Gimnastyka artystyczna: Czy wicemistrzyni olimpijska zakończy karierę?

Irina Viner-Usmanowa, główna trenerka rosyjskiej reprezentacji w gimnastyce artystycznej oraz prezes Rosyjskiej Federacji Gimnastyki Artystycznej poinformowała, że Jana Kudriawcewa – 13-krotna mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska z Rio – w wieku 19 lat zakończyła sportową karierę z powodu kontuzji. Zawodniczka nie potwierdziła tych doniesień.

W minionych dniach rosyjskie media obiegła szokująca informacja, że najlepsza gimnastyczka artystyczna świata ostatnich czterech lat – Jana Kudriawcewa – zakończyła sportową karierę. Taką opinię na spotkaniu z dziennikarzami wygłosiła Irina Viner-Usmanowa – trenerka reprezentacji narodowej w gimnastyce artystycznej i prezes Rosyjskiej Federacji Gimnastyki Artystycznej:

Wszystko wskazuje na to, że Jana zakończyła karierę. Obecnie zawodniczka zajmuje się sprawami osobistymi. Po igrzyskach w Rio pojechała do Niemiec na konsultacje medyczne. Lekarze powiedzieli, że trzeba przeprowadzić kolejną operację, tym razem prawej stopy (przed sezonem olimpijskim Kudriawcewa przeszła w niemieckiej klinice operację po złamaniu lewej stopy – przyp. red.). Poprzedni uraz spowodował zbyt duże obciążenia dla zdrowej nogi i zawodniczka po raz kolejny boryka się z kontuzją. Kudriawcewa przeszła już pięć operacji i ma dość. To wielka strata, że tak młoda i utalentowana gimnastyczka musi zakończyć karierę tak wcześnie – mówiła Viner-Usmanowa.

Słów trenerki nie potwierdza jednak sama zawodniczka, która podkreśla, że decyzja w sprawie zakończenia kariery jeszcze nie zapadła:

Dowiedziałam się o wszystkim z internetu. Sama nie wypowiadałam się na ten temat, a chciałabym, żeby takie informacje wychodziły ode mnie. W tej chwili nie mogę powiedzieć niczego konkretnego, mam czas na przemyślenie sprawy. Pewne jest, że bez kolejnej operacji nie będę w stanie kontynuować kariery. Na razie wypoczywam, a nie chciałam spędzać wakacji, chodząc o kulach. Obecnie nie mogę zadeklarować, czy pozostanę w sporcie, czy nie – tłumaczyła Kudriawcewa w wywiadzie dla telewizji Ren TV. Według informacji rosyjskiej agencji prasowej TASS ostateczną decyzję co do dalszej kariery zawodniczka ma podjąć po Nowym Roku. Wiele będzie zależało od przebiegu leczenia.

Jana Kudriawcewa to najmłodsza w historii mistrzyni świata w wieloboju indywidualnym w gimnastyce artystycznej i najbardziej utytułowana zawodniczka ostatniego czterolecia w tej dyscyplinie. Swój pierwszy tytuł mistrzowski wywalczyła w 2013 roku w wieku niespełna 15 lat. W karierze zdobyła m.in.: 13 złotych medali MŚ, 9 tytułów mistrzyni Europy i 4 złote medale Igrzysk Europejskich w Baku. Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio zajęła drugie miejsce, przegrywając w wieloboju z rodaczką Margaritą Mamun.

źródło: sport-ekspress.ru/tass.ru/ren.tv

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password