Czas na Wrocław! – Wioślarstwo halowe (5)

TestYou Brain - Be a champion - train your brain with light semaphores

Pewnie myślicie: „Wioślarstwo halowe? Czyli, co? Wypełniamy wielką halę wodą i organizujemy tam wyścigi wioślarskie w bezwietrznych warunkach?” Otóż nie. Jeśli chcecie przekonać się o co chodzi, zapraszamy do lektury kolejnej części naszego cyklu.

Czym jest wioślarstwo halowe?

Otóż dokładnie chodzi tu o ergometr wioślarski. Jest to maszyna treningowa dla wioślarzy, która doskonale imituje prawdziwą łódkę na wodzie. Zapewne wielu z Was spotkało się z tym urządzeniem, gdyż jest powszechne na siłowniach. Urządzenie to jest lubiane przez dbające o sylwetkę osoby, ponieważ angażuje do pracy aż 95% mięśni. Taki ergometr ma wbudowany komputer, który odlicza dystans do „mety” i odmierza czas. Dzięki temu można organizować „wyścigi” wioślarskie w hali.

Historia

Pierwsze ergometry powstawały już w XIX wieku. Pewne źródła dowodzą jednak, że podobnych przyrządów antyczni Grecy używali do ćwiczeń już w IV w. p.n.e.! Popularność jako urządzenie treningowe zdobyły na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Niedługo później pojawiły się pierwsze zawody.

Co zobaczymy we Wrocławiu?

We Wrocławiu zobaczymy 7 konkurencji. Należy podkreślić, że zdobyte w nich medale nie będą liczone do klasyfikacji medalowej. To dlatego, że jest to jedna z tak zwanych „sportów na zaproszenie”. Każdy organizator The World Games może wybrać do 5 takich dyscyplin. Wioślarstwo halowe będzie we Wrocławiu jedną z nich. Konkurencje, które się odbędą to:

  • 2000 metrów wagi lekkiej mężczyzn
  • 2000 metrów wagi lekkiej kobiet
  • 2000 metrów kategorii open mężczyzn
  • 2000 metrów kategorii open kobiet
  • 500 metrów kategorii open mężczyzn
  • 500 metrów kategorii open kobiet
  • sztafeta mieszana 4×500 metrów

W kategoriach open udział będą brać również amatorzy.

Nie wiemy jeszcze kto wejdzie w skład polskiej reprezentacji.

Autor: Johnteslade z angielskiej Wikipedii [Public domain], Wikimedia Commons

Co? – Wioślarstwo halowe/ergowiosła – 2000  wagi lekkiej i kat. open kobiet i mężczyzn, 500m kategorii open kobiet i mężczyzn
Gdzie? – Hala Sportowa Jelcz-Laskowice
Kiedy? – Program
Kto? – kadra Polski nie została jeszcze potwierdzona

Szymon Frąckiewicz519 Posts

Na stronie od lipca 2016. Wielbiciel tenisa i skoków narciarskich. Specjalizuje się także w pisaniu o narciarstwie alpejskim, baseballu i softballu oraz kolarstwie. Wierny słuchacz muzyki alternatywnej, pasjonat geografii.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password