Gimnastyka artystyczna – PŚ: Dina Awerina i Włoszki najlepsze w Pesaro, Polki daleko

W drugich w sezonie zawodach Pucharu Świata wystartowała polska zbiorówka. We włoskim Pesaro reprezentantki Polski zajęły odległą 12. pozycję, a rywalizację drużynową całkowicie zdominowały gospodynie. W wieloboju indywidualnym szans rywalkom nie dała natomiast Dina Awerina.

Embed from Getty Images

Rywalizacja drużynowa w zmaganiach Pucharu Świata w Pesaro przebiegała pod dyktando gospodyń. W gronie 15. zbiorówek, które przystąpiły do kwalifikacji wieloboju, Włoszki nie miały sobie równych. W obu ćwiczeniach – zarówno z 5. obręczami jak i z 3. piłkami i 2. skakankami – zawodniczki z Italii otrzymały najwyższe oceny w stawce. W rezultacie pewnie triumfowały z łączną notą prekraczającą 40 pkt. Trzy punkty mniej uzbierały drugie w „generalce” Białorusinki, a na najniższym stopniu podium stanęły Rosjanki. Włoszki swoją dominację potwierdziły także w finałach, w których zgarnęły kolejne dwa złote medale.

W kwalifikacjach wieloboju oglądaliśmy także polską zbiorówkę w składzie: Julia Chochół, Alicja Guja, Aleksandra Majewska, Agata Malisiewicz, Michalina Nicpoń i Aleksandra Wlaźlak. Dla Biało-Czerwonych był to pierwszy tegoroczny start w zawodach Pucharu Świata. Nasze reprezentantki wypadły słabo – za swoje układy dwukrotnie otrzymały oceny powyżej 13 pkt. W ćwiczeniu z obręczami Polki popełniły błędy, które skutkowały odjęciem punktów. Nota 13.400 była 13. wynikiem dnia. Minimalnie lepiej nasze gimnastyczki zaprezentowały się w układzie z piłkami i skakankami ocenionym na 13.850 pkt. (12. miejsce). W ogólnej klasyfikacji Biało-Czerwone uplasowały się na 12. pozycji w gronie 15. drużyn.

W zmaganiach indywidualistek oglądaliśmy 52. zawodniczki, na starcie zabrakło Polek. W wieloboju niesamowicie równą i wysoką formę zaprezentowała Dina Awerina. Rosjanka wygrała kwalifikacje we wszystkich czterech układach, co przełożyło się na deklasację w ogólnej klasyfikacji – drugą w rywalizacji Bułgarkę Katrin Tasewą wyprzedziła o ponad pięć punktów. Z brązowym medalem rywalizację w wieloboju ukończyła Linoy Ashram z Izraela, natomiast zupełnie nieudany występ zanotowała druga z sióstr Awerina – Arina. Rosjanka za swoje układy otrzymywała oceny po 16-17 pkt., co w rezultacie dało miejsce poza podium – z wynikiem 68.450 była dopiero czwarta.

W rywalizacji finałowej Dina Awerina wygrała w układzie z piłką i ze wstążką. Arina Awerina zwyciężyła z obręczą, natomiast złoto z maczugami zdobyła Linoy Ashram. Warto odnotować, że w finale z tym ostatnim przyborem obie Rosjanki znalazły się poza czołową trójką – srebro trafiło do Ukrainki Włady Nikolczenko, a brąz do Katrin Tasewej z Bułgarii.