Decyzje personalne na koniec 131. Sesji MKOl w Limie

Ostatniego dnia 131. Sesji MKOl w Limie zapadły decyzje związane z członkostwem w organizacji. Wybrano także nowych członków Komitetu Wykonawczego.

fot.: Greg Martin/IOC
źródło: flickr.com/iocmedia

Na początek ostatniego dnia Sesji przyjęto poprawki do Karty Olimpijskiej. Jedna z nich ustanowiła przepisy dotyczące ceremonii wręczania medali przyznawanych po czasie np. na skutek dyskwalifikacji rywali skazanych za doping.

Przyjęto również program igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 – składa się na niego 28 sportów, które oglądaliśmy w Rio de Janeiro, jednakże Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) musi do grudnia br. przygotować program walki z zatrważającym procederem dopingowym w tej dyscyplinie. Zgodnie z założeniami Olimpijskiej Agendy 2020 do przyjętych 28 sportów dołączyć dyscypliny zaproponowane przez komitet organizacyjny igrzysk, tak jak miało to miejsce w przypadku baseballu i softballu, karate, skateboardingu, surfingu i wspinaczki sportowej włączonych do programu igrzysk w Tokio.

Dokonano też wyboru członków Komitetu Wykonawczego MKOl. Ustępującego w związku z końcem czteroletniej kadencji Johna Coatesa na stanowisku wiceprezydenta MKOl zastąpi Anita DeFrantz, która była jedyną kandydatką na to miejsce. Pozostałe trzy wolne miejsca w Komitecie Wykonawczym zajęli Nicole Hoevertz i Denis Oswald, którzy w tajnym głosowaniu pokonali Habu Gumela, Pala Schmitta i Ivana Dibosa, a także Robin Mitchell, który w pierwszej rundzie głosowania nie miał oponentów, po tym jak pozostali kandydaci wycofali swoje kandydatury na rzecz poparcia go jako przedstawiciela interesów narodowych komitetów olimpijskich.

W poczet włączono dziewięcioro nowych członków MKOl. Są to Baklai Temengil, wiceprezydent Oceańskich Narodowych Komitetów Olimpijskich z Palau, Kristin Kloster Aasen, wiceprezydent Norweskiego Komitetu Olimpijskiego, Khunying Patama Leeswadtrakul, prezydent Tajlandzkiego Związku Badmintona, Luis Mejia Oviedo, prezydent Dominikańskiego Komitetu Olimpijskiego, Neven Ivan Ilic Alvarez, Chilijczyk stojący na czele Panamerykańskiej Organizacji Sportowej, oraz Khalid Muhammad Al Zubair, prezydent Omańskiego Komitetu Olimpijskiego, Francuz Jean-Christophe Rolland, prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej, oraz Belg Ingmar de Vos, który stoi na czele Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Proponowany do członkostwa prezydent Czeskiego Komitetu Olimpijskiego Jiri Kejval opuścił Limę a jego kandydatura ma zostać rozpatrzona w przyszłym roku na Sesji w Pjongczangu. Komitet opuścił natomiast Kun Hee Lee –

John Coates, który w MKOl zasiadał do tej pory jako prezydent Australijskiego Komitetu Olimpijskiego, stał się członkiem indywidualnym, co oznacza, że w przypadku utraty stanowiska w kraju nadal będzie członkiem MKOl do osiągnięcia wieku 70 lat (co nastąpi w roku 2020). Z kolei mający z końcem roku z tej przyczyny opuścić MKOl Tsunekazu Takeda uzyskał zgodę Sesji na jednorazowe przedłużenie kadencji do roku 2020, dzięki czemu pozostanie w Komitecie do zakończenia igrzysk w Tokio.

Członkami honorowymi MKOl zostali Gerhard Heiberg, który złożył rezygnację ze zwykłego członkostwo ze względu na chorobę nowotworową, a także Kun Hee Lee, którego rodzina z przyczyn zdrowotnych prosiła o nieuwzględnianie w procesie reelekcji członków, którym z końcem Sesji w Limie upływa ośmioletnia kadencja. Ustępujący z funkcji przewodniczącego Komisji Etyki MKOl Youssoupha Ndiaye został natomiast wybrany członkiem zasłużonym. Tytuł ten przed nim otrzymało zaledwie pięć osób, a jedyną żyjącą, która z niego nie zrezygnował, jest Henry Kissinger. Będący od 2016 roku członkiem honorowym Lambis Nikolau został z kolei odznaczony Orderem Olimpijskim.

Przyjęto również kandydaturę Mediolanu jako gospodarza Sesji, na której w 2019 roku wybrany zostanie gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku.

CHCESZ ZAROBIĆ? MAMY DLA CIEBIE SPECJALNĄ OFERTĘ!
ZAGRAJ RAZEM Z NAMI!

Wojciech Nowakowski2402 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password