Gimnastyka artystyczna: Jana Kudriawcewa oficjalnie zakończyła karierę

Jana Kudriawcewa, wicemistrzyni olimpijska z Rio oraz 13-krotna mistrzyni świata, w wieku 19 lat zakończyła sportową karierę z powodu kontuzji.

Jana Kudriawcewa to najlepsza gimnastyczka artystyczna świata ostatnich czterech lat. W tym czasie Rosjanka zdobyła niemalże wszystko, co było do zdobycia. Niemalże, ponieważ na najważniejszej imprezie czterolecia – igrzyskach olimpijskich w Rio – musiała uznać wyższość swojej koleżanki z reprezentacji, Margarity Mamun, i zadowolić się srebrnym medalem.

Pasmo sukcesów Jany Kudriawcewej rozpoczęło się w 2013 roku. Rosjanka zaszokowała cały gimnastyczny świat już w swoim debiucie w seniorskich zmaganiach – podczas zawodów Pucharu Świata w Sofii w 2013 roku 15-letnia wówczas Kudriawcewa wygrała wielobój. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by debiutantka dokonała takiego wyczynu. A to był dopiero początek wielkiej kariery młodziutkiej gimnastyczki z Moskwy.

W 2013 roku Jana Kudriawcewa zdobyła także trzy tytuły mistrzyni Europy oraz trzy złote medale mistrzostw świata. Na czempionacie globu w Kijowie jako najmłodsza gimnastyczka w historii triumfowała w wieloboju indywidualnym. Przez kolejne trzy lata – aż do igrzysk w Rio – na najważniejszych imprezach była praktycznie niepokonana. Zdobywała najbardziej prestiżowe tytuły mistrzowskie w wieloboju na kolejnych mistrzostwach Europy i świata. Całkowicie zdominowała także rywalizację na Igrzyskach Europejskich, podczas których wywalczyła cztery złote medale.

W swojej imponującej kolekcji medalowej Jana Kudriawcewa ma 13 złotych medali mistrzostw świata i 9 tytułów mistrzyni Starego Kontynentu. Ogromne sukcesy miały jednak swoją cenę. Rosjanka przez lata zmagała się z poważnymi kontuzjami, a w sezonie przedolimpijskim przeszła operację i długą rehabilitację po złamaniu lewej stopy. Nie było wiadomo, czy zdoła przygotować formę na igrzyska olimpijskie, jednak mimo problemów zdrowotnych w 2016 roku Kudriawcewa wywalczyła kolejny tytuł mistrzyni Europy w wieloboju i do samego końca walczyła o złoto igrzysk. W Rio popełniła duży błąd w układzie z maczugami, który odebrał jej szansę na olimpijski triumf.

Po igrzyskach Rosjanka zmagała się z kolejną kontuzją – tym razem problem dotyczył prawej stopy. Chcąc wrócić do rywalizacji na najwyższym poziomie, Kudriawcewa musiałaby poddać się kolejnym operacjom i żmudnej rehabilitacji. Zawodniczka potrzebowała czasu na podjęcie decyzji co do swojej przyszłości i ostatecznie postanowiła zakończyć sportową karierę. Kilka dni temu o decyzji zawodniczki poinformowała Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna. Główna trenerka reprezentacji Rosji, Irina Viner-Usmanowa, nie wyklucza jednak, że jej podopieczna po przerwie powróci do sportu.

źródło: fig-gymnastics.com/championat.com

Inga Świetlicka941 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password