Gothenburg: Szwecja, Węgry, Brazylia, Macedonia na start

 

 

 

Dziś w szwedzkim mieście Gothenburg rozpoczyna się jeden z trzech turniejów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012 w piłce ręcznej mężczyzn.

 

Szwecja, Węgry, Macedonia i Brazylia stoczą trzydniową batalię o ostatnie dwa bilety przeznaczone na turniej olimpijski.

Faworytem turnieju i głównym pretendentem do wyjazdu na Igrzyska będą gospodarze, czyli zespół Szwecji. Zespół ten choć trzykrotnym srebrnym medalistom olimpijskim (1992, 1996, 2000), opuścił dwa ostatnie turnieje i z pewnością będzie chciał powrócić do rodziny olimpijskiej. Pomóc w tym mają jej największe gwiazdy Kim Andersson czy Dalibor Doder których nie zabrakło w kadrze na ten turniej. Z wielkich szwedzkich nazwisk brakuje jedynie Jonasa Kallmana.

Wydaje się, że drugi bilet do Londynu powinna wywalczyć ekipa Węgier.  Zespół ten zakwalifikował się do szwedzkiego turnieju zajmując 7 miejsce na ostatnich Mistrzostwach Świata, co ciekawe pokonując w walce o miejsce 7-8 ekipę Polski. Dotychczas Węgrzy siedmiokrotnie uczestniczyli w Igrzyskach Olimpijskich, czterokrotnie zajmując na nich 4 miejsce.

Głównym przeciwnikiem Madziarów do drugiego miejsca powinna być reprezentacja dowodzona przez niekwestionowaną gwiazdę światowego szczypiorniaka Kiryla Lazarowa, Macedonia. Ten niewielki kraj liczący jedynie 2 miliony mieszkańców to wielka niespodzianka ostatnich Mistrzostw Europy gdzie za swoimi plecami pozostawili takie topowe drużyny jak: Niemcy, Francja, Islandia czy Polska.

W roli outsidera do turnieju przystępuje 21 w rankingu światowym, jedyny zespół spoza Europy, reprezentacja Brazylii. Miejsce w turnieju Brazylijczycy zapewnili sobie zajmując drugie miejsce, przegrywając w finale z Argentyną, na Pan America w Guadalajarze.

 

Harmonogram turnieju:

Piątek, 6 kwietnia:

Węgry – Macedonia

Szwecja – Brazylia

Sobota, 7 kwietnia:

Brazylia – Węgry

Macedonia – Szwecja

Niedziela, 8 kwietnia:

Brazylia – Macedonia

Szwecja – Węgry

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password