Czas na Wrocław! – Unihokej (2)

W kolejnej części prezentacji dyscyplin, które rozgrywane będą podczas The World Games przedstawiamy unihokej. Poznajmy zasady gry i zespoły, które będą rywalizować we Wrocławiu.

Historia

Unihokej powstał w latach 50. poprzedniego wieku. Dyscyplina ta powstała w Stanach Zjednoczonych i szybko przywędrowała do Europy, gdzie powoli stawała się popularna. Na początku w unihokeja grano w Szwecji, Finlandii i Szwajcarii, potem dyscyplina ta dotarła do innych państw, w tym do Polski. W 1986 roku powstała Międzynarodowa Federacja Unihokeja (IFF), która dba o rozwój dyscypliny sportowej podobnej do hokeja na lodzie. Unihokejowi nie było nigdy dane znaleźć się w programie igrzysk olimpijskich. Na igrzyskach sportów nieolimpijskich unihokej gości po raz drugi. Pierwszy przypadek miał miejsce w 1997 roku w Lahti.

Zasady

Podczas meczu unihokeja na boisku przebywa 12 zawodników. Drużynę tworzy 5 hokeistów grających w polu oraz bramkarz. Wymiary boiska to 40×20 metrów, pole gry otoczone jest bandami i zaokrąglone na rogach. Plastikową piłkę o maksymalnej wadze 23 gramów i średnicy 72 milimetrów i posiadająca 26 dziurek można zagrywać tylko kijem. Zakończenie kija nazywane jest blendą. Dotknąć piłkę ciałem można wówczas gdy jest ona w locie i można ją przyjąć na klatkę piersiową oraz gdy została ona podana przez kolegę ze swojego zespołu można przyjąć ją stopą.

Turniej we Wrocławiu

Zmagania w unihokeja na The World Games będą miały miejsce od 27 do 30 lipca, czyli na sam koniec igrzysk. Rywalizować będzie 6 drużyn: Polska jako gospodarz, mistrz świata Finlandia, wicemistrz świata Szwecja, brązowy medalista mistrzostw świata Szwajcaria, Czechy będące najwyżej w rankingu spośród państw sąsiadujących z Polską oraz Stany Zjednoczone będące najwyżej w rankingu spośród państw spoza Europy. Wyżej wymienione zespoły zostały podzielone na 2 grupy po 3 drużyny.

Grupa A: Polska, Finlandia, Czechy
Grupa B: Szwecja, Szwajcaria, Stany Zjednoczone

W fazie grupowej mecze będą trwały 3×15 minut, a w fazie pucharowej w przypadku remisu po 45 minutach gry rozegrana zostanie 10-minutowa dogrywka i ewentualnie rzuty karne.