Gimnastyka artystyczna: Zbiorówki na podium w Rydze!

Reprezentacje Polski seniorek i juniorek w układach zbiorowych zajęły trzecie miejsca w wieloboju na międzynarodowym turnieju w Rydze. Kolejne  medale seniorska zbiorówka wywalczyła w finałach z poszczególnymi przyborami. Dobry start ma za sobą także indywidualistka, Natalia Kozioł.

Zawody Baltic Hoop nie należały do najmocniej obsadzonych, ale były dobrą okazją do sprawdzenia swoich możliwości w nowym sezonie na arenie międzynarodowej. W rywalizacji na Łotwie wzięły udział dwie polskie seniorki: Natalia Kozioł i Julia Wiśniewska, a także seniorska i juniorska zbiorówka.

Reprezentacja Polski seniorek w układach zbiorowych w składzie: Katarzyna Iwanowska, Julia Derus, Aleksandra Wlaźlak, Aleksandra Majewska i Patrycja Niewiedział trzykrotnie stawała w Rydze na podium, zdobywając srebrny i dwa brązowe medale. Należy jednak dodać, że w turnieju wystartowały tylko cztery zespoły, oprócz Polski były to zbiorówki z Łotwy, Finlandii i Estonii. Biało-Czerwone zajęły trzecie miejsce w wieloboju, za gospodyniami i Finkami. Identycznie wyglądało podium w finałowych zmaganiach z pięcioma obręczami, natomiast w finale z piłkami i skakankami nasze gimnastyczki ustąpiły pola jedynie Łotyszkom.

W rywalizacji juniorskiej konkurencja była większa – o medale walczyło osiem zbiorówek, w tym Polska w składzie: Natalia Wiśniewska, Kornelia Pacholec, Alicja Dobrołęcka, Milena Górka, Wiktoria Mielec i Małgorzata Roszatycka. Młode Polki w wieloboju zaprezentowały dwa dobre układy z maczugami, ocenione na 15.400 pkt. Wyższe noty od naszej ekipy otrzymała jedynie pierwsza drużyna rosyjska oraz Estonki. W finale nie udało się ponownie stanąć na podium – tym razem wyprzedziły nas także Łotyszki i Biało-Czerwone zajęły miejsce czwarte.

W turnieju indywidualistek wystąpiły Natalia Kozioł i Julia Wiśniewska – gimnastyczki, które znajdują się w kadrze narodowej, stworzonej z myślą o występie na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Zdecydowanie lepszą dyspozycję zaprezentowała pierwsza z nich. Kozioł w wieloboju uzyskała łączną notę 58.600 pkt., co pozwoliło zająć 7. pozycję w gronie 28. zawodniczek. Natalia, dzięki dobrze wykonanym układom z piłką oraz ze wstążką, awansowała do dwóch finałów. W finale ze wstążka Polka otarła się o podium – do trzeciego miejsca zabrakło 0.350 pkt. W zmaganiach z piłką gimnastyczka z klubu SGA Gdynia była 7.

Słabiej wypadła Julia Wiśniewska, która ukończyła rywalizację w wieloboju na 20. miejscu (52.800), co oczywiście nie dało kwalifikacji do finałów. Wielobój wygrała doświadczona reprezentantka Izraela Viktoria Filanovsky (68.550), a dwa kolejne miejsca na podium zajęły zawodniczki z Białorusi.