Gimnastyka artystyczna – PŚ: Początek sezonu bez niespodzianek

W fińskim Espoo zainaugurowano zmagania w Pucharze Świata w Gimnastyce Artystycznej. Pod nieobecność dwóch najlepszych gimnastyczek ostatnich lat – Jany Kudriawcewej i Margarity Mamun – triumf w wieloboju odniosła inna Rosjanka, Aleksandra Sołdatowa. Jedyna Polka w stawce – Angela Kosoulieva – zajęła 30. miejsce.

Ze startu w fińskim Espoo zrezygnowały największe gwiazdy gimnastyki artystycznej – Jana Kudriawcewa i Margarita Mamun. Zamiast nich w reprezentacji Rosji na pierwsze zawody Pucharu Świata w 2016 roku znalazły się młodsze zawodniczki: Aleksandra Sołdatowa i Dina Awerina. Sołdatowa godnie zastąpiła wielkie nieobecne i wygrała rywalizację w wieloboju. Rosjanka triumfowała z łączną notą 73.750 pkt. Minimalnie gorsze oceny za swoje układy otrzymała Koreanka Yeon Jae Son (73.550) i Ukrainka Żanna Rizatdinowa (73.100). Także czwarta zawodniczka wieloboju, Białorusinka Melitina Staniouta, przegrała w wyżej wymienionymi rywalkami o przysłowiowy włos – do Sołdatowej straciła zaledwie 0.650 pkt.

W kwalifikacjach wieloboju w Espoo wystąpiła jedna reprezentantka Polski, Angela Kosoulieva. Gimnastyczka z Gdyni ukończyła zawody z łączną notą 62.600 pkt., co pozwoliło jej zająć 30. pozycję. Polka najlepiej zaprezentowała się w układzie z maczugami, za który otrzymała ocenę 16.500 pkt. (20. miejsce). Za występ z piłką Kosoulievej przyznano 16.100 pkt. (28. miejsce), a za ćwiczenie ze wstążką 15.700 pkt. (30. miejsce). W układzie z obręczą Polka popełniła poważne błędy, co poskutkowało bardzo niską oceną – 14.300 pkt. (34. miejsce).

Wielobój indywidualny:
1. Aleksandra Sołdatowa, Rosja 73.750
2. Yeon Jae Son, Korea Południowa 73.550
3. Żanna Rizatdinowa, Ukraina 73.250
… 30. Angela Kosoulieva, Polska 62.600

Inga Świetlicka940 Posts

<p>Od igrzysk w Atlancie wierny kibic polskich olimpijczyków. W redakcji od 2013 roku, pisze głównie o biegach narciarskich, siatkówce i gimnastyce artystycznej. Oprócz sportu pasjonatka podróży bliższych i dalszych (zwłaszcza do Rosji i byłych republik radzieckich) oraz dobrych książek i rollercoasterów.</p>