Dach nad głową dla łyżwiarzy

Polscy łyżwiarze nareszcie mają gdzie trenować! W Tomaszowie Mazowieckim wybudowano krytą halę, na której odbyły się Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim. Nowy dom polskich łyżwiarzy swój test zdał już za pierwszym podejściem.

Łatwo nie było, bo pierwsze obietnice wybudowania krytej hali łyżwiarskiej w Polsce sięgają czasów tak odległych, że nie pamiętają ich nawet najstarsi górale. Zmieniały się jednak władze, samorządy, związkowcy, a hali wciąż nie było. Momentem przełomowym w tej sprawie zdaje się być wywalczenie złotego medalu na igrzyskach w Soczi przez Zbigniewa Bródkę. To po tym sukcesie właśnie padły bardzo otwarte deklaracje. Do ich realizacji przystąpiono jednak dopiero po przeszło dwóch latach.

Hala w Tomaszowie Mazowieckim powstała jednak w tempie ekspresowym. Musiała zostać ukończona już teraz, gdyż na końcówkę października zaplanowano Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim. I tak też się stało. Choć prace wykończeniowe w środku, włącznie z mrożeniem lodu, wykonywano dosłownie na ostatnią chwilę, ze wszystkim udało się zdążyć na czas. Tydzień temu łyżwiarze po raz pierwszy mogli zatem wyjść na lód.

Mistrzostwa Polski na dystansach okazały się być popisem Natalii Czerwonki oraz – pod nieobecność kontuzjowanego Zbigniewa Bródki – Konrada Niedźwiedzkiego, którzy zgarnęli po trzy złote medale. Na najwyższych stopniach podium zobaczyliśmy również Katarzynę Bachledę-Curuś, Magdalenę Czyszczoń, Luizę Złotkowską, Artura Wasia oraz Jana Szymańskiego.

Co do samej hali – od samego początku zdała egzamin. Kibice zgromadzeni na trybunach mogli dopingować zawodników w komfortowych warunkach, a ci na zadaszonym torze dawali prawdziwy popis. Jedynym mankamentem okazało się przygotowanie lodu na pierwszy dzień zawodów. Pomiędzy piątkiem, a sobotą sporo się jednak zmieniło.Dzisiaj na pewno było lepiej, niż wczoraj. Jeśli chodzi o tak szybkie przygotowanie go do jeżdżenia, myślę, że to jest najlepsze, co mogli przygotować w tak krótkim czasie – mówiła na temat lodu Magdalena Czyszczoń tuż po wygraniu sobotniej rywalizacji na 5000 metrów.

„Nie wieje, nie pada, jest cieplej, jest w Polsce – to najważniejsze. Więc jest dobrze” – dodała zawodniczka. Trudno nie przyznać racji tym słowom. W momencie, gdy na zewnątrz szalała wichura, padał deszcz, a temperatura zniechęcała do jakiegokolwiek spaceru, my mogliśmy spokojnie kontynuować łyżwiarską rywalizację, będąc schowanym pod dachem.

Wszystko potoczyło się zatem dobrze, a hala już podczas pierwszych zawodów dobitnie potwierdziła swoją przydatność. Miejmy nadzieję, że w równie dobrych nastrojach, jak po Mistrzostwach Polski, będziemy również po pierwszych Pucharach Świata, które wystartują już w połowie listopada.

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM

KOBIETY

500m 1000m 1500m 3000m 5000m Mass start
 1. N. Czerwonka  1. N. Czerwonka  1. N. Czerwonka  1. K. Bachleda-Curuś  1. M. Czyszczoń  1. L. Złotkowska
 2. K. Ziomek  2. K. Bachleda-Curuś  2. K. Bachleda-Curuś  2. K. Bosiek  2. A. Goss  2. K. Bachleda-Curuś
 3. A. Wójcik  3. K. Bosiek  3. L. Złotkowska  3. K. Woźniak  3. K. Woźniak  3. M. Czyszczoń

MĘŻCZYŹNI

500m 1000m 1500m 5000m 10000m Mass start
 1. A. Waś  1. K. Niedźwiedzki  1. K. Niedźwiedzki  1. J. Szymański  1. J. Szymański  1. K. Niedźwiedzki
 2. P. Michalski  2. A. Waś  2. J. Szymański  2. K. Niedźwiedzki  2. A. Wielgat  2. M. Bachanek
 3. A. Nogal  3. S. Kłosiński  3. S. Kłosiński  3. A. Wielgat  3. R. Cieślak  3. R. Cieślak

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password