Deklaracja Komitetu Wykonawczego MKOl

Podczas pierwszego dnia obrad Komitetu Wykonawczego MKOl w Limie, wydane zostało oświadczenie, dotyczące śledztw związanych z korupcją w Ruchu Olimpijskim, toczących się wobec osobistości z kręgu MKOl. Poniżej zamieszczamy tekst oświadczenia.

fot.: Greg Martin/IOC
źródło: flickr.com/iocmedia

Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest całkowicie zaangażowany w ochronę integralności sportu. Wiarygodność jest jednym z trzech filarów Olimpijskiej Agendy 2020, strategicznej mapy drogowej dla przyszłości Ruchu Olimpijskiego. Jako część tego programu reform został wprowadzony nowy system dobrego zarządzania MKOl-em. Jest on silnie i wyczerpująco związany także z wyborami miast-gospodarzy igrzysk olimpijskich. Jak każda inna organizacja MKOl nie będzie głuchy na żadne naruszenia, ale znacząco wzmocnił system prewencji i karania.

Komitet Wykonawczy MKOl ponownie potwierdził dzisiaj, że nie ulega wątpliwości, że odnosi się to także do naruszeń z przeszłości. W związku ze śledztwem wobec byłego prezydenta IAAF Lamine’a Diacka i jego syna Papy Massaty Diacka, prokurator francuski oznajmił, że są oznaki, że dokonano płatności w zamian za głosy „w sprawie mianowania miast-gospodarzy największych światowych imprez sportowych”. W tym kontekście, dopóki głosy na miasta-gospodarzy przeszłych igrzysk olimpijskich są brane pod uwagę, MKOl podjął natychmiastowe kroki. MKOl dołączył do dochodzenia jako powód ponad rok temu. Natychmiast po uzyskaniu dowodów przeciw Lamine’owi Diackowi, stracił on honorowe członkostwo MKOl w listopadzie 2015 na skutek działań MKOl.

Komisja Etyki MKOl poprosiła również swoich brazylijskich prawników aby nawiązali kontakt z brazylijskim wymiarem sprawiedliwości w sprawie ostatnich śledztw w sprawie przekupstwa w głosowaniu w 2009 roku, kiedy przyznano igrzyska olimpijskie w 2016 roku, w elu uzyskania informacji.

Komisja Etyki MKOl jest w trakcie działania. Gdy dowody zostaną dostarczone, podejmiemy stosowne działania.

Lima, 11 września 2017

tłumaczenie: Wojciech Nowakowski/igrzyska24.pl

Wojciech Nowakowski2412 Posts

Współzałożyciel portalu igrzyska24.pl. Ekspert w sprawach pięcioboju nowoczesnego, curlingu, hokeja na trawie i piłki wodnej. Poliglota - biegle włada językiem angielskim, niemieckim i węgierskim.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password