Dwie Polki w pierwszej dziesiątce

Zwycięstwem Anastasiyi Prokopenko zakończyły się czwarte zawody z cyklu Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym kobiet, rozgrywane w rosyjskim Rostovie. Miejsce tuż za podium zajęła Sylwia Gawlikowska, 8. była Katarzyna Wójcik, a na 22. miejscu sklasyfikowana została Aleksandra Skarżyńska.

Najlepiej z naszych reprezentantek zawody rozpoczęła Sylwia Gawlikowska, która z 22 wygranymi pojedynkami na koncie zajęła 2. miejsce w szermierce, ustępując o zaledwie jedną przegraną Anastasiyi Prokopenko. 16 zwycięstw na koncie miała Katarzyna Wójcik, która zajmowała po pierwszej konkurencji 22. miejsce. Z kolei Aleksandra Skarżyńska była 29. z 14 zwycięstwami.

Pływanie naszym zawodniczkom nie poszło najlepiej. Gawlikowska pokonała 200m stylem dowolnym w czasie 2:19.72, co było 18. wynikiem wśród 36 zawodniczek. Katarzyna Wójcik osiągnęła 25. wynik (2:24.26), a Aleksandra Skarżyńska – 29. (2:26.13). Po dwóch konkurencjach na czoło stawki wysunęła się Brytyjka Katy Burke, druga była jej rodaczka Samantha Murray, a trzecia Yane Marques z Brazylii. Tuż za nimi sklasyfikowana była Gawlikowska. Spadek zaliczyły także pozostałe Polki – Wójcik na 27. miejsce, a Skarżyńska na 34.

Jazda konna poszła naszym zawodniczkom znacznie lepiej. Czysty przejazd zaliczyła Katarzyna Wójcik, co awansowało zawodniczkę Legii Warszawa na 15. miejsce. Oprócz Polki bez zrzutki trasę przejechała tylko Włoszka Sabrina Crognale. Nieco słabiej poradziła sobie Sylwia Gawlikowska, która zaliczyła dwie zrzutki i o trzy sekundy przekroczyła czas przejazdu. W czasie zmieściła się wprawdzie Aleksandra Skarżyńska, jednak zrzuciła jedną poprzeczkę więcej. Na czele stawki nastąpiła po tej konkurencji zmiana – Katy Burke spadła na drugą pozycję wyprzedzona przez swoją rodaczkę.

Kombinacja już przed startem zapowiadała się ciekawie – pierwsze cztery zawodniczki startowały w krótkich odstępach i każda z nich mogła po pierwszym strzelaniu objąć prowadzenie. Tą zawodniczką okazała się Gawlikowska, która odrobiła dziewięć sekund straty podczas szybkiego i celnego strzelania. Polka jednak biegła słabo, cały czas utrzymując się jednak w czołówce. Pomimo słabego strzelania przez większość dystansu na prowadzeniu biegła Samantha Murray, jednak na ostatnim okrążeniu wyprzedziła ją Prokopenko. Białorusinka wygrała dzisiejszy konkurs pomimo 36s straty do liderki na starcie kombinacji. Drugie miejsce zajęła szósta po trzech konkurencjach Victoria Tereshuk. Mistrzyni Świata wyprzedziła Murray na ostatnich metrach biegu. Na ósmym miejscu do mety przybiegła Katarzyna Wójcik minimalnie przegrywając siódmą lokatę z Heather Fell. Aleksandra Skarżyńska również awansowała w ostatniej konkurencji i ostatecznie zajęła 22. miejsce.

Były to ostatnie zawody pań w fazie zasadniczej Pucharu Świata. Do turnieju finałowego, który odbędzie się w Chengdu pod koniec maja awansowały wszystkie trzy startujące dzisiaj Polki.

Jutro na starcie w Rostovie staną panowie, a wśród nich Remigiusz Golis, Szymon Staśkiewicz, Bartosz Majewski i Łukasz Klekot.