Gimnastyka artystyczna: Mistrzyni olimpijska zakończyła karierę

Margarita Mamun, aktualna mistrzyni olimpijska oraz siedmiokrotna mistrzyni świata w gimnastyce artystycznej w wieku 22 lat oficjalnie zakończyła sportową karierę.

Embed from Getty Images

Margarita Mamun to – obok rodaczki Jany Kudriawcewej – najbardziej utytułowana gimnastyczka artystyczna ostatnich lat. W seniorskich zawodach Rosjanka zadebiutowała w 2011 roku i już w pierwszym międzynarodowym starcie stanęła na podium Pucharu Świata w Montrealu (zajęła 3. miejsce w wieloboju). W latach 2013-2016 Margarita Mamun wywalczyła 14 medali mistrzostw świata (7 złotych), 9 medali mistrzostw Europy (4 złote), złoto i srebro Igrzysk Europejskich w Baku oraz 4 tytuły mistrzyni Uniwersjady w Kazaniu.

Największy sukces w karierze Rosjanka odniosła podczas igrzysk w Rio. W debiucie olimpijskim pokonała swoją odwieczną rywalkę Janę Kudriawcewą i zdobyła złoty medal w wieloboju indywidualnym. Po igrzyskach Kudriawcewa zakończyła karierę, a Mamun postanowiła zrobić sobie rok przerwy i zastanowić się nad przyszłością. Dziś trener rosyjskiej reprezentacji Irina Viner-Usmanowa poinformowała, że Rita Mamun także nie wróci już do zawodowego sportu.

źródło: sport-express.ru

Inga Świetlicka982 Posts

Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password