andrzej Sądecki (Cali 2013, standard)
– 5. Kinga Jurecka/Marek Fiksa (Tajwan 2009, latin)
– 5. Paulina Głazik/Marek Kosaty (Tajwan 2009, standard)
– 5. Karina Nawrot/Andrzej Sądecki (Duisbirg 2005, standard)
– 4. Iwona Golczak/Michał Malitowski (Akita 2001, latin)

W tym roku reprezentować nas będą dwie młode pary, które w tym roku zdobywały medale mistrzostw świata do lat 21. W tańcach latynoamerykańskich reprezentować nas będą wicemistrzowie świata U-21, Anna Wałachowska i Bartosz Lewandowski, natomiast w standardzie brązowi medaliści MŚ U-21, Justyna Możdżonek i Mateusz Brzozowski. Dla obu naszych duetów sama kwalifikacja na zawody we Wrocławiu jest już ogromnym sukcesem. Nasze pary przed własną publicznością z pewnością będą chciały zaprezentować się jak najlepiej i awansować przynajmniej do półfinału. Nieco większe szanse dajemy parze Możdżonek/Brzozowski, która jest nieco bardziej doświadczona, a w ostatnich tygodniach praktycznie nie schodzi z podium zawodów międzynarodowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w coraz wyższej pozycji w światowym rankingu.

Salsa

Nieco inaczej wyglądać będą zmagania w salsie. Do rywalizacji przystąpi bowiem czternaście duetów, które w pierwszej fazie zawodów wykonają trzy prezentacje zbiorowe. Do finału awansuje sześć najwyżej ocenionych duetów, które wykonają taniec w grupie, a następnie zaprezentują się indywidualnie. Sędziowie oceniać będą choreografię i technikę tańca, a także – co typowe dla rywalizacji w salsie – wrażenia artystyczne. Sędziowie nie będą jednak przyznawać ocen poszczególnym parom, a typować je do zajęcia określonego miejsca. Każdy z duetów będzie zatem walczył o uzyskanie od każdego z sędziów „jedynki”.

W tej specjalności nasz kraj reprezentować będzie para Aleksandra Adamiec/Łukasz Midura. Duet ten, pomimo niezbyt długiego stażu zdążył już w ubiegłym roku zająć szóste miejsce na Mistrzostwach Świata w Sankt Petersburgu. Sam Łukasz Midura uznawany jest za jednego z najlepszych zawodników na świecie, specjalizujących się w tańcach karaibskich. Przemawiają za tym medale najważniejszych zawodów, które zdobywał w różnych konkurencjach, w duetach i jako solista. Aleksandra Adamiec jest natomiast wielokrotną mistrzynią Polski w różnorakich stylach tanecznych – począwszy od bachaty, merengue i carribean, na salsie kończąc. Od kilku lat reprezentuje nasz kraj w zawodach międzynarodowych, odnosząc sukcesy w salsie solo i duo. Teraz Łukasz i Aleksandra połączyli siły, aby zawalczyć o miejsce na podium podczas zawodów we Wrocławiu.


Co? – Taniec sportowy – Salsa, rock’n’roll akrobatyczny, tańce standardowe, tańce latynoamerykańskie
Gdzie?Hala Stulecia
Kiedy?Program
Kto? – Aleksandra Adamiec/Łukasz Midura (salsa)
– Anna Miadzielec/Jacek Tarczyło (rock’n’roll akrobatyczny)
– Anna Wałachowska/Bartosz Lewandowski (tańce latynoamerykańskie)
– Justyna Możdżonek/Mateusz Brzozowski (tańce standardowe)

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Josefa Čecha

Mateusz Górecki2024 Posts

Z portalem igrzyska24.pl związany od początku jego istnienia. Pasjonat wielu dyscyplin, które tworzą razem mieszankę wybuchową - łyżwiarstwa figurowego, karate, strzelectwa, wspinaczki sportowej, łucznictwa czy szermierki. Korespondent portalu podczas The World Games 2017 we Wrocławiu. Poza sportem zainteresowany muzyką i literaturą sensacyjną.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password