Fatalna niedziela dla polskich zapasów…

Dziś ostatni dzień walki w Światowym Turnieju Kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich, w zapasach, który odbywa się w chińskim Taiyuan. Do zmagań przystąpili zawodnicy w dwóch najcięższych kategoriach stylu klasycznego, a także panie. My wciąż mieliśmy niedosyt po startach Polaków, więc liczyliśmy na dobre występy czwórki naszych reprezentantów. Srogo się przeliczyliśmy…

Ostatnim mężczyzną z Polski, który wystartował w Chinach był, w kategorii 96 kg, Damian Fedorowicz. Już w 1/16 finału trafił na Hindusa Ashoka Kumara i poradził sobie znakomicie! Wygrana 3:0 (2:0, 3:0) dała łatwy awans do 1/8 finału. Tam jednak czekał nas spory zawód… Polak przegrał, w bardzo wyrównanym pojedynku, z Grekiem Georgiosem Koutsioumpasem 1:3 (1:0, 0:1, 0:1), a ponieważ w kolejnej walce ten uległ Czechowi, to Fedorowicz mógł zapomnieć nawet o repasażach.

W Taiyuan zobaczyliśmy dziś również trzy Polki. W ostatniej chwili do składu dołączyła Agnieszka Wieszczek-Kordus i tym samym nasze zawodniczki miały walczyć o komplet kwalifikacji (tydzień temu w najlżejszej kategorii wywalczyła ją Iwona Matkowska). Wszystkie rozpocznęły rywalizację od 1/8 finał. W kobiecej rywalizacji, aby zdobyć bilet do Londynu, trzeba było dotrzeć do finału turnieju, bowiem wolne były tylko dwa miejsca.

W pierwszym pojedynku kategorii 55 kg przeciwniczką Roksany Zasiny była Lan Zhang z Chin – wicemistrzyni świata z 2010 roku (w kat. 59 kg). Niestety niespodzianki nie było – Polka przegrała 1:3 (1:1, 0:3).

Paulina Grabowska swoje zmagania rozpoczęła również od pojedynku z Azjatką. Jej rywalka – Koreanka z południa – Eun-Sun Jeong okazała się dla naszej zawodniczki do przejścia. W walce o półfinał zmierzyła się z Francuzką Audrey Prieto. Niestety uległa jej zbyt łatwo i ona także musiała zapomnieć o wywalczeniu olimpijskiej nominacji.

Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – Agnieszka Wieszczek-Kordus w pierwszej swojej walce trafiła na reprezentantkę Mongolii. Burmaa Ochirbat to była medalistka Mistrzostw Świata, jednak my wierzyliśmy, że powtórzy się scenariusz z 2008 roku, również z pierwszych światowych kwalifikacji – przed Igrzyskami w Pekinie. Tam Polka pokonała Ochirbat w jednym z pojedynków i ostatecznie awansowała na zawody, podczas których dała nam tyle radości. Nic takiego jednak się nie stało… Nasza reprezentantka przegrała 1:3 (1:0, 1:1, 0:1). Jej wyjazd do Chin okazał się jedną wielką pomyłką…

Z Chin wracamy w fatalnych nastrojach, bez wywalczonej choćby jednej kwalifikacji. O tym ilu ostatecznie zawodników pojedzie do Londynu przekonamy się za tydzień, kiedy to odbędzie się ostatni Światowy Turniej Kwalifikacyjny – w Helsinkach. Obszerne relacje z tego turnieju oczywiście na naszym portalu!

Dzisiejsze walki Polaków:

styl klasyczny:

96 kg (27 zawodników):

1/16 finału: Damian Fedorowicz – Ashok Kumar (Indie)   3:0 (2:0, 3:0)

1/8 finału: Damian Fedorowicz – Georgios Koutsioumpas (Grecja)   1:3 (1:0, 0:1, 0:1)

zapasy kobiet:

55 kg (19 zawodniczek):

1/8 finału: Roksana Zasina – Lan Zhang (Chiny)   1:3 (1:1, 0:3)

63 kg (21 zawodniczek):

1/8 finału: Paulina Grabowska – Eun-Sun Jeong (Korea Południowa)   3:1 (4:3, 2:1)

1/4 finału: Paulina Grabowska – Audrey Prieto (Francja)   1:3 (1:2, 0:1)

72 kg (17 zawodniczek):

1/8 finału: Agnieszka Wieszczek-Kordus – Burmaa Ochirbat (Mongolia)   1:3 (1:0, 1:1, 0:1)

I runda repasaży: Agnieszka Wieszczek-Kordus – Preet Gursharan (Indie)   0:5 (1:3)