Czas na Wrocław – Trójbój siłowy (13)

Jest taka dyscyplina sportu, w której pewien Polak zdobył tytuł mistrza świata już 15 razy. Jest taki zawodnik, który podczas The World Games triumfował do tej pory dwukrotnie i – chociaż daleko mu do piłkarza – wyraźnie ma ochotę na hat-trick. Chodzi oczywiście o trójbój siłowy i reprezentanta naszego kraju, słusznie uznanego za legendę sportów siłowych, Jarosława Olecha.

Trójbój, czyli co?

Trzy boje: przysiad ze sztangą, wyciskanie sztangi na ławce płaskiej oraz martwy ciąg (uniesienie sztangi aż do pełnego wyprostu kolan i ciała przy jednoczesnym odciągnięciu barków). Swoje korzenie ma w starożytności, a ostatecznie sformalizował się w 1972, kiedy powstała Międzynarodowa Federacja Trójboju Siłowego (IPF). Tytułem przybliżenia zasad: podczas każdej konkurencji zawodnikowi przysługują trzy próby(łącznie dziewięć podejść). Suma najlepszych wyników poszczególnych konkurencji składa się na końcowy wynik, przeliczany później na punkty, według formuły Willks’a. Mimo sporej popularności dyscypliny, trójbój siłowy dotychczas nie znalazł się w gronie dyscyplin olimpijskich. Dobra wiadomość? Dzięki temu już za trzy tygodnie przysporzy nam wielu emocji podczas The World Games! Bardzo oryginalną areną atletycznych zmagań będą tym razem wnętrza Narodowego Forum Muzyki. Nie bez kozery liczymy na koncertowy występ Jarosława Olecha(kat.wag.74kg). Polak jest bowiem kolekcjonerem mistrzowskich tytułów. Ćwierćwiecze sportowej kariery przyniosło mu już dwa tytuły mistrza The World Games – najpierw na Tajwanie, przed ośmioma laty, a cztery lata temu w kolumbijskim Cali. Jarosław Olech to także piętnastokrotny(!) mistrz świata i pierwszy Europejczyk, który przekroczył granicę 600 pkt Willks’a(607, 93 pkt, 2002 rok). Co oczywiste, od wielu lat nie ma sobie równych także w Europie.

W koszulce czy bez?

Dość powszechną wersją trójboju siłowego jest tzw. RAW, czyli odmiana, która nie dopuszcza używania specjalistycznych koszulek oraz kostiumów, wykorzystujących kurczliwość i rozciągliwość tworzyw sztucznych. Podczas zawodów we Wrocławiu dozwolone będzie pełne wyposażenie. Jak przyznają zawodnicy, start „w sprzęcie” może poprawić wyniki o nawet 30%. Wiele zależy jednak od właściwego dopasowania stroju oraz oczywiście od umiejętności samych atletów. Ciężary będą więc ogromne, tak jak i emocje. Dodajmy, że elementy takie jak opaski na nadgarstki, nakolanniki neoprenowe i pas trójbojowy stanowią standardowe wyposażenie każdego sztangisty, niezależnie od formuły rozgrywania zawodów.

Polska trójbojem stoi

Przywilej startu w The World Games zapewniła sobie wyłącznie ścisła światowa czołówka. Na pomoście zaprezentują się grupy zawodników, klasyfikowanych wewnątrz łączonych kategorii wagowych. Dodajmy, że wszyscy startujący podlegają regularnej kontroli antydopingowej Między 24 a 26 lipca biało-czerwone flagi wzniosą się ponad głowy kibiców co najmniej kilka razy. Prócz okrzykniętego „pewniakiem” Jarosława Olecha, Polskę reprezentować będą jeszcze m.in. Krzysztof Wierzbicki, aktualny mistrz świata RAW w kat. wagowej do 105kg, a także Dariusz Wszoła, aktualny brązowy medalista mistrzostw świata RAW w kat. wagowej do 59kg. Z ciężarami zmierzą się też kobiety, a wśród nich Marzena Wierzbicka, regularnie zapewniająca sobie podia międzynarodowych imprez. A może Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi w Narodowym Forum Muzyki za sprawą kogoś innego? Przecież to nieprzewidywalność sportu od wieków gromadzi wokół niego tłumy.

Gdzie? NARODOWE FORUM MUZYKI

Kiedy? PROGRAM

Alicja Więch

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password