EYOF 2017 – Short track: Brawo! Mamy komplet medali!

Świetnie spisali się dziś nasi łyżwiarze. Kamila Stormowska i Patrycja Markiewicz po mistrzowsku rozegrały rywalizację na 1000 metrów, zdobywając złoto i brąz. Swój bilans medalowy nasza kadra uzupełniła podczas sztafety, gdzie zdobyliśmy srebro.

Rywalizacja dziewcząt na 1000 metrów była dziś dla nas niezwykle szczęśliwa. Tak jak na każdym dystansie w poprzednich dniach, tak również i dziś Kamila Stormowska i Patrycja Markiewicz rozpoczęły dzień od świetnej jazdy w kwalifikacjach, wygrywając swoje biegi.

Patrycja Markiewicz nie miała również większych problemów w ćwierćfinale, tam również uzyskując pewną kwalifikację do kolejnej rundy zawodów. Dużo większe emocje sprezentowała nam Kamila Stormowska. Ona z kolei swój bieg zaczęła dosyć słabo. Później jednak zdołała dojechać rywalki i objąć prowadzenie, aby… po kilku sekundach upaść. Prowadzenie w tej sytuacji objęła reprezentanta Francji Aurelie Leveque, jadąc po zdecydowane zwycięstwo w biegu. O drugie miejsce miały ścigać się Ekaterina Krasnova i Antonia Gidro. I zapewne to Białorusinka z Rumunką między sobą rozstrzygnęłyby kwestię awansu, gdyby nie to, że… ta druga zajechała tej pierwszej drogę, obie upadły, po czym – zamiast jechać dalej – przez moment wymieniały uwagi między sobą. Ten moment nieświadomie wykorzystała Kamila Stormowska, która nie wiedząc nawet, że jest druga, dotarła na linię mety, uzyskując awans do półfinału.

W 1/2 finału było już nieco spokojniej. Obie nasze rodaczki trafiły do jednego biegu, rozgrywając swój start po mistrzowsku. Dzięki dobrej jeździe odjechały reszcie stawki i obie zakwalifikowały się do finału. Oprócz naszych rodaczek do czołowej czwórki zawodów zakwalifikowały się jeszcze dwie reprezentantki Rosji.

Już na pierwszych okrążeniach finału odpadła Sofya Boytsova, nie mogąca przebić się z ostatniego, czwartego miejsca. Na pierwszych pozycjach wciąż dochodziło jednak do zmian. Na prowadzeniu meldowała się to któraś z Polek, to Vera Rasskazowa. Ostatecznie bój o złoty medal z Rosjanką na ostatnim okrążeniu stoczyła Kamila Stormowska. Bój, jak się okazało, zwycięski dla naszej rodaczki. Fenomenalny finisz zapewnił Stormowskiej złoty medal. Rasskazova musiała pogodzić się ze srebrem, na trzecim miejscu zaś spokojnie dojechała Patrycja Markiewicz, zgarniając brąz.

 1000 metrów dziewcząt:
 1. Kamila Stormowska (POLSKA)
 2. Vera Rasskazova (Rosja)
 3. Patrycja Markiewicz (POLSKA)

Nieco gorzej od naszych dziewczyn, wypadli dziś chłopcy. Tutaj już w kwalifikacjach z rywalizacją pożegnał się Jan Bogdanowicz. Dużo lepiej od początku dnia jechał zaś Krystian Giszka. Nasz reprezentant zaskoczył, uzyskując świetny czas kwalifikacji, a następnie wygrywając swój bieg ćwierćfinałowy.

Niestety w półfinale było już nieco gorzej. Giszka nie zdołał sprawić niespodzianki i zakończył start na 4. miejscu. Niespodziankę – tą w negatywnym tego słowa znaczeniu – sprawili dziś natomiast reprezentanci Luksemburka. Zarówno Peter Murphy, jak i Augustin Gere, z nadziejami na medale pożegnali się także już w półfinale.

Sensacją dnia in plus był za to Turek Hazar Karagol, który po zwycięskim półfinale, bardzo dobrze sprawił się również w wyścigu finałowym, zgarniając srebrny medal. Przegrał tylko z niepokonanym dziś Francuzem Diane Sellier, który ponownie mógł cieszyć się z medalu EYOF. Podium uzupełnił Aleksiej Simakin z Rosji. Krystian Giszka zawody zakończył ostatecznie na 7. pozycji. Polak w finale B przegrał tylko ze wspomnianymi wcześniej Luksemburczykami.

 1000 metrów chłopców:
 1. Diane Sellier (Francja)
 2. Hazar Karagol (Turcja)
 3. Aleksiej Simakin (Rosja)
 7. Krystian Giszka (Polska)
21. Jan Bogdanowicz (POLSKA)

Na koniec dnia mogliśmy emocjonować się jeszcze finałami rywalizacji sztafet. W niej również biało-czerwoni spisali się bardzo dobrze. Od pierwszych okrążeń wyraźnie najsłabiej spisywała się reprezentacja Turcji. Oznaczało to, że jeśli tylko udałoby się przejechać bezkolizyjnie, kwestie medalowe miały rozstrzygnąć się między Rosją, Holandią i Polską.

Na szczęście obyło się rzeczywiście bez nieprzewidzianych wydarzeń losowych. Nieco mocniej odjechali Rosjanie, o drugie miejsce do końca walczyli zaś Polacy i Holendrzy. Dzięki szybkiej końcówce to nasi reprezentanci zdołali jednak wywalczyć tę pozycję. Kamila Stormowska, Patrycja Markiewicz, Krystian Giszka i Jan Bogdanowicz wywalczyli w ten sposób srebrne medale w sztafecie. Polska Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF) w Erzrum kończy więc z kompletem medali zdobytym w short tracku.

 Sztafeta mieszana:
 1. Rosja
 2. POLSKA
 3. Holandia

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password