Gimnastyka artystyczna – PŚ: Zbiorówka w finale w Mińsku

W ramach przygotowań do mistrzostw świata, polskie gimnastyczki wzięły udział w zawodach Pucharu Świata w Mińsku. Natalia Kozioł została sklasyfikowana w trzeciej dziesiątce w zmaganiach wielobojowych indywidualistek, a zbiorówka awansowała do finału w układzie z obręczami.

Ze startu w Pucharze Świata w Mińsku zrezygnowały między innymi siostry Aweriny i kilka innych zawodniczek, które odpoczywają jeszcze po zmaganiach we wrocławskich The World Games. W gronie 36. artystek, rywalizujących w wieloboju w stolicy Białorusi, znalazły się jednak znane nazwiska – mocne składy oprócz gospodyń wystawiły Bułgaria, Rosja i Włochy. Polskę w zmaganiach indywidualistek reprezentowała Natalia Kozioł. Zawodniczka klubu SGA Gdynia najlepiej wypadła w układzie z maczugami, za który otrzymała ocenę 15.600 pkt. Był to trzynasty wynik dnia. Słabiej nasza gimnastyczka zaprezentowała się w pozostałych ćwiczeniach, notując rezultaty pod koniec trzeciej dziesiątki, z ocenami w przedziale 12.450-13.350 pkt. Z łączną notą 54.200 pkt. Natalia Kozioł zajęła w wieloboju 26. pozycję. Bardzo wyrównana była walka o zwycięstwo – różnica punktowa pomiędzy pierwszą a trzecią lokatą wyniosła zaledwie 0.150 pkt.! Ostatecznie, ku niezadowoleniu gospodarzy, triumfowała Aleksandra Sołdatowa z Rosji, która o włos wyprzedziła dwie Białorusinki – Alinę Garnasko i Katsiarynę Gałkiną. Poza podium kolejna Rosjanka – Julia Brawikowa, Bułgarki Newiana Władinowa i Katrin Tasewa oraz Włoszki Aleksandra Agiurgiuculese i Milena Baldassarri.

Zwyciężczyni wieloboju nie popisała się jednak w finałach z poszczególnymi przyborami. Na cztery występy, Sołdatowa tylko raz zdołała stanąć na podium – wywalczyła srebro w układzie z obręczą. Znacznie lepiej spisała się jej koleżanka z reprezentacji – Julia Brawikowa wygrała zmagania z maczugami oraz wstążką. Chwilę radości mieli także gospodarze, gdy w finale z piłką triumfowała Gałkina. Z obręczą natomiast najlepszy układ wykonała Władinowa.

Do kwalifikacji wieloboju drużynowego przystąpiło 12 zespołów narodowych, w tym reprezentacja Polski w składzie: Aleksandra Majewska, Katarzyna Iwanowska, Julia Derus, Aleksandra Wlaźlak, Julia Chochół i Patrycja Niewiedział. Dobry występ w układzie z obręczami sprawił, że nasza zbiorówka awansowała do finału z tym przyborem. W kwalifikacjach Biało-Czerwone otrzymały za swój występ notę 14.350 pkt., co było ósmym wynikiem dnia. Niżej oceniono prezentację z piłkami i wstążkami (13.550, 10. miejsce). W klasyfikacji łącznej wieloboju Polska zajęła 10. lokatę. Wygrały Włoszki przed Białorusinkami i Japonkami, a reprezentacja Rosji była dopiero czwarta.

W finale z obręczami Polki zaprezentowały się jeszcze lepiej niż w kwalifikacjach, otrzymując notę 14.900 pkt. Nie pozwoliło to jednak poprawić lokaty i nasze zawodniczki ponownie zostały sklasyfikowane na ósmej pozycji. Zmagania finałowe wygrały Bułgarki przed Białorusinkami i Japonkami. W układzie z piłkami i wstążkami najlepsze były Białorusinki.