Gimnastyka artystyczna – GP: Zbiorówka w finale z obręczami

W zawodach Grand Prix we francuskim Thiais polska zbiorówka zajęła dziesiąte miejsce w wieloboju. Dzięki dobremu występowi w układzie z obręczami, Biało-Czerwone zakwalifikowały się do finału z tym przyborem. W rywalizacji indywidualistek zabrakło naszych gimnastyczek.

Na starcie weekendowych zawodów Grand Prix w Thiais stanęło 19 indywidualistek i 12 zbiorówek. Polki wystąpiły w rywalizacji drużynowej. W wieloboju nasz zespół dobrze zaprezentował się w układzie z pięcioma obręczami, który został oceniony na 14.500 pkt. Był to szósty wynik dnia, co zapewniło Biało-Czerwonym awans do finału z tym przyborem (do finału zawsze kwalifikuje się czołowa ósemka). Słabiej nasze zawodniczki wypadły w drugim układzie – z piłkami i skakankami. Ćwiczenie zostało ocenione na 12.100 pkt. (11. miejsce) i w konsekwencji w wieloboju Polki uplasowały się na 10. pozycji, z dorobkiem 26.600 pkt. Zmagania zespołowe z dużą przewagą wygrała reprezentacja Włoch (37.800), a na podium stanęły także zbiorówki z Azerbejdżanu i Ukrainy.

W finale z obręczami Polki zaprezentowały się jeszcze lepiej niż dzień wcześniej w kwalifikacjach wieloboju. Tym razem nasza zbiorówka otrzymała od sędziów notę 15.800 pkt. i zajęła piąte miejsce. Wygrały Azerki (18.600) przed Włoszkami i reprezentacją USA. Gimnastyczki z Azerbejdżanu okazały się najlepsze także w finale z piłkami i skakankami.

Zmagania indywidualistek zdominowały gimnastyczki z Rosji. Mimo że  na planszy zabrakło dwóch najlepszych zawodniczek ostatnich lat – karierę zakończyła wicemistrzyni olimpijska Jana Kudriawcewa, a mistrzyni z Rio Margarita Mamun zrobiła sobie przerwę w startach – miejsce utytułowanych koleżanek szybko zajęły młodsze reprezentantki Rosji. Zawody w Thiais były popisem 18-letniej Diny Aweriny, która wygrała wielobój oraz zdobyła trzy złote medale w finałach. Jedynie w finale ze wstążką Rosjanka musiała uznać wyższość młodszej o rok rodaczki – Julii Brawikowej, która w Thiais zdobyła także dwa srebra i dwa brązy. Na podium we Francji stawały także Francuzka Ksenia Moustafajewa, Ukrainka Wiktoria Mazur i Białorusinki: Katsiaryna Gałkina i Alina Garnasko.