Doping: Wpadki medalistek z Londynu w podnoszeniu ciężarów

Kolejni sportowcy będący na dopingu w trakcie igrzysk olimpijskich z Londynu stracą swoje medale. Wśród 8 olimpijczyków, którzy zostali zdyskwalifikowani po ponownym zbadaniu próbek są 3 złote medalistki w podnoszeniu ciężarów, są to sztangistki z Kazachstanu.

Klasyfikacja medalowa igrzysk w Londynie w podnoszeniu ciężarów będzie musiała ponownie ulec zmianie. Jakiś czas temu na dopingu złapany został Rosjanin Apti Auchadow, a w ostatnich powtórzonych badaniach próbek z 2012 roku niedozwolone środki wykryto w organizmach chociażby 3 sztangistek z Kazachstanu, które zdobyły złote medale. Pierwsza z nich to Zulfija Chinshanlo, która w kategorii do 53 kilogramów nie miała sobie równych. Okazało się, że w zawodach na olimpijskim pomoście była pod wpływem środków dopingowych, a konkretnie oxandrolonu i stanozololu. Tym samym zawodniczka z Kazachstanu utraci złoty medal, który powinien trafić do Hsu Shu-Ching. Aleksandra Klejnowska, która zajęła wówczas 7. miejsce powinna być już piąta i od medalu dzielą ją jeszcze tylko dwa wpadki zawodniczek z pozycji medalowych.

W Excel London w kategorii do 63 kilogramów rekord olimpijski pobiła Maija Maneza. Ta z reprezentantek Kazachstanu stosowała wówczas stanozolol. Złoto w tej kategorii powinno przypaść Kanadyjce Christine Girard, która na igrzyskach 4 lata temu zdobyła brązowy medal.
Zdyskwalifikowana została także mistrzyni olimpijska z 2012 roku w kat. do 75 kilogramów. Swietłana Podobedowa podobnie jak jej koleżanki z kadry stosowała stanozolol. Co ciekawe w tej kategorii na dopingu wpadło całe podium zawodów. Złoto trafi do Hiszpanki Lidii Valentin, srebro do Abeer Abdelrahman z Egiptu, a brąz do sztangistki z Kamerunu Madias Nzesso, która wygrała grupę B. Na 4. lokatę awansuje Ewa Mizdal.

Oprócz Kazachstanu na stosowaniu niedozwolonych środków w Londynie straci także Białoruś. Maryna Szermankowa oraz Dzina Sazanavets zajęły wtedy odpowiednio 3. i 4. miejsce, ale żadna z nich nie może cieszyć się z olimpijskiego krążka. Pozostając w kręgu białoruskich ciężarowców zdyskwalifikowany został także 9. w kategorii +105 kg Yauheni Żarnasek.

Problem dopingu nie dotyczy tylko i wyłącznie podnoszenia ciężarów. Srebrny medal w zapasach w kategorii do 60 kg w stylu dowolnym straci Rosjanin Besik Kudukow. Na stosowaniu dopingu wpadł również rosyjski tyczkarz Dmitrij Starodubtsew, który w Londynie był czwarty. Ponowna analiza próbek wskazała również, że doping stosował Kirił Ikonnikow, który konkurs rzutu młotem zakończył na 5. miejscu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password